Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Kolejne niezwykłe odkrycie archeologiczne koło Osia [zdjęcia]

Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu pochwalił się kolejnym niezwykłym odkryciem. Odnaleziono stare cmentarzysko, a w nim aż 50 grobów starożytnych Gotów.

Udostępnij
Stanowisko może mieć nawet ponad hektar powierzchni / Fot. Wdecki Park Krajobrazowy

Goci byli ludem germańskim, który opuścił rodzinną Skandynawię i w I wieku n.e. zaczął osiedlać się na Pomorzu.

W związku z odkryciem cmentarzyska Gotów w Starej Rzece (gmina Osie), którego dokonał Olaf Popkiewicz, archeolog i twórca programu "Poszukiwacze historii", ekipa Wdeckiego Parku Krajobrazowego ruszyła w teren, aby podjąć badania na tym stanowisku.

- W ciągu trzech tygodni udało nam się przebadać ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni cmentarzyska i odkryć 50 gockich grobów! – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.

Stanowi to tylko ułamek powierzchni stanowiska, ponieważ park szacuje jego obszar na ponad hektar.

- Niestety, stan zachowania dużej części odkrytej nekropolii sprawia, że potrzebne są niezwłoczne badania wykopaliskowe, w celu uratowania stanowiska - podkreśla WPK. - Dlatego też, to pewnie dopiero początek naszej przygody z tym miejscem.

Wdecki Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim osobom i instytucjom za pomoc i wsparcie w trakcie badań , w szczególności Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków w Toruniu, Nadleśnictwu Trzebciny, Lasom Państwowym, gminie Osie oraz firmie Dwór Venedów za pomoc i wsparcie w trakcie badań.

Czytaj też: Skarby czekały na odkrycie prawie dwa tysiące lat. Zobaczcie zdjęcia

Fot. Wdecki Park Krajobrazowy

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama