Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Życie jak z filmu wojennego. Konrad Kuziemski z Nowego odznaczony medalem [zdjęcia]

Jego życiorys mógłby stanowić scenariusz do filmu o miłości do ojczyzny. Podporucznik Konrad Kuziemski z Nowego obchodził swój setny jubileusz 4 grudnia. We wtorek odwiedził go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i uhonorował złotym medalem.

Udostępnij
k-kuziemski

O niezwykłych, wojennych losach Konrada Kuziemskiego z Nowego pisaliśmy już na naszym portalu (patrz niżej).

We wtorek 14 grudnia wicemarszałek województwa uhonorował go złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznawanym przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcom, którzy ukończyli sto lat.

Konrad Kuziemski przyszedł na świat w 1921 roku w Osiu jako najstarszy z ośmiorga synów Franciszka i Heleny. W pełnoletność wkroczył ucząc się zawodu stolarza, lecz wojna pokrzyżowała jego plany. W 1943 roku, pod groźbą rozstrzelania rodziny, został przymusowo wcielony do koszar Wehrmachtu w Bydgoszczy. Stamtąd trafił do Grecji.

Reklama
Reklama

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręcza medal Konradowi Kuziemskiemu

Pod stałą obserwacją podejrzliwych wojsk niemieckich dzielił się jedzeniem i amunicją z greckim ruchem oporu. Wykorzystał pierwszą nadarzającą się okazję, aby porzucić mundur wroga.

Reklama
Reklama

Z pomocą zaprzyjaźnionych Greków znalazł schronienie w górach, skąd dostał się do prywatnej kliniki w Atenach. Ukrywał się tam pod zmienioną tożsamością, udając głuchoniemego, w oczekiwaniu na wyzwolenie kraju.

W 1944 roku trafił do angielskiego korpusu wojskowego. Dowódca polskiej misji pomógł mu dostać się do polskiej armii.

W dniu swoich 23 urodzin wstąpił w szeregi armii generała Andersa i został wysłany do Neapolu. Walczył na frontach pod Ankoną i Bolonią. We Włoszech spotkał swojego brata, z którym po zakończeniu wojny wyjechał do Szkocji, a potem pod koniec 1946 roku powrócił do Polski.

Reklama
Reklama

Konrad Kuziemski po wstąpieniu do armii gen. Andersa

W 1948 roku, po powrocie na ojczyste ziemie, rozpoczął pracę w fabryce mebli w Nowem. Rok później poślubił Mieczysławę, z którą dzielił codzienność przez ponad 70 lat aż do jej śmierci. Wspólnie wychowali sześcioro dzieci: cztery córki i dwóch synów. Doczekali się także 14 wnucząt i 24 prawnucząt.

Za zasługi dla kraju pan Konrad był niejednokrotnie odznaczany i honorowany w Polsce i za granicą, m.in. odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi. W 2000 roku został awansowany do stopnia podporucznika.

Reklama
Reklama

Mieszkaniec Nowego niedawno skończył sto lat

Wciąż aktywnie uczestniczy w spotkaniach, podczas których dzieli się opowieściami i historiami z życia, przekazując nieocenione doświadczenie i naukę o pielęgnowaniu patriotycznego ducha. Mieszka w Nowem, lubi zbierać grzyby, łowić ryby i zajmować się swoją pasieką. Codziennie towarzyszy mu msza święta.

Za zasługi dla kraju Konrad Kuziemski był wielokrotnie odznaczany:

  • za walki w latach 1939-45;
  • za udział w walce na froncie Ankona-Bolonia;
  • odznaczenie "Gwiazda Italii" za walki we Włoszech;
  • z ambasady włoskiej medalem dowództwa II Grupy Artylerii za zasługi w łączności;
  • odznaką weterana walk o niepodległość;
  • medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi;
  • odznaczeniem państwowym Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z rąk prezydenta A. Kwaśniewskiego;
  • odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama