Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Historia

Popłynęli po okręt i... to był koniec marynarskiego epizodu w historii Świecia

Jak podaliśmy w poprzednim artykule, Szkołę Specjalistów Morskich utworzono w Świeciu 21 października 1921 r., w miejsce przeniesionej z Torunia Szkoły Marynarzy. Szkołę umieszczono na terenie koszar Kadry Marynarki Wojennej, w osobnych pomieszczeniach.

Udostępnij
poczet-sztandarowy-szkoly-specjalistow-morskich-lata-20ste

Pierwszym komendantem Szkoły Specjalistów Morskich w Świeciu był komandor ppor. Karol Korytowski (funkcję tę pełnił do 15 lipca 1925 r.). Instruktorami zostali oficerowie przeszkoleni w marynarce brytyjskiej: R. Dziewiałtowski-Gintowt, R. Stankiewicz, R. Pieńkowski, L. Ziembicki i W. Hawro.

W szkole szkolono na dwóch wydziałach: pokładowym, kierowanym przez komandora ppor. Józefa Czechowicza i technicznym, pod pieczą komandora ppor. inż. Hieronima Piotrowskiego.

W dziale pokładowym szkolono pokładowych, minerów, sygnalistów, pisarzy (posługując się współczesnym nazewnictwem - pracowników administracji) oraz gospodarzy. Natomiast w dziale technicznym maszynistów motorzystów i elektrotechników. Z czasem do SSM dołączono Szkołę Radiotelegrafistów i Radiomechaników Morskich. Z Modlina przeniesiono też Szkołę Nurków.

Reklama
Reklama

"Żołnierz Polski", 3 sierpnia 1924 r.

Poza normalnymi kursami, od 1923 r., w okresie letnim organizowano 3-miesięczne skrócone kursy dla specjalistów pokładowych, sterników sygnalistów, broni podwodnej (torpedystów), artylerzystów, maszynistów, motorzystów, palaczy, elektromechaników, pisarzy i gospodarczych.

Świecka Szkoła Specjaistów Morskich miała swój tymczasowy statut, który określał jej organizację, cele i zadania. Autorem był jej pierwszy komendant Karol Korytowski.

Reklama
Reklama

Ciekawostką jest artykuł, który ukazał się na łamach gazety „Żołnierz Polski” 22 grudnia 1925 r. Czytamy w nim m.in.:

Jakie korzyści przynosi służba w marynarce wojennej? Ani jeden rodzaj broni w wojsku nie przynosi tyle korzyści dla przyszłości człowieka, jak służba w marynarce wojennej, gdyż fach marynarski daje środki do życia. Każdy marynarz jest specjalistą. Czy to pokładowy, czy sternik, czy palacz, lub maszynista, radiotelegrafista-wszyscy pełnią samodzielną służbę według swojej specjalności, uzyskując kwalifikacje, które po służbie zabezpieczają im chleb. Zdemobilizowanego marynarza chętnie każdy przyjmie, czy to okręt handlowy, czy to kolej żelazna, czy to fabryka, gdyż wiedzą jak kształci służba w marynarce wojennej. A więc zastanów się czytelniku poważnie i pomyśl, czy nie warto pójść tam, gdzie z ciebie zrobią człowieka zdrowego, silnego, dającego sobie radę we wszystkich okolicznościach życia, a głównie nauczą cię tego, z czego będziesz miał w przyszłości kawałek chleba. [pisownia oryginalna]

"Żołnierz Polski", 11 kwietnia 1926 r.

Reklama
Reklama

Na łamach nieistniejącej już lokalnej gazety "Głos Celulozy" wielki pasjonat historii ziemi świeckiej, Jan Kamiński, pisał m.in. że Szkoła Specjalistów Morskich przez jakiś czas miała swoją siedzibę w dawnej Szkole Wydziałowej (obecnie Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Mickiewicza).

W 2019 r. mury tej szkoły odwiedzili żołnierze z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce (kontynuatorzy tradycji Szkoły Specjalistów Morskich) podczas rowerowej wycieczki historyczno-wojskowej pod nazwą "Unrug Bike Race".

Na ile prawdziwa jest informacja, że w szkole mieściła się siedziba SSM, trudno dziś  powiedzieć. Czy zajmowali cały budynek, czy tylko jego część? Z dostępnych źródeł wiadomo że SSM cierpiała m.in. na brak pomieszczeń do nauki. Jak pisał Jan Kamiński, do celów szkolenia miały być wykorzystywane pomieszczenia piwniczne w koszarach.

Reklama
Reklama

"Żołnierz Polski", 9 maja 1926 r.

Jak wspomniano wcześniej, warunki lokalowe SSM w Świeciu i oddalenie od bazy floty, nie sprzyjały właściwemu przebiegowi szkolenia specjalistów. Nikt nie miał wątpliwości, że szkoła powinna znajdować się nad morzem. Jednak na ledwo co zagospodarowanym polskim odcinku wybrzeża Bałtyku brak było odpowiedniej infrastruktury na ten cel. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero wraz z postępami prac przy budowie Gdyni.

Korzystając z pośrednictwa Francuskiej Misji Morskiej postanowiono kupić zdeklasowany krążownik francuski D’Entrecasteaux (zwodowany 12 czerwca 1896 r.). Na nim to właśnie miała znaleźć swoje miejsce SSM. 7 marca 1927 r. zakupiony został po cenie złomu za 2,8 mln franków.

Reklama
Reklama

Odebrany został przez wysłanych przedstawicieli z SSM w Świeciu (4 oficerów i 45 marynarzy), którzy przybyli do Francji na pokładzie parowca Suffren. 30 lipca 1927 r. nastąpiło podniesienie polskiej bandery w Cherbourgu.

Jak wspominał kontradmirał Włodzimierz Steyer:

Na trzeci dzień przyszła odpowiedź. Nadać okrętowi nazwę Król Władysław IV (koszary w Świeciu były jego imienia).

Reklama
Reklama

Fragment pierwszej strony "Tygodnika Ilustrowanego", 20 sierpnia 1927 r.

Dalej pisał, że Francuzi chcąc się wykazać, w tajemnicy przed Polakami wykonali przez noc odpowiedni napis, tyle że koślawą polszczyzną – Kral Wladyslaw IV. Z taką nazwą na holu holowników Mammouth i Pingouin wyszedł w morze.

Tuż przed wpłynięciem do Kanału Kilońskiego postanowiono poprawić błędne litery na nowo. Zbiegło się to z wiadomością, że kierownictwo Marynarki Wojennej postanowiło zmienić nazwę okrętu.

Reklama
Reklama

Jak pisał Marek Twardowski w czasopiśmie "Morza, statki i okręty": Podobno chodziło o niepodtrzymywanie istniejących w kraju ciągot monarchistycznych. W początkach sierpnia nadano więc okrętowi bardziej neutralną nazwę Bałtyk (KMW potwierdziło ją rozkazem dopiero w listopadzie 1927 r.).

Wraz z przybyciem tego okrętu kończy się działalność Szkoły Specjalistów Morskich w Świeciu, która została przeniesiona do Gdyni.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Po prawie 30 latach Wdecki Park Krajobrazowy, a dokładnie tereny Nadleśnictwa Osie, doczekały się drugiej sztucznej platformy dla rybołowa. Ma to służyć zachęceniu tych...

Wiadomości

Elżbieta Brózdowska, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Jeżewie, otrzymała honorowy tytuł profesora oświat nadany przez ministra edukacji.

Extra Nowe

W sobotę po południu straż pożarna została wezwana do pomocy w ratowaniu życia mężczyzny, którego znaleziono w przydomowym ogródku.

Wiadomości

18-latek ukończył kurs na prawo jazdy, ale nie zdążył przystąpić do egzaminu, aby zdobyć uprawnienia. I wszystko wskazuje, że długo na to poczeka.

Wiadomości

Dziś w gminie Warlubie na trasie Wielki Lubień-Wielki Komorsk młoda kobieta jadąca samochodem osobowym uderzyła w przydrożne drzewo. Ranną zabrano do szpitala.

Wiadomości

Dobiegła końca modernizacja trzech odcinków dróg powiatowych w gminie Drzycim. Inwestycja kosztowała ponad 5,7 mln zł. Powiat zapowiada kolejne inwestycje w 2025 r.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czytelnicy zastanawiają się, co wywożą ciężarówki wyjeżdżające od kilku dni z okolic stadionu świeckiej Wdy. Rozpoczęła się zapowiadana budowa krytego kortu i strzelnicy.

Wiadomości

Jeszcze kilkanaście lat temu można się było zastanawiać, kiedy powiat świecki przekroczy liczbę 100 tys. mieszkańców. Dziś już można o tym zapomnieć.

Wiadomości

Tor dla rolkarzy, tężnia i fontanna – to tylko niektóre z atrakcji, jakie powstaną w Parku Pokoleń w Pruszczu. Cała inwestycja ma kosztować prawie...

Extra Nowe

Jak co roku, w Nowem zorganizowano Hubertusa, czyli święto jeźdźców, myśliwych i leśników. W paradzie ulicami miasta wzięło udział prawie 40 jeźdźców.

Wiadomości

W gminie Świecie wyraźnie spada liczba interwencji straży miejskiej kończących się kursem do Izby Wytrzeźwień w Toruniu.

Wiadomości

Wyjście na zakupy zakończyło się dla mieszkanki Świecia pobytem w szpitalu i operacją. Pan Marian skontaktował się z naszą redakcją, aby podziękować dziewczynce, która...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Czytelnicy zastanawiają się, co wywożą ciężarówki wyjeżdżające od kilku dni z okolic stadionu świeckiej Wdy. Rozpoczęła się zapowiadana budowa krytego kortu i strzelnicy.

Wiadomości

Jeszcze kilkanaście lat temu można się było zastanawiać, kiedy powiat świecki przekroczy liczbę 100 tys. mieszkańców. Dziś już można o tym zapomnieć.

Wiadomości

Wyjście na zakupy zakończyło się dla mieszkanki Świecia pobytem w szpitalu i operacją. Pan Marian skontaktował się z naszą redakcją, aby podziękować dziewczynce, która...

Wiadomości

Po raz kolejny w kościele św. Józefa w Świeciu uroczystość Wszystkich Świętych poprzedzi Bal Świętych. Tradycyjnie bal poprzedzi przemarsz ulicami Marianek.

Wiadomości

Pasjonujące podróżnicze opowieści, kreatywne warsztaty, turnieje, gry terenowe i konkursy – łącznie 24 wydarzenia dla osób w każdym wieku. Przed nami ósma edycja Festiwalu...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Prawie 90 uczestników zrzeszonych w trzech klubach seniora wzięło udział w drugiej edycji Senioriady w Świeciu.

Wideo

Chociaż to film dokumentalny, to emocje, jakie towarzyszyły realizowanym dziś zdjęciom, niczym nie różniły się od tych, jakie zapewne towarzyszyłyby przy kręceniu fabuły. Najmłodsza...

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.