Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Dziesięć lat Eko-Wisły. Jubileusz zauważyła branżowa prasa

W tym roku mija dziesięć lat od powstania Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła z Sulnówka. Jubileusz zauważył i docenił branżowy „Przegląd Komunalny”, poświęcając spółkce całostronicowy materiał.

Udostępnij
tadeusz_werkowski

Eko-Wisła powstała w 2008 r., ale kolejną ważną datą w jej historii był rok 2014.

- Z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami podjęto decyzję o budowie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku. Inwestycja, pomimo różnych trudności, zakończyła się w 2014 r. sukcesem, a gmina Świecie posiadając własną instalację nie musi obawiać się warunków dyktowanych przez podmioty odbierające odpady – argumentuje Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły.

Zakład jest jednym z trzech w Regionie Północnym o statusie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) o mocy przerobowej ok. 30 tys. Mg/rok. Pozwala to na obsługę ponad 100 tys. mieszkańców.

Reklama
Reklama

Kompleks w Sulnówku może przerobić do 30 tys. ton odpadów rocznie / Fot. Marcin Saldat

W skład MKUOK-u wchodzą m.in. sortownia odpadów, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, hala stabilizacji tlenowej i kompostownia, do tego nowoczesny sprzęt mobilny.

- Ciekawym elementem naszej działalności jest linia do produkcji środka zwiększającego żyzność gleby pn. „Ziemia z Sulnówka”. Ten produkt powstały z rozdrobnionych gałęzi, liści i trawy w procesie kompostowania cieszy się dużym zainteresowaniem – zwraca uwagę prezes.

Reklama
Reklama

Przez najbliższe lata Eko-Wisła jest spokojna o wydajność zakładu, ale bez modernizowania i doposażenia instalacji w coraz to nowe rozwiązania nie będzie w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom nakładanych prawem w zakresie poziomów odzysku i recyklingu.

- Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i pozyskiwania środków na modernizację linii sortowniczej – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

Spółka myśli o kolejnych inwestycjach w modernizację zakładu / Fot. archiwum

Reklama
Reklama

Troska o jak najlepsze wyniki finansowe i stały rozwój technologiczny zakładu to priorytety, ale pieniądze to nie wszystko.

- Stawiamy na edukację dzieci i młodzieży  od najmłodszych lat, zgodnie z zasadą „czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał” – zaznacza prezes Eko-Wisły. - Organizujemy wycieczki po zakładzie pokazując trasę odpadu, a w  naszej salce edukacyjnej, w której mamy wystawę ocalonych od unieszkodliwienia sprzętów,  np. starych telewizorów, odbiorników radiowych, sprzętu AGD, organizujemy pogadanki i konkursy segregowania odpadów.  Wydrukowaliśmy też  komiks o segregacji odpadów, mamy również własną maskotę  o imieniu Mrowisław, którą wyłoniliśmy w ramach konkursu dla szkół i przedszkoli. Poza tym organizujemy i uczestniczmy  w wielu akcjach proekologicznych w terenie. Wierzymy, że im lepsza edukacja w tym zakresie, tym większy pożytek dla środowiska - argumentuje szef spółki.

Firma podejmuje szereg akcji edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży / Fot. archiwum

Reklama
Reklama

Co zmieniło się w pracy samego zakładu przez ostatnie 10 lat?  Wiele. Jeszcze kilkanaście lat temu  składowanie odpadów na  składowisku było dominującym elementem systemu gospodarowania odpadami. Dzisiaj taka metoda staje się marginalna.

- Na znaczne ograniczenie składowania  wpływają restrykcyjne przepisy, które wymuszają inne metody unieszkodliwiania odpadów, w tym taki sposób, jak w naszej instalacji tj. MBP, czyli mechaniczno-biologiczne przetwarzanie. Główny nacisk kładzie się na intensyfikację selektywnej zbiórki odpadów i recykling – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

EKO-WISŁA, to czyste i

EKO-WISŁA, to czyste i zadbane miejsce.

Brawo dla firmy.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo