Za oficjalną datę powstania Powiatowego Domu Kultury w Świeciu przyjmuje się rok 1954. Dlaczego "przyjmuje się"? Bo trudno nie wspomnieć tego, co było wcześniej.
Pomnik Braterstwa Broni stał na Dużym Rynku w Świeciu 45 lat. Po zmianie ustroju zdemontowano go, ale nie zniszczono. Rzeźbę przeniesiono w inne miejsce.
Zabójstwo na zlecenie ówczesnych władz czy pospolity napad powodowany chęcią rabunku? Okoliczności śmierci proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli do dziś nie zostały całkowicie wyjaśnione.
W czasach PRL-u datę 10 lutego 1945 r. przedstawiano jako dzień wyzwolenia Świecia przez Armię Czerwoną, a kolejne miesiące jako okres utrwalania władzy ludowej...
Bicie dzwonów, udekorowane ulice, kwiaty rzucane w kierunku żołnierzy – tak 105 lat temu, 25 stycznia 1920 r., mieszkańcy Świecia cieszyli się z powrotu...
W lesie niedaleko Osia, na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, odkryto obozowisko oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Alojzego Bruskiego pseudonim "Grab".
27 grudnia przypada 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego, które zakończyło się sukcesem Polaków. Jednym z jego uczestników był Antoni Kamieniarz, kupiec z Osia.
Od kilku dni można podziwiać w Świeciu cztery murale przedstawiające Leona Neumanna, Kazimierza Ecksteina, Ludwika Stindtmana i ks. Pawła Konitzera. Warto przedstawić sylwetki tych...
Podczas poszukiwań militariów w okolicy osady Grzybek w gminie Osie, ekipa Olafa Popkiewicza dokonała niezwykłego odkrycia sprzed kilkudziesięciu i sprzed kilku tysięcy lat.
Policja zatrzymała 41-letniego Pawła J., podejrzewanego o zniszczenie kilkunastu flag państwowych oraz kradzież z włamaniem. Intensywna praca operacyjna oraz analiza informacji doprowadziła kryminalnych do...