Jak zawsze, pierwszego dnia matur sprawdzano wiedzę z języka polskiego. Uczniowie otrzymali dwa testy: "Język polski w użyciu" i "Test historyczno-literacki".
W drugim zeszycie, należało napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. W tym roku były to "Bunt i konsekwencje dla człowieka" oraz "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". Na napisanie egzaminu było 240 minut.
W pierwszej części egzaminu do zdobycia jest 10 punktów, w drugiej 15, a w trzeciej 35. Razem można uzyskać 60 punktów. Do zdania egzaminu potrzebnych jest co najmniej 18 punktów. Próg zdawalności, tak samo jak w przypadku wszystkich egzaminów maturalnych, wynosi niezmiennie 30 proc.
Dziś abiturienci piszą egzamin z matematyki.
Warto zauważyć, że w 2024 r. egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach.
Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023.
Z kolei absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.
Na wyniki trzeba będzie poczekać do 9 lipca.
W powiecie świeckim najwięcej osób pisze maturę w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu.
- Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 106 tegorocznych abiturientów - informuje Małgorzata Cardona-Kocikowska, dyrektor I LO.
Poniżej zdjęcia abiturientów Zespołu Szkół w Nowem, gdzie maturę zdaje 28 osób.
Powodzenia