Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

W Tleniu rozmawiano, jak promować nasz region i rozwijać turystykę, nie szkodząc środowisku [zdjęcia]

W Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu odbyła się konferencja poświęcona wpływowi człowieka na obszary chronione i promocji regionu w oparciu o walory przyrodnicze.

Udostępnij
Uczestników konferencji przywitał Zdzisław Plewa, prezes LGD "Gminy Powiatu Świeckiego?

Konferencja nosiła nazwę „Ograniczenia antropopresji na obszary chronione, promocja obszaru w oparciu o walory przyrodnicze – przy wykorzystaniu istniejących zasobów / produktów lokalnych na bazie Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie”.

Konferencja w Tleniu zorganizowana została w ramach projektu współpracy „Człowiek i przyroda w Rezerwacie Biosfery „Bory Tucholskie” realizowanego przez cztery Lokalne Grupy Działania. Dwie z województwa pomorskiego (LGD „Stolem” i LGD „Sandry Brdy”) oraz dwie z województwa kujawsko-pomorskiego (LGD „Gminy Powiatu Świeckiego” i LGD „Bory Tucholskie”).

Otwarcia konferencji dokonał Michał Grabski, wójt gminy Osie, a uczestników powitał Zdzisław Plewa, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania ,,Gminy Powiatu Świeckiego”. Projekt współpracy omówiła Grażyna Wera-Malatyńska, prezes LGD ,,Sandry Brdy”.

Reklama
Reklama

W konferencji wzięli udział przedstawiciele urzędów marszałkowskich z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, dyrektorzy parków narodowych i krajobrazowych, starostwie z powiatów, na których funkcjonują Lokalne Grupy Działania oraz przedstawiciele Rady Koordynacyjnej Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, nadleśnictw i Lasów Państwowych.

Środowisko naukowe reprezentowali prof. dr hab. Andrzej Nienartowicz i prof. dr hab. Mieczysław Kunz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas konferencji rolę Parku Narodowego ,Bory Tucholskie w zarządzaniu i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie przedstawił dyrektor Janusz Kochanowski.

Reklama
Reklama

O ochronie obszarów cennych przyrodniczo w kontekście rozwoju usług turystycznych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz o szlakach turystycznych i analizie obecnego stanu struktury zarządzania na przykładzie powiatu świeckiego mówił dyrektor Daniel Siewert.

Nie zabrakło tematu sieciowania szlaków turystycznych jako formy kanalizowania ruchu turystycznego, który zreferował również Daniel Siewert.

Kolejnym tematem były gry terenowe jako przykład nieinwazyjnych metod popularyzacji krajobrazu, które przedstawił Mariusz Grzempa, kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Reklama
Reklama

Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego wskazał na problemy dostępności akwenów wodnych i szlaków wodnych, (casus Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego).

Usłyszeliśmy o zagospodarowaniu turystycznym w Leśnych Kompleksach Promocyjnych na przykładzie Nadleśnictwa Osie, które omówił Dawid Warzyński, zastępca nadleśniczego.

Karol Gutsze ze Starostwa Powiatowego w Tucholi zwrócił uwagę na znaczenie rezerwatu biosfery dla powiatu tucholskiego.

Reklama
Reklama

Z kolei prof. dr hab. Mieczysława Kunz przedstawił i omówił działania promocyjne dla Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, po czym przeprowadził panel dyskusyjny na temat kierunków rozwoju rezerwatu oraz działań wzmacniających markę regionu.

W dyskusji wskazywano na potrzebę podejmowania kolejnych działań dla Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama