Na nową inicjatywę przeznaczono 20 tys. zł z limitem 5 tys. na jeden projekt. Głównym celem programu było zwiększenie inicjatyw oddolnych oraz zaktywizowanie społeczności Gminy Świecie do twórczego realizowania działań sportowych.
Sprawiedliwe głosowanie
Jak przystało na pilotażową edycję, pod wielkim znakiem zapytania stało zainteresowanie programem. Ostatecznie złożono pięć wniosków. Przyznane środki wystarczyły na realizację czterech, w związku z tym jeden trzeba było odrzucić.
- Wnioski najpierw zweryfikowała specjalnie powołana do tego komisja pod szefostwem pani dyrektor OKSiR-u, Iwony Mazelewskiej. Wszystkie spełniły wymogi formalne i zakwalifikowały się do drugiego etapu, którym było powszechne głosowanie – mówi Zbigniew Iwański, dyrektor ds. sportu w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. – Na naszej stronie można było głosować na poszczególne projekty, z zastrzeżeniem, że z jednego komputera można było oddać dziennie jeden głos. Uważam, że to bardzo sprawiedliwy system – dodaje Iwański.
Tylko koni żal
Tak oto, do realizacji przyjęto następujące wnioski: „Battle of the castle – zawody w formie cross” (292 głosy), „Bieg Niepodległości 1918 – 2018” (175), „Szachy – rozwój i aktywny wypoczynek” (138), „Gdzie ta meta?” – (96). Piąte miejsce zajął projekt „Akademia jeździecka”, który zdobył 88 punktów. Do zdobycia dofinansowania zabrakło zatem amatorom jazdy konnej zaledwie ośmiu głosów.
Siłowanie na zamku
Absolutny zwycięzca, tj. projekt „Battle of the castle-zawody w formie cross” został zgłoszony przez Marcina Wojtasińskiego, trenera w świeckim klubie cross „Herobox CSW”. Zyskujący coraz większą popularność crossfit to program treningu siłowego i kondycyjnego. W największym skrócie to podnoszenie ciężarów, ćwiczenie sprawności atletycznej i wytrzymałości w bardzo intensywnym wydaniu, niemal bez stosowania przerw.
Drugie miejsce w klasyfikacji uzyskał „Bieg Niepodległości 1918-2018” zgłoszony przez Katarzynę Pasiek. W tym przypadku nazwa mówi już bardzo wiele. Bieg ma oczywiście oprócz walorów sportowych i rekreacyjnych upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z tym organizatorzy zaplanowali trasę, która w dużej mierze będzie wiodła wśród miejsc, związanych z powrotem Świecia do macierzy.
Szach-mat
Jak już poćwiczymy crossfit i pobiegniemy uczcić niepodległość, będziemy mogli również zagrać w szachy. Projekt „Szachy-rozwój i aktywny wypoczynek” zgłosił Andrzej Leśniak. Pomysłodawca planuje utworzyć dwie grupy dla początkujących i zaawansowanych, które będą uczestniczyć w zajęciach w szkołach podstawowych w Świeciu i w Hali Widowiskowo-Sportowej. Na koniec, w grudniu miałby się odbyć duży turniej szachowy w Szkole Podstawowej w Czaplach, sprawdzający wcześniej nabytą wiedzę.
Ostatnim z projektów, który zakwalifikował się do realizacji jest bieg pod nazwą „Gdzie ta meta?” zgłoszony przez Pawła Cybulskiego, zawodowego strażaka ze Świecia. Projekt skierowany jest do różnych grup wiekowych (dorosłych powyżej 18 roku życia), środowiskowych i zawodowych. Trasa będzie prawdopodobnie przebiegać z Przechowa do Kozłowa i jak czytamy w opisie, ma przede wszystkim „ukazać piękne zakątki Kozłowa”.
sport@extraswiecie.pl
Komentarze (0)