Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Sylwia, Juliann, Gerwazy
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 18°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  29°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  29°C / 19°C

Burmistrz: Wiemy już, na ile główna księgowa okradła pracowników. To przerażające!

Andrzej Pudrzyński
11 czerwca, 09:04
Dobiega końca ustalanie skali nadużyć byłej głównej księgowej Urzędu Gminy w Nowem. Początkowo sądzono, że przywłaszczyła sobie około 630 tys. zł. Wiadomo już, że jest tego znacznie więcej.
Za przywłaszczenie publicznych pieniędzy księgowej grozi od 1 roku do 10 lat więzienia
Fot. 123RF

- Niczego nie ukrywamy. Jest nam wstyd, ale nie zamierzamy z tego powodu niczego zatajać przed opinią publiczną. Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że takie rzeczy zdarzają się niestety nie tylko w naszym urzędzie – mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Burmistrz dodaje od razu, że nie znaczy to, iż się usprawiedliwia.

- Nawet największe i najbogatsze firmy i banki mają problem z zabezpieczeniem się przed atakami hakerów, którzy wykradają im dane i pieniądze. Jeśli znajdzie się ktoś, kto chce nielegalnie się wzbogacić, to prędzej czy później znajdzie lukę w systemie. Tym bardziej, jeśli zna go od podszewki, bo pracuje w danej instytucji od wielu lat – argumentuje Czesław Woliński.
REKLAMA

Burmistrz zapewnia, że w Urzędzie Gminy w Nowem wyciągają wnioski z ostatniej kosztownej lekcji i zamierzają wdrożyć dodatkowe mechanizmy kontroli.

- Na razie nie chcę o tym mówić, choćby po to, żeby nie zdradzać wszystkich szczegółów – zastrzega.

Przywłaszczeniem pieniędzy przez byłą główną księgową (została zwolniona dyscyplinarnie) zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Świeciu. Ustalono, że w latach 2018-2019 na jej prywatne konto wpłynęła część dotacji przeznaczonej dla centrum kultury i biblioteki. W sumie uzbierało się tego 440 tys. zł.

- Do kwietnia 2021 r. przywłaszczyła sobie dodatkowe 290 tys. Mało tego, ustaliliśmy ostatnio, że „czyściła” też konto kasy zapomogowo-pożyczkowej pracowników urzędu. Zabrała stamtąd 65 tys. zł – nie ukrywa irytacji Czesław Woliński.
REKLAMA

W sumie więc z urzędu „wyparowało” między 2018 a 2021 r. aż 730 tys. zł. Jeśli do tego dodamy 65 tys. z kasy zapomogowej, to księgowa przywłaszczyła sobie łącznie blisko 800 tys. zł.

- To przerażające. Okradała nie tylko kasę gminy, ale była też nieuczciwa wobec swoich koleżanek i kolegów z pracy, bo zabrała odkładane przez nich latami składki – burmistrz Nowego.

Była główna księgowa będzie miała więc nie tylko sprawę o przywłaszczenie sobie gminnych pieniędzy, ale też środków z kasy zapomogowo-pożyczkowej.  Prokuratura już obciążyła hipotekę nieruchomości księgowej na poczet pokrycia roszczeń finansowych.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA