Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Aurelia, Kamila, Franciszka
REKLAMA

Koniec z ruiną? Miasto chce zbudować schody na plantach i taras z widokiem na Wisłę

Andrzej Pudrzyński
29 września, 20:26
Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu mieszkańców Nowego – miasto chce, aby planty znowu stały się miejscem spacerów i relaksu.
Schody wyłączono z użycia w ubiegłym roku ze względu na fatalny stan
Fot. Andrzej Pudrzyński

Przez setki lat schodzono w tym miejscu z wzniesienia, na którym rozlokowało się miasto, do przystani na Wiśle. W XIX w. zejście zagospodarowano, tworząc ziemne schody. Później zbudowano solidne, betonowe, łączące ulice Spacerową z Wiślaną i Rybaki.

Urokliwe zbocze, porośnięte drzewami, jeszcze w czasach zaboru pruskiego było ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Nowego. Doskonałym pomysłem było wybudowanie tarasu z bajecznym widokiem na dolinę Wisły.

Schody na plantach, początek XX w.

Dziś po tarasie widokowym pozostały tylko betonowe filary, a zdewastowane, kruszące się schody zamknięto w 2019 r. ze względów bezpieczeństwa.

- Chcemy wkomponować ten teren w realizowany od kilku lat proces rewitalizacji starego miasta. Odnowiliśmy już rynek, teraz remontujemy zamek, a w niedalekiej przyszłości zabierzemy się za planty – deklaruje Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.

W pierwszej kolejności miasto zamierza odnowić, a właściwie zbudować niemal od podstaw zniszczone schody między ulicami Spacerową a Wiślaną i Rybaki. Na tym jednak nie koniec. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie dużego tarasu widokowego, takiego, jaki widać na zdjęciach sprzed stu lat.

Po tarasie widokowym zostały tylko betnowe filary

Tak taras wyglądał kilkadziesiąt lat temu

 - Wielu nowian darzy planty ogromnym sentymentem. Jednym kojarzą się  z dzieciństwem, dla innych są ważnym elementem historii miasteczka. Jako historyk, doskonale to rozumiem – przyznaje Zbigniew Lorkowski. - Samemu marzy mi się, żeby za parę lat można było wybrać się na spacer na rynek, potem przejść wyremontowanymi uliczkami na zamek, a na koniec popatrzeć na dolinę Wisły z tarasu widokowego lub wybrać się na jej brzeg po nowych schodach – roztacza wizję przyszłości wiceburmistrz.

Taki spacer byłby atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi?

- Nie zamierzamy odkładać tego w nieskończoność. Będziemy robić wszystko, żeby przystąpić do realizacji inwestycji w przyszłym roku – zapewnia Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (15)

Hahaha! Turystów? 

- Kolej zlikwidowana!

- autobusy? Hahaha! No, bywają czasem... 

- żeglugi na Wiśle to pewnie już nigdy takiej nie będzie...

Hahaha, Pan Lorkowski - marzyciel

Odpowiedzi: 1

A teraz powiedz mi geniuszu co miasto ma do:

a) kolei - to własnośc państowej spółki PKP

b) żeglugi na Wiśle zlikwidowanej wieki temu (to też do państwa należało, miasto ma żeglugę otwierać?)

c) częśc autobusów przywrócono między innymi dzięki wsparciu miasta

Najpierw się zorientuj w realiach, a potem pisz, bo jesteś baaardzo niedouczony.

Odpowiedzi: 1

autobusy czy raczej połączenia autobusowe w ilości 4 kursów w ciągu dnia przywrócono ponieważ rząd dołożył w tym roku na wszystkie linie samorządowi powiatu 370 tyś, burmistrz Nowego dołożył 10 tyś.  Tory kolejowe do Nowego rozebrano i też za tego burmistrza a pociągi jeszcze po jezdni nie jeżdzą chyba że takie specjalne jak w Gdyni

Odpowiedzi: 1

A to należą i rozebrało je miasto czy PKP? Co miasto ma do torów? Pisz skargi do PKP. To nie jest spółka miejska.

Odpowiedzi: 1

Miasto starało się o linie  PKP a skargi to ty sam pisz. Bo na razie piszesz nie na temat

Odpowiedzi: 0

Super wiadomość 

W końcu będą zrobione 

Odpowiedzi: 1

Taak, bo to pierwszy raz poruszają ten temat? Już dawno była obietnica odnowienia i co ? Poczekali aż mieszkańcy zapomną i teraz poraz kolejny można obiecać   ... Obudźcie się!! 

Odpowiedzi: 0

Opuśćcie swoje stołki jeśli macie tak ograniczona wyobraźnię. To ma być przyszłość miasta... ? Miasto bez mieszkańców nie istnieje, także proponuje rozszerzyć horyzonty i zaplanować możliwości dla inwestorów. Nie pozdrawiam "elity"

Odpowiedzi: 0

A zdjęcie na którym jest .balkon kpl.to są  czasy 1960-1970

Odpowiedzi: 0

Może jak uda się zbudować taras i wyremontować planty Nowe zyska dawny urok. Turyści zaczną bardziej odwiedzać miasteczko. A co za tym idzie nowe miejsca pracy się pojawia. Oby te marzenia się spełniły 

Odpowiedzi: 0

Ten remont to tylko po to by menele mieli gdzie piwo wypić i spokojnie oddać mocz. 

Odpowiedzi: 0

Tu potrzeba miejsc pracy a nie miejsca dla żuli. Turystów jak kot napłakał. Miejsc dla młodych brak . 

Miasto umiera zostają starzy ludzie . 

Odpowiedzi: 1

Nowe jest miastem chyba już tylko z nazwy. Wskazuje na to choćby powstanie w Nowem marketu pewnej sieci, która to buduje swoje sklepy tylko w większych wsiach...

Odpowiedzi: 1

I tu się mylisz Dino jest w Grudziądzu 2 e Bydgoszcz, Tuchola, Lipno mało? To poszukaj więcej miejskich lokalizacji.

Odpowiedzi: 0

Ludzie opamiętajcie się, nie macie na co wydawać kasy.

Taras widokowy = nowe miejsca pracy ?? Ile wy macie lat 8?? Myślicie że jak postawicie mostek z kilku klepek w miejscu gdzie widok w dużym stopniu ogranicoczny jest przez drzewa to Nowe nawiedzą tłumy spragnionych widoków turystów. Nawet jak przyjadą to po kilku próbach zaparkowania przy nowskim rynku zrezygnują. Lepiej pojechać na skarpę przy Nadwiślańskim II albo do iść do "Ogrodu". Sam taras z pewnością skończyłby jak zadaszony punk na Nadwiślańskim czyli wieczorne miejsce zbiórki dla pijanej młodzieży pełne potłuczonych butelek, kepów i psich kup.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz