W drugiej połowie XIX w. tereny przylegające do zamku były wykorzystywane do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Odbywały się również zawody, ale o tym już przy omówieniu dziejów restauracji Zamkowej, która również odegrała swoją ważną rolę.
Tu odbywały się ćwiczenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a w dwudziestoleciu międzywojennym często korzystały z tej lokalizacji organizacje młodzieżowe. Przy ruinach znajdował się też kort tenisowy. W ostatnich latach panowania pruskiego urządzono boisko.
Na przełomie XIX i XX w., jeszcze w czasach zaboru pruskiego, okolice zamku były miejscem wypoczynku mieszkańców
Tam, gdzie niegdyś zbierało się krzyżactwo – zgromadził się Motocyklowy Klub Zw. Strzeleckiego - taki tytuł nosił artykuł zamieszczony na łamach lokalnej gazety „Głos Świecki” z kwietnia 1936 r.
Czytamy w nim m.in.: Niecodzienne było to zjawisko dla Świecia, skoro 13 motocykli w karnym marszu oraz przyozdobione one flagami strzeleckimi przedefilowało przez miasto, udając się na zamek pokrzyżacki do wspólnej fotografii.
W maju 1934 r. na łamach „Głosu Świeckiego” ukazała się notka prasowa o planowanej budowie basenu pływackiego. Powiatowy oraz Miejski Komitet Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego zamierzały go wybudować tuż obok przystani sportów wodnych. Dopiero rok później powstały poważniejsze plany, o czym można było przeczytać 5 czerwca 1935 r. w dzienniku „Słowo Pomorskie”.
Z innych artykułów prasowych z tamtego okresu wiadomo, że prace nad budową stadionu i pływalni trwały jeszcze w latach 1938-1939 r.
„Słowo Pomorskie”, 5 czerwca 1938 r.
W maju 1935 r. powstał również projekt stworzenia Parku Sportowego im. Józefa Piłsudskiego koło zamku (zasoby Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej):
redakcja@extraswiecie.pl
Oglądałem to zdjęcie ze zlotu
Oglądałem to zdjęcie ze zlotu motocyklowego wielokrotnie,ale dopiero teraz wypatrzyłem ,że była tam również jedna motocyklistka.Szacunek!
Mam nadziej iz po remoncie
Mam nadziej iz po remoncie tereny koło zamku zostaną wykorzystane bo teraz wszystko zarośnięte zaniedbane a po ostatnich ulewach wygląda tam fatalnie powalone drzewo i ten okropny złom samochodów jak można na taki coś pozwolic zamiast przyciągać turystów to odstrasza!!!!
Całe to miasto wygląda jak
Całe to miasto wygląda jak jedno złomowisko popierane przez czerwone środowisko.
nswiecie.pl/artykul/ludwika
nswiecie.pl/artykul/ludwika-maria-gonzaga/647734
zapomniana królowa Maria Ludwika Gonzaga, żona dwóch polskich królów, starościna świecka, dźwignęła Świecie i nie tylko z ruin po szwedzkim potopie, Świecie było już miastem nieistniejącym po najeździe Szwedów. Nawet nie ma ulicy jej imienia w Świeciu. Może jej imieniem warto by nazwać ten park? Park im. Marii Ludwiki Gonzagi, królowej Polski.