Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    20°C / 8°C
  • bezchmurnie
    Jutro:
    21°C / 6°C
  • bezchmurnie
    Pojutrze:
    23°C / 10°C
REKLAMA

Tutaj kiedyś chowano zmarłych. Co odkryli archeolodzy? [zdjęcia]

red
11 maja 2023, 09:38
W drugiej połowie kwietnia grupa archeologów prowadziła prace w Osieku w gminie Warlubie. Ich efektem było odkrycie starych, liczących kilka tysięcy lat miejsc pochówku.
Badania z wykrywaczem metali
Fot. UG w Warlubiu

Badania w Osieku koło Warlubia pod kierunkiem archeolog Małgorzaty Kurzyńskiej trwały od 17 do 28 kwietnia. W badaniach uczestniczyła też Załoga Archeo z  Muzeum w Grudziądzu.

Osiek to miejsce wyjątkowe i bogate w odkrycia archeologiczne. Miejsce to odwiedziło wielu badaczy min. w 1875 i 1886 roku Constanty Florkowski - od 1884 r. członek Towarzystwa Starożytności w Grudziądzu. W 1912 r. badania prowadzili także archeolodzy Muzeum Prus Zachodnich w Gdańsku - informuje Urząd Gminy w Warlubiu. 

W 1915 roku H. Günther z Towarzystwa Starożytności w Grudziądzu odkrył groby skrzynkowe i bogaty grób z okresu rzymskiego, w którym znaleziono dwa złote pierścienie i bransoletę.

Zabytki z badań C. Florkowskiego i z badań H. Günthera trafiły do zbiorów różnych muzeów w Polsce i w Europie, ale także do Muzeum Miejskiego w Grudziądzu, z czego większość zaginęła w czasie II wojny światowej.

Ponownie stanowiskiem zainteresowała się w 1962 roku Krystyna Przewoźna z Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Badaczka zarejestrowała aż 38 grobów różnych kultur z różnych okresów, w tym ciałopalne: jamowe, popielnicowe i szkieletowe. W pamięci mieszkańców Osieka utrwalił się pochówek szkieletowy „Emila”, znaleziony przez zespół prof. K. Przewoźnej.

Tym razem ekipa badawcza nie natrafiła już na groby szkieletowe, jednak ich praca nie poszła na marne. Odkryto między innymi groby jamowe i popielnicowe, w których chowano zmarłych ponad 3-4 tys. lat temu.

Prace sfinansował Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków. Z kolei gmina oddelegowała do pomocy dwóch pracowników.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl