Program skierowany jest do osób w trzech kategoriach wiekowych:
- 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- 40-49 lat, osoby które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- 25-49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego
W przypadku osób z grupy, w której wystąpił dziedziczny rak jelita grubego warunkiem przystąpienia do badania jest potwierdzenie rozpoznania obciążenia genetycznego uzyskane w poradni genetycznej.
Stosownie do wskazań medycznych, niektóre badania zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonany drobny zabieg chirurgiczny lub pobrane zostaną wycinki do badania histopatologicznego.
W Nowym Szpitalu w Świeciu informacje nt. programu bezpłatnej kolonoskopii i rejestracji można uzyskać u koordynatora projektu, pod numerem telefonu: 515 178 061 (poniedziałek 7.30- 15.05, wtorek 7.30- 15.05, środa 10- 17.35, czwartek 7.30-15.05, piątek 7.30- 15.05)
Rak jelita grubego to jeden z częściej występujących nowotworów. Między innymi z tego powodu w 2008 Parlament Europejski ogłosił marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem a jego rozwojowi sprzyja zła dieta bogata w czerwone mięso i uboga w warzywa, owoce i błonnik, cukrzyca, otyłość i używki. Istotne znaczenie mogę mieć też czynniki dziedziczne.
Program bezpłatnych badań realizowany przez szpital w Świeciu jest częścią projektu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami przebadanych zostanie blisko 25 tys. mieszkańców województwa, w tym ponad 2 tys. mieszkańców powiatów świeckiego, chełmińskiego i tucholskiego.
redakcja@extrawswiecie.pl
Komentarze (0)