Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Brakuje rąk do pracy w powiecie świeckim. Firmy zatrudniają pracowników z Azji

Na ulicach i w sklepach coraz częściej można spotkać mężczyzn o ciemnej karnacji. To pracownicy miejscowych firm z Azji. Ilu ich pracuje w powiecie świeckim?

Udostępnij
zdjęcie ilustracyjne / Freepik

Bezrobocie w powiecie świeckim należy do najniższych w województwie kujawsko-pomorskim. W czerwcu wynosiło ono 6,3 proc., podczas gdy średnia dla całego województwa to 7,1 proc.

Taki stan rodzi pewne problemy dla pracodawców. Bo chociaż na rynku jest pewna grupa osób, które teoretycznie poszukują pracy, to niekoniecznie chcą pracować za pensje równe najniższej krajowej lub niewiele od niej wyższej.

Reklama
Reklama

Nie bez znaczenia jest też fakt, że najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Nie brakuje wśród nich takich, którym niespecjalnie zależy na stałej posadzie.

Potwierdzają to przedsiębiorcy, którzy skarżą się na brak chętnych do pracy.

- Wolą żyć z 500 plus, zapomóg i dorywczej pracy na czarno. Co mi po pracowniku, który porobi 3-4 tygodnie, a potem stwierdza, ze już mu się nie chce, albo zarobił tyle, ile mu akurat było potrzeba i odchodzi czy ucieka na kilkumiesięczne chorobowe? - twierdzą właściciele firm z powiatu świeckiego, z którymi rozmawiało Extra Świecie.

Reklama
Reklama

Przez pewien czas wydawało się, że tę lukę wypełnią Ukraińcy, ale tak się nie stało. Pomimo tego, że mogą legalnie podjąć zatrudnienie u każdego pracodawcy w Polsce, bez dodatkowych zezwoleń, liczba korzystających z tego rozwiązania jest mniejsza niż się spodziewano.

Przyczyna jest dość oczywista.

- Po wybuchu wojny, przyjechały głównie kobiety z dziećmi - mówi Katarzyna Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Aby mogły podjąć pracę, musiałyby mieć zapewnioną opiekę nad dziećmi, co nie zawsze jest takie proste. Zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci.

Reklama
Reklama

Nie jest też tajemnicą, że spora grupa Ukrainek wybrała pracę na czarno. Zajmują się malowaniem paznokci, fryzjerstwem, sprzątaniem w domach.

Rynek pracy w powiecie świeckim odczuwa jednak głód mężczyzn. Gdzie ich szukać? Wyjściem z sytuacji stali się pracownicy z Azji.

- Od 1 stycznia do 21 sierpnia 2023 r. wydano 383 zezwolenia na pracę cudzoziemców dla podmiotów gospodarczych, których siedziba mieści się na terenie powiatu świeckiego - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Reklama
Reklama

W tym okresie najliczniejszą grupą stanowili obywatele Indii (110), następnie Turcji (83), Uzbekistanu (78) oraz Nepalu (72).

W 2022 r., spośród 1255 zezwoleń wydanych przez urząd wojewódzki na pracę w powiecie świeckim, najliczniejszą grupę stanowili obywatele Uzbekistanu (420), Turcji (205), Indii (129) i Nepalu (116).

Cudzoziemcy zatrudniani są głównie w przemyśle, przetwórstwie i na budowach. Z reguły wykonują prace, które nie wymają dużych kwalifikacji.

- Wbrew powszechnej opinii, nie zabierają pracy Polakom, tylko wykonują proste zajęcia, których Polacy nie chcą podejmować. Dla nich 3 tys. zł na rękę to dużo. Żaden Polak, choćby nie miał żadnych kwalifikacji i od lat był bezrobotny, nie przyjdzie za takie pieniądze - argumentuje jeden z przedsiębiorców.

Reklama
Reklama

Ktoś powie, daj więcej, to i Polak przyjdzie.

- Tak, tylko, ile można zapłacić rodakowi bez żadnych umiejętności, którego głównym zadaniem jest np. noszenie materiałów na placu budowy? Jeśli dam mu 4 tys., to polski fachowiec od razu zażąda podwyżki o kolejny tysiąc. To nakręca spiralę, w efekcie której firma przestaje być konkurencyjna, spada liczba zamówień i wszyscy idziemy z torbami - kwituje nasz rozmówca.

Jak dodaje, z czasem, kiedy obcokrajowcy nabiorą doświadczenia w polskich realiach, są przesuwani na bardziej odpowiedzialne stanowiska. Poza tym część z nich ma już kwalifikacje zdobyte w swoim kraju, np. spawacza.

Reklama
Reklama

Dla robotnika z Indii, Uzbekistanu czy Nepalu, który zarabia w swoim kraju równowartość 700-800 zł miesięcznie, pensja na poziomie 3 tys. zł, którą dostaje u nas, jest atrakcyjna.

Nawet jeśli pracodawca w powiecie świeckim dołoży kilkaset złotych miesięcznie na opłacenie jego zakwaterowania w kilkuosobowych pokojach, to i tak firma wychodzi na swoje.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Styl życia

Młodzi kajakarze zmierzyli się w sobotę w Decznie w konkurencjach na lądzie i na wodzie. Wyniki nie były tu najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo