Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Jagoda, Katarzyna
REKLAMA

Pięć milionów rozdzielone. Skarbnik: To nie będzie łatwy budżet

Andrzej Pudrzyński
8 grudnia 2020, 09:52
Nowe przygotowuje projekt budżetu na 2021 r. Ile gmina przeznaczony na inwestycje?
Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe
Fot. Andrzej Pudrzyński

REKLAMA
Gazetka promocyjna Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Nowem. Produkty dostępne w sklepach GS. Kliknij na okładkę gazetki i sprawdź ofertę świąteczną!

- Z roku na rok coraz bardziej rozwierają się nożyce między wysokością subwencji oświatowej, jaką dostajemy od państwa, a faktycznymi kosztami funkcjonowania oświaty. To dotyczy nie tylko nas, ale wszystkich samorządów w kraju - mówi Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe.

W 2018 r. Nowe pokrywało z własnych środków 40 proc. kosztów oświatowych. W 2021 r. będzie to już 50 proc. Oznacza to, że będzie musiało wydać o 1,5 mln zł więcej.

- Dla naszej gminy to ogromna kwota. Gdyby nie ciągłe cięcia w państwowych subwencjach, moglibyśmy przezbaczyć te pieniądze chociażby na remonty i budowę dróg - argumentuje Jerzy Wotkowski.
REKLAMA

W 2021 r. przychody Nowego mają wynieść 49,3 mln, a wydatki 50 mln zł. Deficyt w wysokości 700 tys. zł zostanie pokryty z kredytu i emisji obligacji. Na inwestycje zaplanowano 5 mln zł.

- To mniej więcej tyle, ile w poprzednich latach. Wyjątkiem był 2020 r. Wtedy przeznaczyliśmy 15 mln, ale wiązało się to z kosztowną budową przedszkola - wyjaśnia skarbnik.

Gmina liczy, że 1,8 mln zł na inwestycje dostanie z dotacji unijnych i rządowych, z własnego budżetu wyłoży więc około 3,2 mln.
REKLAMA

Największy wydatek w przyszłym roku będzie stanowiła adaptacja poddasza zamku. Kosztem 1,9 mln zł dach zostanie pokryty dachówką ceramiczną, a wewnątrz w wyremontowanych pomieszczeniach powstaną sala wystawowa, miejsce spotkań gości Centrum Kultury Zamek i biura. Oprócz tego za 200 tys. zł mają być zmodernizowane parter i piwnica.

Będzie to drugi etap rewitalizacji zamku. W pierwszym, realizowanym wiosną i latem, przebudowano klatkę schodową, tak aby można było w niej umieścić windę, którą można dostać się na wszystkie kondygnacje. To udogodnienie, z którego na pewno ucieszą się osoby niepełnosprawne i starsze.
REKLAMA

- Zamierzamy też zmodernizować filię Centrum Kultury Zamek w Rychławie. Wymienimy dach, ocieplimy budynek i przeprowadzimy gruntowny remont w środku. Szacujemy, że będzie to kosztowało około 1,7 mln zł - kalkuluje Jerzy Wotkowski.

Ostatnią z dużych inwestycji będzie odbudowa domu komunalnego w Dolnych Morgach. Budynek poważnie ucierpiał podczas pożaru w lutym. Mieszkania straciło 17 osób. Gmina zapewniła czasowo lub na stałe dach na głową większości lokatorów. Innym pomogły rodziny. Gmina przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Sesja Rady Miejskiej w Nowem, na której radni zajmą się projektem budżetu na przyszły rok, odbędzie się 21 grudnia.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl