Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Nowy komunikat sanepidu w sprawie spożycia wody, która wcześniej była skażona bakteriami coli

Sanepid ponownie zbadał jakość wody z wodociągu administrowanego przez Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem, w której stwierdzono bakterie coli. Jest dobra wiadomość.

Udostępnij
48915067_s

Bakterie coli, powodującej schorzenia układu pokarmowego i moczowego, wykryto 27 maja. Sanepid wydał wtedy komunikat, w którym poinformował, że woda nadaje się do picia, mycia warzyw i owoców, mycia zębów oraz do kąpieli dzieci, jedynie po uprzednim przegotowaniu. 

Zalecenia dotyczyły wody z wodociągu administrowanego przez Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem, zaopatrującego mieszkańców Nowego oraz Kończyc, Małego Komorska, Morgów, Pastwisk i Zdrojewa.

PUM przystąpił do płukania sieci chlorem, ale mieszkańcy skarżyli się, że trwa to zbyt długo, a w dodatku woda ma nieprzyjemny smak i zapach (patrz artykuł poniżej). Jak wyjaśniał Krzysztof Tonklewicz, prezes PUM, pozbycie się bakterii bywa jednak trudne i czasochłonne.

W poniedziałek 6 czerwca Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu wydał kolejny komunikat dotyczący jakości wody.

Stwierdzono podwyższoną ogólną liczbę bakterii w 22 st. C. Nie stwierdzono obecności innych mikroorganizmów. Podwyższona obecność ogólnej liczby bakterii nie stwarza istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Woda nadaje się do spożycia i na cele gospodarcze - czytamy w komunikacie.

Jak dodaje sanepid, trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Osoby dorosłe, zdrowe i starsze dzieci mogą więc już bez obaw pić wodę, myć nią zęby czy płukać owoce i warzywa.

Sanepid zaleca jednak, aby wodę do spożycia i przygotowania posiłków dla dzieci do 2 lat oraz dla osób ze znacznie obniżoną odpornością (po transplantacji, chemioterapii, chorych na AIDS) nadal gotować przez mimimum 2 minuty, a potem bez gwałtownego schłodzenia zostawić do ostudzenia.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama