W środowym konwencie w Centrum Kultury Zamek w Nowem wzięło udział ponad 40 osób, w tym 26 burmistrzów z województwa kujawsko-pomorskiego.
Tematami, które wywołały najbardziej ożywioną dyskusję, były niesprzedany węgiel, inwestycje drogowe i ceny wody.
Co zrobić z węglem?
- Są gminy, które mają jeszcze na składach po 80 ton węgla, z którym nie wiedzą co zrobić, bo zainteresowanie opalem spadło niemal do zera - mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Usłyszeli od dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego, że powinny się dogadać z właścicielami składów, aby ci odkupili od samorządów węgiel. Kluczowe pytanie brzmi, za ile można go sprzedać. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie.
Tradycyjnie już sporo dyskutowano o drogach. Chociaż z roku na rok lista palących potrzeb się skraca, to i tak nadal jest długa. Dobra wiadomość jest taka, że niedługo ruszą kolejne nabory wniosków na tego typu inwestycje.
Każdy chce coś dostać
- Wiadomo, że każda z gmin złoży kilka wniosków - mówi burmistrz Nowego. - Jeden z postulatów dotyczył tego, aby w takiej sytuacji każdy samorząd otrzymał pieniądze na przynajmniej jedno zadanie. Złym rozwiązaniem byłoby takie, w których jeden dostaje np. trzy dotacje, a drugi nic.
Wśród gości, którzy wystąpili z prelekcjami lub tylko krótką informacją na temat działań planowanych przez rząd lub samorząd województwa znaleźli się m.in. Zygmunt Borkowski, dyrektor wydziału infrastruktury i rolnictwa urzędu wojewódzkiego, Rafał Rewoliński, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego, Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i Eliza Kaczmarek, naczelnik wydziału programowania w departamencie funduszy europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Komentarze (0)