Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Mennonici z USA odwiedzili cmentarz w Przechówku

W miniony poniedziałek gościła w Świeciu grupa kilkudziesięciu Amerykanów podążających śladami swych przodków. Wizyta na cmentarzu w Przechówku, które jakiś czas temu stało się częścią miasta, była szczególnie wzruszająca dla siedmiu osób, których krewni spoczęli właśnie na tej nekropolii.

Udostępnij
Wizyta na cmentarzu w Przechówku była szczególnie wzruszająca dla siedmiu osób, których krewni spoczęli na tej nekropolii.

Jakiś czas temu Gmina Świecie podpisała list intencyjny ze stowarzyszeniem „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw” w sprawie uporządkowania cmentarza w Przechówku. Prace zobowiązali się dofinansować partnerzy z Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Teren został już częściowo uporządkowany. Po starannym wykoszeniu okazało się, że nagrobków lub śladów po nich jest znacznie więcej niż się spodziewano.

- Według naszych szacunków jest ich około 70 - mówi Michał Wiśniewski ze stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”. - Wcześniej była mowa o 40.

Najstarsze z nich, prawdopodobnie z XVIII w., to sporych rozmiarów głazy granitowe. Najmłodsze pochodzą z okresu międzywojennego. Prawdopodobnie cmentarz został założony w XVII w. Trudno oszacować dla ilu osób stał się miejscem pochówku? Na pewno były ich setki. W końcu chodzi o nie tak małą społeczność mennonitów, która żyła na tym terenie ponad 200 lat.

W miniony poniedziałek wspomniany cmentarz odwiedziła grupa kilkudziesięciu Amerykanów podążających śladami swych przodków, którzy kilkaset lat temu trafili do Polski uciekając przed prześladowaniami religijnymi w Holandii. Mennonici byli jednym z najbardziej surowych odłamów protestantyzmu.   

Na miejscu przywitali ich m.in. wiceburmistrz Świecia Paweł Knapik, przewodniczący Rady Miejskiej Świecia Jerzy Wójcik i przedstawiciele stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”.  

Mark Jantzen, przemawiający w imieniu gości, bardzo dziękował za to, że udało się zachować to miejsce pochówku mennonitów.

Z koeli Paweł Knapik podkreślał wagę, jaką przywiązują władze gminy, do historii regionów i wszystkich śladów przeszłości, które tak wiele mówią o żyjących tu ludziach. Jednocześnie zapewnił, że prace związane z porządkowaniem cmentarza w Przechówku będą kontynuowane.

W planach jest też m.in. wykonanie tablicy informacyjnej.

Jednym z najbardziej znanych w naszym regionie mennonickich zabytków jest chata w Chrystkowie (gmina Świecie). Olędrzy, jak ich dawniej nazywano, osiedlali się nie tylko tam. Ślady ich bytności można spotkać niemal wzdłuż całego odcinka Wisły przepływającego przez powiat świecki.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Reklama