Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Życie jak z filmu wojennego. Konrad Kuziemski z Nowego odznaczony medalem [zdjęcia]

ap, red
15 grudnia 2021, 12:40
Jego życiorys mógłby stanowić scenariusz do filmu o miłości do ojczyzny. Podporucznik Konrad Kuziemski z Nowego obchodził swój setny jubileusz 4 grudnia. We wtorek odwiedził go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i uhonorował złotym medalem.
Podporucznik Konrad Kuziemski z bliskimi i wicemarszałkiem województwa
Fot. Filip Kowalkowski / UMWK-P

O niezwykłych, wojennych losach Konrada Kuziemskiego z Nowego pisaliśmy już na naszym portalu (patrz niżej).

We wtorek 14 grudnia wicemarszałek województwa uhonorował go złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznawanym przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcom, którzy ukończyli sto lat.

Konrad Kuziemski przyszedł na świat w 1921 roku w Osiu jako najstarszy z ośmiorga synów Franciszka i Heleny. W pełnoletność wkroczył ucząc się zawodu stolarza, lecz wojna pokrzyżowała jego plany. W 1943 roku, pod groźbą rozstrzelania rodziny, został przymusowo wcielony do koszar Wehrmachtu w Bydgoszczy. Stamtąd trafił do Grecji.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręcza medal Konradowi Kuziemskiemu

Pod stałą obserwacją podejrzliwych wojsk niemieckich dzielił się jedzeniem i amunicją z greckim ruchem oporu. Wykorzystał pierwszą nadarzającą się okazję, aby porzucić mundur wroga.

Z pomocą zaprzyjaźnionych Greków znalazł schronienie w górach, skąd dostał się do prywatnej kliniki w Atenach. Ukrywał się tam pod zmienioną tożsamością, udając głuchoniemego, w oczekiwaniu na wyzwolenie kraju.

W 1944 roku trafił do angielskiego korpusu wojskowego. Dowódca polskiej misji pomógł mu dostać się do polskiej armii.

W dniu swoich 23 urodzin wstąpił w szeregi armii generała Andersa i został wysłany do Neapolu. Walczył na frontach pod Ankoną i Bolonią. We Włoszech spotkał swojego brata, z którym po zakończeniu wojny wyjechał do Szkocji, a potem pod koniec 1946 roku powrócił do Polski.

Konrad Kuziemski po wstąpieniu do armii gen. Andersa

W 1948 roku, po powrocie na ojczyste ziemie, rozpoczął pracę w fabryce mebli w Nowem. Rok później poślubił Mieczysławę, z którą dzielił codzienność przez ponad 70 lat aż do jej śmierci. Wspólnie wychowali sześcioro dzieci: cztery córki i dwóch synów. Doczekali się także 14 wnucząt i 24 prawnucząt.

Za zasługi dla kraju pan Konrad był niejednokrotnie odznaczany i honorowany w Polsce i za granicą, m.in. odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi. W 2000 roku został awansowany do stopnia podporucznika.

Mieszkaniec Nowego niedawno skończył sto lat

Wciąż aktywnie uczestniczy w spotkaniach, podczas których dzieli się opowieściami i historiami z życia, przekazując nieocenione doświadczenie i naukę o pielęgnowaniu patriotycznego ducha. Mieszka w Nowem, lubi zbierać grzyby, łowić ryby i zajmować się swoją pasieką. Codziennie towarzyszy mu msza święta.

Za zasługi dla kraju Konrad Kuziemski był wielokrotnie odznaczany:

 • za walki w latach 1939-45;
 • za udział w walce na froncie Ankona-Bolonia;
 • odznaczenie "Gwiazda Italii" za walki we Włoszech;
 • z ambasady włoskiej medalem dowództwa II Grupy Artylerii za zasługi w łączności;
 • odznaką weterana walk o niepodległość;
 • medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi;
 • odznaczeniem państwowym Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z rąk prezydenta A. Kwaśniewskiego;
 • odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl