Mieszkańcy sołectwa Rychława (gmina Nowe) mogą mieć powody do satysfakcji. Projekt "Sołectwo Rychława wita Kociewiem", który polegał na odnowieniu trzech starych przystanków, zdobył pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa". Sołectwo, w skład którego wchodzą wsie Rychława, Twarda Góra, Milewo i Przyny, wygrało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
W efekcie będzie reprezentował województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim tego konkursu.
Inicjatorkami tych działań były Barbara Ceyer, sołtys Rychławy i Małgorzata Steinborn. Do realizacji planów namówiły druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychławie. Z kolei do tego, aby pomysł zgłosić na konkurs zachęcił radę sołecką Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.
- W sumie w prace, które zaczęły się latem ubiegłego roku, zaangażowało się 13 osób. Działania realizowano z funduszu sołeckiego - mówi Barbara Ceyer, która funkcję sołtysa sprawuje niespełna rok.
Potrzebę remontu przystanków autobusowych zlokalizowanych przy drodze powiatowej biegnącej przez sołectwo zgłosili mieszkańcy.
Przystanki zostały wyremontowane, naprawiono i uzupełniono pokrycie dachowe oraz zamontowano ławeczki dla osób oczekujących na przyjazd autobusu. Zakupiono nowe betonowe kosze na śmieci oraz posadzono kwiaty w donicach.
- Mieszkańcy przepracowali społecznie w sumie 350 godzin - wylicza Małgorzata Steinborn. - Ważnym etapem były prace związane z poznaniem haftu i przygotowaniem projektów graficznych. Nie wszystko mogliśmy zrealizować samodzielnie. Te najcięższe prace zostały zlecone firmie budowlanej.
Strażacy z lokalnej jednostki OSP posprzątali tereny wokół przystanków m.in. wycinając niepotrzebne gałęzie i krzewy.
Niezwykle istotnym elementem przemiany są piękne malunki. Pierwszy kwiat powstał dzięki Grażynie Różyńskiej-Soboń z miejscowości Lalkowy. Autorką kolejnych wzorów była głównie Janina Kluska.
- Oczywiście wszystkich cieszą przystanki, podziwiane przez przyjezdnych, ale wartością tego projektu jest także integracja społeczności lokalnej - zaznacza Barbara Ceyer. - Co istotne, miał on charakter międzypokoleniowy i połączył różne środowiska.
Jak przekonuje sołtys Rychławy, zrealizowana w ten sposób inicjatywa powinna przyczynić się do większej dbałości o przestrzeń wspólną i zapobiegać dewastacji.
Zobacz poniżej zdjęcia.

Komentarze (0)