Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Przy alei 3 Maja ma powstać blok z tanimi mieszkaniami. Kto i kiedy go zbuduje?

Nie w Bochlinie, jak zakładała wstępna lokalizacja, ale w Nowem miałby powstać budynek z tanimi mieszkaniami. Gmina rozpoczęła prace geodezyjne, ale to nie ona będzie go stawiać.

Udostępnij
dzialka

REKLAMA

Nowe, podobnie jak wiele gmin z dawnego województwa bydgoskiego, przystąpiło do spółki Krajowy Zasób Nieruchomości-Bydgoski.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej ma ona budować bloki z tanimi mieszkaniami. To ogólnopolski program, który w zamyśle rządu ma być alternatywą dla osób mających zbyt duże dochody, aby starać się o lokal komunalny, ale też za małe, żeby dostać kredyt w banku.

Czynsze w mieszkaniach budowanych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mają być niższe, niż na wolnym rynku. Lokatorom, którzy pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y, miałyby zapewnić możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Jak już informowaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, Nowe początkowo brało pod uwagę budowę bloku na granicy miasta i Bochlina, niedaleko Jeziora Czarownic. Znajduje się tam stare boisko, które jest własnością gminy.

W końcu jednak uznano, że lepszą lokalizacją będzie gminna działka przy al. 3 Maja, położona między targowiskiem a blokiem, który kończy budować prywatny deweloper ze Świecia.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej miałby powstać tam blok na 30 mieszkań.

- Dostaliśmy na ten cel 3 mln zł, za które kupiliśmy udziały w spółce KZN-Bydgoski. Jako wkład własny wnosimy grunt. To spółka będzie bezpośrednim inwestorem, nie gmina. Będziemy jednak mieli wpływ na to, co się dzieje, bo nasz przedstawiciel zasiądzie w radzie nadzorczej - wyjaśnia Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Działka przy al. 3 Maja ma dostęp do wszystkich niezbędnych mediów. Obecnie trwają prace geodezyjne w celu wydzielenia działki, która potem zostanie  przekazana do SIM.

Na początku marca burmistrz Nowego spotkał się w tej sprawie z Szymonem Łepskim, prezesem KZN-Bydgoski.

- Prezes zapowiedział powstanie bloku do 2025 r. Kiedy załatwimy wszystkie formalności, będziemy informować mieszkańców o sposobie naboru na mieszkania - zapowiada Czesław Woliński.

Biorąc pod uwagę rosnace ceny materiałów i usług budowlanych, jest mało prawdopodobne, aby KZN-Bydgoski zbudował za 3 mln zł blok na 30 mieszkań. Spółka będzie jednak mogła się posiłkować dotacją rządową i kredytem.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama