Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Extra Nowe

"Chcemy w końcu normalnie pracować". Koronawirus dał się we znaki właścicielom restauracji i hoteli w Nowem

- Nie chcę zwolnienia z płacenia składek ubezpieczeniowych, dotacji ani żadnej innej pomocy od państwa - mówi Iwona Obarowska, właścicielka restauracji Złoty Róg w Nowem. - Chcę po prostu normalnie zarabiać, jak do tej pory. Tego samego chcą też inni przedstawiciele branży gastronomiczno-hotelarskiej w mieście.

Udostępnij
zloty-rog

Rok temu pisaliśmy o budowie ogrodu zimowego w restauracji Złoty Róg nad Jeziorem Czarownic w Nowem. Dzięki tej inwestycji lokal miał znacząco poszerzyć swoje możliwości. I poszerzył. Problem w tym, że stosunkowo niewielu miało okazję się o tym przekonać, bo kolejne obostrzenia na długie miesiące wyłączyły lokal z normalnej działalności.

- Utrzymujemy się ze sprzedaży na wynos - wyjaśnia Iwona Obarowska, właścicielka restauracji. - Niestety, obecne obroty to jakieś 10 proc. tego, co było wcześniej. Liczba sprzedawanych posiłków waha się w granicach od 5 do 20 dziennie. Trudno zarobić na wszystkie koszty. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę pomoc, jaką oferuje państwo.
REKLAMA

Powoli trzeba sięgać po oszczędności, które były przewidziane na inwestycje. Właścicielce Złotego Rogu marzył się piękny taras.

Reklama
Reklama

- Pewnie trzeba będzie odłożyć te plany na później. Z niecierpliwością czekam na późną wiosnę, bo mam nadzieję, że wtedy znowu będzie można normalnie otworzyć restaurację. W tej chwili o niczym innym bardziej nie marzę - przyznaje.

Nie brakuje osób, które mają zarezerwowane imprezy w Złotym Roku w maju, a także w kolejnych miesiącach. Na razie nikt nie odwołuje rezerwacji. Więcej jest tych, którzy umawiają się na lato i wczesną  jesień z nadzieją, że wtedy uda się wyprawić wesele lub huczne urodziny.
REKLAMA

Na koniec obostrzeń z utęsknieniem czeka także Marcin Strauchman, właściciel Wachlarza Smaków. To nowa restauracja w mieście, która mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków, szybko zyskała renomę. Początek był jednak więcej, niż pechowy.

Reklama
Reklama

- Lokal miał otwarcie 8 marca 2020 r., a już sześć dni później premier ogłosił lockdown - mówi właściciel lokalu i kucharz w jednym. - Trudno o gorszy początek. Na szczęście lato było dla nas dobre i mimo wcześniejszych i obecnych trudności udało nam się dość mocno zaistnieć w świadomości nie tylko mieszkańców Nowego.

Powody są przynajmniej dwa: świetna lokalizacja z tarasem, z którego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Wisły oraz kuchnia, w której liczy się nie tylko smak, ale też sposób podania dań.

Jednym z atutów restauracji Wachlarz Smaków jest taras z widokiem na dolinę Wisły / Fot. nadesłane

Reklama
Reklama

- Tak jak inne lokale, musieliśmy się przestawić na prowadzenie sprzedaży wyłącznie na wynos - mówi Marcin Strauchman. - Problem w tym, że potrawy, które świetnie smakują i wyglądają podane do stolika w restauracji, zapakowane do pudełka nie są już tym samym. Dlatego musieliśmy nieco zmienić menu. Dostosować je właśnie do sposobu transportu. W ofercie jest więcej makaronów i dań kuchni meksykańskiej. Niebawem pojawią się też prawdziwe specjały: zupy ze szparagów i biała pomidorowa.

Latem w lokalu zajęcie miało nawet 12 osób. W tej chwili 3-4, w zależności od spodziewanej liczby zamówień, która gwałtownie rośnie przed każdymi świętami i ważnymi datami w kalendarzu, takimi jak chociażby walentynki.
REKLAMA

W nieco innej sytuacji jest dobrze znany hotel i restauracja Dowhań w Nowem.

Reklama
Reklama

- W tej chwili jedyne przychody, o których warto mówić, przynosi hotel. Sprzedaż posiłków to zaledwie 5 proc. tego, co mieliśmy wcześniej - przyznaje właścicielka Jadwiga Dowhań.

Od 20 marca do 9 kwietnia hotel również nie będzie przynosił niemal żadnych dochodów, bo 17 marca minister zdrowia ogłosił zamknięcie hoteli w ramach walki z pandemią (mogą przyjmować tylko niektóre osoby w podróżach służbowych).

Wierzę, że niedługo będziemy mogli normalnie pracować i uda się odrobić straty. Aby jednak o tym myśleć, trzeba mieć odpowiednio przeszkolonych pracowników, a o to nie jest tak łatwo

Reklama
Reklama

To całkiem zrozumiałe, zważywszy na fakt, że od miesięcy nie odbywają się wesela i stypy będące głównym źródłem dochodów, jakie przynosiła restauracja. Prawdopodobnie nie uda się też zarobić na pierwszych komuniach, które w Nowem mają odbyć się w maju.

- Mimo tych trudności, nie zwolniłam żadnego z 14 pracowników - podkreśla Jadwiga Dowhań. - Szczerze wierzę, że już niedługo będziemy mogli normalnie pracować i wtedy uda się odrobić straty. Aby jednak o tym myśleć, trzeba mieć odpowiednio przeszkolonych pracowników, a o to nie jest tak łatwo.  

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

Andrzej Rek, prezes Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z nieukrywanym zadowoleniem oprowadzał dziś gości po nowym budynku, który stanął przy ul. Chrobrego.

Extra Nowe

Dziś po południu na ul. Bydgoskiej w Nowem volkswagen golf najechał na tył naczepy mercedesa.

Wiadomości

Mondi sfinalizowało niedawno modernizację zakładu w Świeciu kosztem ponad 400 mln zł. Jak informuje spółka, pozwoli to na znaczne zwiększenie produkcji papieru i poprawę...

Styl życia

Spotkanie klasowe po 40 latach, to zawsze okazja do wielu wspomnień i wzruszeń. Nie inaczej było na spotkaniu absolwentów Szkoły Podstawowej nr 5 w...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 240 w miejscowości Franciszkowo. Młoda kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

W poniedziałek, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przyznano nagrody starosty 15 nauczycielom ze szkół i placówek podlegających Starostwu Powiatowemu w Świeciu.

Reklama
Reklama

Biznes

Od momentu powstania w 2009 r. firma Monter przy ul. Chełmińskiej 1 w Świeciu zdobyła zaufanie wielu klientów, oferując innowacyjne rozwiązania w obszarze energii...

Wiadomości

Chociaż to film dokumentalny, to emocje, jakie towarzyszyły realizowanym dziś zdjęciom, niczym nie różniły się od tych, jakie zapewne towarzyszyłyby przy kręceniu fabuły. Najmłodsza...

Wiadomości

W poniedziałek wybuchł pożar na poddaszu warsztatu samochodowego w Warlubiu.

Wiadomości

- Przyjście Natalki na świat to cud. Już w trakcie ciąży dowiedzieliśmy się, że nasza córeczka urodzi się z bardzo poważną wadą – mówią...

Wiadomości

Szczęśliwie zakończyła się interwencja związana z 50-letnią kobietą, która wyszła na grzyby i straciła orientację w terenie. W dotarciu do zaginionej pomógł Maj, policyjny...

Wiadomości

Jak co roku w październiku, miłośnicy historii i wędrówek krajoznawczych spotkali się przy ognisku na Diabelcach, niedaleko miejsca, gdzie Wda łączy się z Wisłą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Mondi sfinalizowało niedawno modernizację zakładu w Świeciu kosztem ponad 400 mln zł. Jak informuje spółka, pozwoli to na znaczne zwiększenie produkcji papieru i poprawę...

Wiadomości

W poniedziałek, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przyznano nagrody starosty 15 nauczycielom ze szkół i placówek podlegających Starostwu Powiatowemu w Świeciu.

Wiadomości

W poniedziałek wybuchł pożar na poddaszu warsztatu samochodowego w Warlubiu.

Wiadomości

Nasz piątkowy artykuł o 4-miesięcznej Natalce z Laskowic poruszył mieszkańców powiatu świeckiego. Co chwila na portalu Siepomaga.pl wpływają kolejne datki na leczenie.

Wiadomości

O poprawie bezpieczeństwa na ul. Laskowickiej w Świeciu mówiło się od dawna. Korzysta z niego wielu mieszkańców, panuje tam duży ruch i dochodziło tam...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.

Wideo

W sobotę na stadionie w Przysiersku (gmina Bukowiec) w corocznych zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali druhowie i druhny z gmin Pruszcz, Świekatowo i Bukowiec.

Wideo

W sobotę w Kozłowie spotkali się najmłodsi i dorośli miłośnicy jazdy na rowerach.