Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Franek Lorkowski śpiewa, gra i... tworzy historię, za co wyróżnił go marszałek

Ogłoszono wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię". Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów ponad 70 nadesłanych prac. Wśród wyróżnionych jest młody mieszkaniec Nowego.

Udostępnij
lorkowski

REKLAMA

- Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia powinien zarażać młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłonić ich do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek z domowego archiwum – podsumowuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na konkurs można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce: "O ludziach", "O wydarzeniach", "Album rodzinny", "Oblicza codzienności", "Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach" lub "Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej".

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 39 prac, zaś w drugiej 36.

Wśród uczniów wyróżnionych w kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych znalazł się Franciszek Lorkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem. Otrzymał wyróżnienie za pracę "Z rodzinnego sztambucha". Nauczycielem-opiekunem jego pracy była Anna Kalinowska.

Franka Lorkowskiego mieszkańcy Nowego znają także z występów wokalnych podczas rozmaitych wydarzeń odbywających się w mieście. W marcu śpiewał i grał na gitarze m.in. na koncercie charytatywnym w Centrum Kultury Zamek w Nowem. Pieniądze zebrane podczas koncertu wsparły uchodźców przebywających w Polsce i obywateli Ukrainy pozostających w ogarniętym wojną kraju.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Reklama