Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Uwaga! W wodzie z wodociągu stwierdzono bakterie coli. Komunikat sanepidu

W wodzie pochodzącej z wodociągu, przeznaczonej do spożycia przez mieszkańców, wykryto bakterie coli. Sanepid wystosował komunikat do mieszkańców gminy Nowe.

Udostępnij
kran_woda

Jak informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu, po badaniach wody w gminie Nowe, przeznaczonej do spożycia przez ludzi, stwierdzono obecność obecność bakterii coli.

Woda pochodzi z wodociągu administrowanego przez Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem. Zaopatruje mieszkańców Nowego oraz Kończyc, Małego Komorska, Morgów, Pastwisk i Zdrojewa.

Woda jest warunkowo przydatna do spożycia, po uprzednim przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt - informuje sanepid w wydanym komunikacie.

Trwają prace mające na celu przywrócenie odpowiedniej jakości wody.

Sanepid zaleca, aby wodę gotować przez minimum 2 minuty, a następnie, bez gwałtownego schładzania, pozostawić do ostudzenia. Nie ma konieczności gotowania wody do mycia, prania i prac porządkowych.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania przez Powiatowy Inspektor Sanitarny kolejnego komunikatu.

Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) wywołuje u człowieka schorzenia układu pokarmowego i moczowego. Bakteria występuje w kale zwierząt i ludzi. Z pastwisk, gnojowisk i nieszczelnych szamb trafia do wód powierzchniowych, a stamtąd do wodociągów. 

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Reklama