Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Co z trasą dla pieszych i rowerzystów Nowe-Twarda Góra? Wykonawcy chcą więcej niż planowała gmina

Andrzej Pudrzyński
26 lipca, 16:39
Prawie 216 tys. zł wynosi różnica między tym, co zarezerwowało miasto, a najtańszą ofertą.
Ścieżka już prosi się o modernizację
Fot. Jan Plit

Jak już informowaliśmy, gmina zamierza zmodernizować ścieżkę między Nowem a Twardą Górą. Ma służyć nie tylko spacerowiczom i osobom wybierającym się na pobliskie ogródki działkowe, ale też rowerzystom oraz amatorom jazdy na rolkach i deskorolkach. Niestety, obecnie jest w fatalnym stanie.

Szutrową, dziurawą trasę o długości 5,6 km zastąpi asfaltowa nawierzchnia. Nowa ścieżka będzie średnio o metr szersza. Zostaną też wytyczone zatoczki z ławkami do odpoczynku.

Zdarza się, że niektórzy jeżdżą ścieżką traktorami. W przyszłości gmina chce tego uniknąć ze względów bezpieczeństwa, ale też w trosce o stan nawierzchni. Dlatego w odpowiednich miejscach pojawią się blokady, aby na nową trasę nie można było wjeżdżać pojazdami mechanicznymi.
REKLAMA

Gmina oszacowała wartość inwestycji na 1 mln 550 tys. zł. Nie będzie musiała ponosić wszystkich kosztów, bo dostała na ten cel 1 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Problem w tym, że o ile kwota, zarezerwowana w budżecie jesienią ubiegłego roku, wydawała się realna, to teraz przy gwałtownie rosnących cenach materiałów budowlanych, już taka nie jest. Boleśnie przekonuje się o tym wiele gmin w kraju, bo z tego powodu firmy budowlane przystępujące do przetargów żądają dużo więcej niż przed rokiem.

W przetargu na wykonawcę ścieżki Nowe-Twarda Góra wzięły udział dwa przedsiębiorstwa. Kiedy 26 lipca otwarto oferty, okazało się, że spółka Strzelbud z Kwidzyna chce prawie 3 mln 850 tys. zł, a Przedsiębiorstwo Usług Miejskich z Grudziądza blisko 1 mln 766 tys. zł.

Chociaż ta druga oferta jest dużo atrakcyjniejsza cenowo, to i tak przekracza ona kwotę zaplanowaną przez gminę, czyli 1 mln 550 tys. zł. Gmina ma dwa wyjścia – unieważnić przetarg i ogłosić nowy, albo dołożyć brakujące 216 tys. zł.

- Pierwsza opcja jest bardzo ryzykowna, bo ryzykujemy, że przy rosnących cenach usług budowlanych, nie znajdziemy szybko tańszego wykonawcy. A musimy pamiętać, że mamy do zrealizowania 1 mln zł dotacji. Nie możemy przecież pozwolić, aby ona przepadła – mówi Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe.

O ile dokumentacja złożona przez grudziądzki PUM będzie kompletna i zgodna ze specyfikacją zamówienia, gmina będzie wnioskowała, aby radni wyrazili zgodę na dołożenie brakującej kwoty.

- Najbliższa sesja rady miejskiej odbędzie się w sierpniu. Wolelibyśmy oczywiście nic nie dokładać, ale wszyscy wiemy, jakie są obecnie realia na rynku budowlanym – przyznaje Jerzy Wotkowski.

Modernizacja ścieżki pieszo-rowerowej do Twardej Góry ma zakończyć się w połowie października tego roku.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA