Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Dzieci ukraińskich uchodźców idą w tym tygodniu do przedszkola i szkoły

W środę rozpoczną się zajęcia adaptacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym, a w czwartek poznają szkołę starsze dzieci uchodźców przebywających w gminie Nowe.

Udostępnij
uk-szkola-1

W poniedziałek w przedszkolu przy al. 3 Maja w Nowem odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono uchodźcom z Ukrainy plany dotyczące opieki i nauki dla ich dzieci. Odpowiedzialni za oświatę w gminie chcieli się przede wszystkim zorientować, jak liczna jest grupa osób zainteresowanych ofertą.

- W tej chwili zapisanych jest 26 dzieci - mówi Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego. - Z myślą o nich opracowaliśmy pewne edukacyjne założenia mające służyć lepszej adaptacji w warunkach, w jakich się znaleźli nie ze swojej winy - zaznacza.

W środę swój pierwszy dzień w przedszkolu spędzi grupa 10 ukraińskich dzieci, które ze względu na wiek podzielono na dwie grupy. Starsze będą się integrować w godz. 10.00-12.00, a młodsze w godz. 11.00-13.00. Na razie przewidziano po dwie godziny zajęć. Z czasem można się spodziewać ich wydłużenia.
REKLAMA

Natomiast w czwartek Szkołę Podstawową nr 2 w Nowem odwiedzi 16 uczniów z Ukrainy. Połowa z nich to uczniowie klasy czwartej.

- Pierwszy dzień ma upłynąć pod znakiem wzajemnego poznania się - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski. - Od piątku dzieci będą normalnie uczestniczyć w lekcjach. Oczywiście w miarę swoich możliwości. Pierwszym krokiem będzie poznanie języka, a nie ma na to lepszej metody niż przebywanie w grupie polskich rówieśników.

Wiceburmistrz liczym, że że adaptacja przebiegnie sprawnie.

- Mamy doświadczone i zaangażowane grono pedagogiczne, które na pewno dołoży wszelkich starań, aby proces adaptacyjny przebiegał możliwie łagodnie. Ponadto poprosiliśmy o wsparcie szkołę w Grupie, która ma spore doświadczenie w pracy z dziećmi uchodźców. Z pewnością skorzystamy z ich rad, aby nie popełnić żadnego błędu - zaznacza Zbigniew Lorkowski.

Poniedziałkowe spotkanie organizacyjne w nowskim przedszkolu / Fot. Jan Plit

a.bartniak@extraswiecie.pl  

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Reklama