Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

Twórca organów w „klasztorku” dorabiał sobie na boku szpiegowaniem

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Świeciu, dawniejszy klasztor o.o Bernardynów, posiada niezwykłej konstrukcji organy. Ich twórca, gdański organmistrz Juliusz Witt, parał się też innym zajęciem – był pruskim szpiegiem.

Udostępnij
organy

Informacje o istnieniu w kościele bernardyńskim pierwszych organów pochodzą z roku 1700. Ufundował je świecki szlachcic Stanisław Konarski. Kto był ich twórcą i co się stało z instrumentem, który usunięto po przebudowie kompleksu klasztornego, trudno stwierdzić z uwagi na brak zapisów w dokumentach zakonnych. Władze pruskie dokonały kasaty zakonu bernardynów i upaństwowiły jego majątek. Na mocy edyktu króla Prus zlikwidowano w 1816 r. klasztor bernardyński, przeznaczając budynek na szpital. Kościół przekazano parafii świeckiej.

Ministrant deptał miechy

W roku 1899 zamontowano nowe organy zaprojektowane i zbudowane przez mistrza Juliusza Witta. Organy charakteryzują się wysokim poziomem wykonawstwa. Posiadają 14-głosowy zespół dźwięku, rozdzielony na dwa manuały (klawiatury). W pomieszczeniu obok chóru znajdował się miech, którym powietrze tłoczono do instrumentu, poprzez deptanie po dwóch dźwigniach przez pomocnika organisty. Później, co pamiętali starsi mieszkańcy Świecia, pracę tę wykonywał wyznaczony ministrant.

Reklama
Reklama

Widok z chóru na wnętrze kościoła, lata 30 ubiegłego wieku /Fot. Archiwum

Juliusz Witt oryginalnie rozwiązał konstrukcję układu traktury, czyli systemu połączenia klawiszy z piszczałkami. Zastosował on w miejsce listewek, łączących klawisz z zaworem w wiatrownicy, tzw. abstrakty - drewniane pręty ustawione na metalowych płytkach.

Agent kajzera

Reklama
Reklama

Juliusz Witt miał też swoją tajemniczą stronę życia. Było nią szpiegostwo na terenie zaboru rosyjskiego, wykonywane na rzecz rządu pruskiego.

Witt przysłużył się w swojej działalności Świeciu, ponieważ na zlecenie rady miejskiej na początku XX w. odszukał w Archiwum Głównym Królestwa Polskiego w Warszawie „Przywilej Króla Polskiego Zygmunta I dla Miasta Świecia”, nadany na Sejmie Generalnym w Krakowie 28 marca 1530 r.  Dokument, poszukiwany bezskutecznie przez kilkadziesiąt lat, został z oryginalnego tekstu łacińskiego i rosyjskiego przetłumaczony na niemiecki w1907 r.

Oddali Świeciu co świeckie

Reklama
Reklama

Dlaczego ten tzw. drugi przywilej lokacyjny dla Świecia, powtórzony przez króla polskiego za przywilejem krzyżackim z roku 1338, miał tak wielkie znaczenie dla Świecia? Otóż zawiera on dokładne granice przynależnych do miasta gruntów na wyspach i łachach wiślanych położonych na prawym brzegu Wisły. Zostały one przez ustalenia pokoju tylżyckiego w 1807 r, włączone do Księstwa Warszawskiego. Po przegranej przez Napoleona wojnie, traktat paryski z roku 1815 zwracał te tereny w granice Prus, lecz przypisał je w granice powiatu chełmińskiego, mimo zapisów w katastrach i księgach gruntowych. 

Odnaleziony dokument królewski pozwolił na odzyskanie przez Świecie tych gruntów. Skutek był taki, że do nowych  regulacji i podziału administracyjnego, który nastąpił w roku 1935, dawna wyspa, później miejscowość Ostrów Świecki na prawym brzegu Wisły, należała do Świecia i powiatu świeckiego.

Królewskie miasto

Przywilej królewski pozostawił też swój ślad do naszych czasów w postaci oryginału herbu miasta, który zachował się, namalowany na podłuczu prezbiterium w „klasztorku”. Przywilej Zygmunta I dawał Świeciu status miasta królewskiego, a to upoważniało do używania czerwonej tarczy herbowej ze złotymi emblematami i koroną nad tarczą. Taki herb Świecia jest właściwy również do naszych czasów.

Źródło: Dokumentacja Historyczno- Konserwatorska Organów z Kościoła Pobernardyńskiego pw. NPNMP w Świeciu, Pracownia Konserwacji Zabytków, Toruń 1984.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo