Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

Perełki ze starych gazet: śmierć na zamku i otwarcie przystani na Wdzie

Lokalne gazety, ukazujące się na naszym terenie w okresie międzywojennym, są ciekawym źródłem informacji o zwykłym życiu mieszkańców Świecia i okolic, a nawet o normach obyczajowych wtedy obowiązujących.

Udostępnij
otwarcie_przystani_harcerskiej

Przykładem jest artykuł ze „Słowa Pomorskiego”, dotyczący co prawda mieszkanki Berlina, ale wart przytoczenia, również ku przestrodze dla współczesnych małżonków.

Rozwód przez cygaro

Mieszkańcy ziemi świeckiej z lat trzydziestych ubiegłego wieku na pewno z dużym zainteresowaniem przeczytali artykuł o pewnym małżeństwie z Berlina. Temat jest aktualny do dziś, dlatego mimo iż nie dotyczy naszego terenu przywołam go  ze względu na humorystyczny wydźwięk, ale ma on też aspekt poważny, szczególnie dla młodych małżonków z naszego regionu.

Reklama
Reklama

Artykuł w „Słowie Pomorskim” z 15 grudnia 1932 roku zatytułowano „Chodzi o cygaro”:

Okazuje się, że może ono być wystarczającym powodem do rozwodu. Pewien urzędnik pocztowy w Berlinie wniósł skargę rozwodową przeciw swojej żonie, ponieważ ta namiętnie paliła cygara. On sam jest palaczem umiarkowanym. Jakkolwiek uważał, że w danym razie papieros lepiej odpowiada ustom kobiety, był gotów pogodzić się z losem gdyby żona zadowoliła się paleniem cygara w domu. Na nieszczęście żona nie tylko ostentacyjnie paliła cygara w kawiarniach, restauracjach i innych lokalach publicznych, ale odczuwała jakąś specjalną, sadystyczną radość, gdy mogła przechadzać się z grubem cygarem w wargach, przed biurem pocztowym, w którem pracował jej mąż. Niefortunny małżonek był przedmiotem docinków i drwin swoich kolegów biurowych. Nie wytrzymał takiego życia i dziś rozwodzi się z żoną.  

Jak widać, artykuł daje świetny obraz obyczajowości i moralności okresu międzywojennego, a rzecz tyczy przecież Berlina, który w surowych kręgach społecznych uważano za miasto dekadencji.

Reklama
Reklama

Mamy teraz XXI wiek i kwestie równouprawnienia kobiet dotykają poprzez różne marsze i protesty również naszego miasta. Cywilizacyjna zmiana nie jest jednak w stanie, przynajmniej u mnie, wpłynąć na negatywne postrzeganie młodych mam, które może nie z „grubem cygarem”, ale z papierosem, trzymanym z lubością w ustach, siedzą na ławeczkach przy Dużym Rynku i skutecznie okadzają nikotyną swoje pociechy w stojących obok wózkach.

Tragedia na zamku

„Słowo Pomorskie” w wydaniu 14 czerwca 1934 roku donosi o wypadku, jaki miał miejsce na wieży zamku świeckiego:

W historycznym zamku pokrzyżackim  w Świeciu wydarzył się nieszczęśliwy wypadek, który pociągnął za sobą śmierć 13-letniego Huberta-Edmunda Kaszubowskiego, syna pielęgniarza. Na wieży zamku mającej z górą 30 metrów wysokości stoi maszt 14-metrowej wysokości, służący do umieszczania przyrządów sygnalizujący powodzie nizin świeckich. Na wieżę zamku i na maszt wdrapują się często wyrostki, mimo zakazów. Nie pomagały nawet częste interwencje policji. Kaszubowski, podobnie jak poprzednio jego rówieśnicy, wspiął się na szczyt masztu, z którego spadł nagle na posadzkę wieży z taka siłą, iż doznał kilkakrotnego złamania nóg i ręki, oraz ogólnego potłuczenia i wstrząsu. Mimo, że przewieziono go natychmiast do szpitala, chłopiec zmarł po kilku godzinach w strasznych męczarniach. Może ten wstrząsający wypadek położy wreszcie kres wybrykom chłopców na zamku.
  

Reklama
Reklama

Po dzisiejsze czasy niestety borykamy się , szczególnie w okresie letnim, z brawurą i nieodpowiedzialnością młodych ludzi, a straszliwą różnicą przy okazji takich wypadków jest to, że dzieją się one pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Otwarcie przystani wioślarskiej

Z zamkiem związany jest kolejny artykuł „Słowa Pomorskiego” z 10 czerwca 1932 roku po tytułem: „Dzień Harcerza w Świeciu”. Autor podaje w nim, że w niedzielę 5 czerwca odbył się w Świeciu Dzień Harcerza, który został przygotowany przez Koło Przyjaciół Harcerstwa.

Reklama
Reklama

Rano zebrane z Chełmna, Osia, Jeżewa i Świecia drużyny harcerskie wymaszerowały pod zamek pokrzyżacki, gdzie rozłożono obóz namiotowy. Harcerze wzięli udział w wielkim wydarzeniu, jakim było otwarcie na Wdzie, u stóp zamku, przystani wioślarskiej, wzniesionej staraniem Miejskiego Komitetu Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego.

Regaty w latach 30. W tle widoczny na wieży zamku maszt z koszami sygnalizacji powodziowej /Fot. Archiwum autora

Jak podaje gazeta:

Reklama
Reklama

W podwórzu i ogrodzie zamkowym zgromadziły się tłumy publiczności, by wziąć udział w podniosłym akcie poświęcenia (odświętnie przybranej) przystani, dokonany przez ks. dr. Dunajskiego. Do zebranych przemówił p. starosta Kowalski. Popołudniową część uroczystości wypełniły koncert orkiestry gimnazjalnej w ogrodzie zamkowym p. Bałachowskiego, regaty łodzi i kajaków oraz liczne inne popisy harcerskie. O zmierzchu rozpoczął się na sali zamkowej wieczorek harcerski.

Oj, tylko powzdychać do tamtych wspaniałych imprez plenerowych przy zamku i etosu dawnego harcerstwa.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru w zakładzie w Lnianie.

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Wiadomości

W odstępie zaledwie godziny doszło w Świeciu do dwóch przypadków, w których na przejściach dla pieszych zostali potrąceni przechodnie.

Co jest grane?

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

We wtorek ciężarówka wbiła się w barierę energochłonną na trasie ekspresowej S5.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Wiadomości

Świecie chce zbudować rondo na skrzyżowaniu ulic Cukrowników i Armii Krajowej.

Wiadomości

W piątek rano w gminie Osie zderzyły się dwa samochody osobowe. Dzień wcześniej na tej samej drodze doszło do kolizji z udziałem dwóch osobówek...

Wiadomości

Gmina Świecie planuje remont na ulicy Sądowej na odcinku od ulicy Świętopełka do Przedszkola nr 1. Prace mogą potrwać nawet dwa lata.

Styl życia

Aż osiem par spotkało się dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu. Wszyscy przybyli tam z tego samego powodu - aby odebrać medale "Za...

Wiadomości

Z powodu wypadku na trasie ekspresowej S5 należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Wiadomości

W piątek rano w gminie Osie zderzyły się dwa samochody osobowe. Dzień wcześniej na tej samej drodze doszło do kolizji z udziałem dwóch osobówek...

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu prowadzą pod nadzorem prokuratury postępowanie w sprawie uszkodzenia bramy wjazdowej na terenie ogródków działkowych.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...

Wideo

Każda podróż to przygoda. Czasami bardzo niebezpieczna. Kim są ludzie, którzy z plecakiem wyruszają na drugi koniec świata? Kilku z nich można było poznać...

Wideo

W poniedziałek strzelnica Forteca Świecie świętowała pierwszą rocznicę działalności.