Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Pływalnia, stadion i park imienia Piłsudskiego koło zamku? Dlaczego nie?

Piotr Skuczyński
4 lipca, 20:12
W pierwszej części pisaliśmy o losach zamku w Świeciu od czasów, gdy swoje rządy zaczęli sprawować Prusacy aż po budowę przystani i wypadek na wieży zamkowej. Na przełomie XIX i XX wieku w cieniu warowni kwitło także życie towarzyskie i sportowo-rekreacyjne miasta.
Otwarcie sezonu klubu motocyklowego 29 marca 1936 r.
Fot. archiwum rodzinne Michała Golińskiego

W drugiej połowie XIX w. tereny przylegające do zamku były wykorzystywane do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Odbywały się również zawody, ale o tym już przy omówieniu dziejów restauracji Zamkowej, która również odegrała swoją ważną rolę.

Tu odbywały się ćwiczenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a w dwudziestoleciu międzywojennym często korzystały z tej lokalizacji organizacje młodzieżowe. Przy ruinach znajdował się też kort tenisowy. W ostatnich latach panowania pruskiego urządzono boisko.

Na przełomie XIX i XX w., jeszcze w czasach zaboru pruskiego, okolice zamku były miejscem wypoczynku mieszkańców

Tam, gdzie niegdyś zbierało się krzyżactwo – zgromadził się Motocyklowy Klub Zw. Strzeleckiego - taki tytuł nosił artykuł zamieszczony na łamach lokalnej gazety „Głos Świecki” z kwietnia 1936 r.

Czytamy w nim m.in.: Niecodzienne było to zjawisko dla Świecia, skoro 13 motocykli w karnym marszu oraz przyozdobione one  flagami strzeleckimi przedefilowało przez miasto, udając się na zamek pokrzyżacki do wspólnej fotografii.

W maju 1934 r. na łamach „Głosu Świeckiego” ukazała się notka prasowa o planowanej budowie basenu pływackiego. Powiatowy oraz Miejski Komitet Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego zamierzały go wybudować tuż obok przystani sportów wodnych. Dopiero rok później powstały poważniejsze plany, o czym można było przeczytać 5 czerwca 1935 r. w dzienniku „Słowo Pomorskie”.

Z innych artykułów prasowych z tamtego okresu wiadomo, że prace nad budową stadionu i pływalni trwały jeszcze w latach 1938-1939 r.

„Słowo Pomorskie”, 5 czerwca 1938 r.

 W maju 1935 r. powstał również projekt stworzenia Parku Sportowego im. Józefa Piłsudskiego koło zamku (zasoby Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej):

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Czytaj także

Komentarze (5)

Oglądałem to zdjęcie ze zlotu motocyklowego wielokrotnie,ale dopiero teraz wypatrzyłem ,że była tam również jedna motocyklistka.Szacunek!

Odpowiedzi: 0

Mam nadziej iz po remoncie tereny koło zamku zostaną wykorzystane bo teraz wszystko zarośnięte zaniedbane a po ostatnich ulewach wygląda tam fatalnie powalone drzewo i ten okropny złom samochodów jak można na taki coś pozwolic zamiast przyciągać turystów to odstrasza!!!! 

Odpowiedzi: 0

Całe to miasto wygląda jak jedno złomowisko popierane przez czerwone środowisko.

Odpowiedzi: 1

Niestety, ubolewać należy nad tym, że miasto Świecie jest czerwone.

Odpowiedzi: 0

nswiecie.pl/artykul/ludwika-maria-gonzaga/647734

zapomniana królowa Maria Ludwika Gonzaga, żona dwóch polskich królów, starościna świecka, dźwignęła Świecie i nie tylko z ruin po szwedzkim potopie, Świecie było już miastem nieistniejącym po najeździe Szwedów. Nawet nie ma ulicy jej imienia w Świeciu. Może jej imieniem warto by nazwać ten park? Park im. Marii Ludwiki Gonzagi, królowej Polski.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz