Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Dziesięć lat Eko-Wisły. Jubileusz zauważyła branżowa prasa

W tym roku mija dziesięć lat od powstania Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła z Sulnówka. Jubileusz zauważył i docenił branżowy „Przegląd Komunalny”, poświęcając spółkce całostronicowy materiał.

Udostępnij
tadeusz_werkowski

Eko-Wisła powstała w 2008 r., ale kolejną ważną datą w jej historii był rok 2014.

- Z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami podjęto decyzję o budowie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku. Inwestycja, pomimo różnych trudności, zakończyła się w 2014 r. sukcesem, a gmina Świecie posiadając własną instalację nie musi obawiać się warunków dyktowanych przez podmioty odbierające odpady – argumentuje Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły.

Zakład jest jednym z trzech w Regionie Północnym o statusie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) o mocy przerobowej ok. 30 tys. Mg/rok. Pozwala to na obsługę ponad 100 tys. mieszkańców.

Reklama
Reklama

Kompleks w Sulnówku może przerobić do 30 tys. ton odpadów rocznie / Fot. Marcin Saldat

W skład MKUOK-u wchodzą m.in. sortownia odpadów, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, hala stabilizacji tlenowej i kompostownia, do tego nowoczesny sprzęt mobilny.

- Ciekawym elementem naszej działalności jest linia do produkcji środka zwiększającego żyzność gleby pn. „Ziemia z Sulnówka”. Ten produkt powstały z rozdrobnionych gałęzi, liści i trawy w procesie kompostowania cieszy się dużym zainteresowaniem – zwraca uwagę prezes.

Reklama
Reklama

Przez najbliższe lata Eko-Wisła jest spokojna o wydajność zakładu, ale bez modernizowania i doposażenia instalacji w coraz to nowe rozwiązania nie będzie w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom nakładanych prawem w zakresie poziomów odzysku i recyklingu.

- Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i pozyskiwania środków na modernizację linii sortowniczej – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

Spółka myśli o kolejnych inwestycjach w modernizację zakładu / Fot. archiwum

Reklama
Reklama

Troska o jak najlepsze wyniki finansowe i stały rozwój technologiczny zakładu to priorytety, ale pieniądze to nie wszystko.

- Stawiamy na edukację dzieci i młodzieży  od najmłodszych lat, zgodnie z zasadą „czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał” – zaznacza prezes Eko-Wisły. - Organizujemy wycieczki po zakładzie pokazując trasę odpadu, a w  naszej salce edukacyjnej, w której mamy wystawę ocalonych od unieszkodliwienia sprzętów,  np. starych telewizorów, odbiorników radiowych, sprzętu AGD, organizujemy pogadanki i konkursy segregowania odpadów.  Wydrukowaliśmy też  komiks o segregacji odpadów, mamy również własną maskotę  o imieniu Mrowisław, którą wyłoniliśmy w ramach konkursu dla szkół i przedszkoli. Poza tym organizujemy i uczestniczmy  w wielu akcjach proekologicznych w terenie. Wierzymy, że im lepsza edukacja w tym zakresie, tym większy pożytek dla środowiska - argumentuje szef spółki.

Firma podejmuje szereg akcji edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży / Fot. archiwum

Reklama
Reklama

Co zmieniło się w pracy samego zakładu przez ostatnie 10 lat?  Wiele. Jeszcze kilkanaście lat temu  składowanie odpadów na  składowisku było dominującym elementem systemu gospodarowania odpadami. Dzisiaj taka metoda staje się marginalna.

- Na znaczne ograniczenie składowania  wpływają restrykcyjne przepisy, które wymuszają inne metody unieszkodliwiania odpadów, w tym taki sposób, jak w naszej instalacji tj. MBP, czyli mechaniczno-biologiczne przetwarzanie. Główny nacisk kładzie się na intensyfikację selektywnej zbiórki odpadów i recykling – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

EKO-WISŁA, to czyste i

EKO-WISŁA, to czyste i zadbane miejsce.

Brawo dla firmy.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama