- Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia powinien zarażać młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłonić ich do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek z domowego archiwum – podsumowuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Na konkurs można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce: "O ludziach", "O wydarzeniach", "Album rodzinny", "Oblicza codzienności", "Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach" lub "Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej".
Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 39 prac, zaś w drugiej 36.
Wśród uczniów wyróżnionych w kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych znalazł się Franciszek Lorkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem. Otrzymał wyróżnienie za pracę "Z rodzinnego sztambucha". Nauczycielem-opiekunem jego pracy była Anna Kalinowska.
Franka Lorkowskiego mieszkańcy Nowego znają także z występów wokalnych podczas rozmaitych wydarzeń odbywających się w mieście. W marcu śpiewał i grał na gitarze m.in. na koncercie charytatywnym w Centrum Kultury Zamek w Nowem. Pieniądze zebrane podczas koncertu wsparły uchodźców przebywających w Polsce i obywateli Ukrainy pozostających w ogarniętym wojną kraju.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Komentarze (0)