Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

Zakopanego obelisku stojącego koło „klasztorka” szukały Gestapo i Urząd Bezpieczeństwa

Figura Serca Jezusowego przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwanego "klasztorkiem", jest dobrze znana. Niewielu jednak słyszało o historii obelisku, na którym ona stoi.

Udostępnij
Obelisk ukryto tuż przed wkroczeniem Niemców do Świecia

Jednym z miejsc, gdzie od lat podczas uroczystości patriotycznych składane są kwiaty, jest pomnik znajdujący się na skwerze przed "klasztorkiem". Figura Chrystusa stoi na obelisku ku czci Sokołów poległych za niepodległość ojczyzny. Przez ponad pół wieku obelisk był schowany pod ziemią. Najpierw w obawie przed Niemcami, a później przed komunistami. 

- Fundatorem pomnika był Jan Mączkowski ze Świecia, przedwojenny przemysłowiec i działacz niepodległościowy – mówi Józef Szydłowski, propagator historii regionu.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Mączkowski stracił syna Grzegorza.

Reklama
Reklama
Józef Szydłowski: Postument pomnika ma niezwykle ciekawą historię

W czasie zaboru pruskiego był on członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które angażowało się też w organizowanie nauki języka polskiego oraz popularyzowanie historii, literatury ojczystej i pieśni narodowych. Fundując pomnik, Jan Mączkowski chciał uczcić pamięć syna i innych poległych w czasie tej wojny.

Ciekawe jest to, że po odzyskaniu niepodległości na podstawę pomnika wykorzystano postument monumentu cesarza Wilhelma I. Prusacy ustawili go na Dużym Rynku w Świeciu po wygranej wojnie z Francją toczoną w latach 1870-1871.

Pomnik przed "klasztorkiem" odsłonięto uroczyście 3 maja 1925 r. Miejsce było przez cały okres międzywojenny wykorzystywane do manifestacji patriotycznych, uroczystych obchodów świąt państwowych oraz rocznic organizacji społecznych i związków zawodowych. Tak było do września 1939 r.

Reklama
Reklama
Pomnik w okresie międzywojennym

- W tym miejscu należy wspomnieć Jana Gackowskiego, który w okresie międzywojennym był kościelnym w "klasztorku" – przypomina Józef Szydłowski. - W czasie agresji niemieckiej w 1939 r. dokonał niezwykłego i bohaterskiego czynu. W nocy z 2 na 3 września, tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Świecia, na polecenie ówczesnego proboszcza, księdza Konitzera, korzystając z pomocy innych osób, których nazwisk nigdy nie zdradził, zdemontował i zakopał na klasztornym dziedzińcu obelisk Sokołów.

Jan Gackowski dopiero w 1990 r. wskazał miejsce ukrycia postumentu

Ksiądz Paweł Konitzer, który został później aresztowany i zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau w czerwcu 1942 r., zdawał sobie sprawę, że Niemcy, wiedząc z czego wykonano obelisk, będą chcieli go zniszczyć.

Gestapo poszukiwało postumentu w czasie wojny, a po jej zakończeniu to samo robiły komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i milicja. Figura Serca Jezusowego na rozkaz Niemców, z zemsty, że nie odnaleźli obelisku, musiała zostać zdjęta i wojnę przeleżała w krużgankach.

Reklama
Reklama

Jan Gackowski dopiero w 1990 r., upewniwszy się, że ustrój Polski na dobre się zmienił, wskazał miejsce ukrycia i osobiście odkopał postument, który wrócił na swoje miejsce przed "klasztorkiem" jako podstawa Figury Serca Jezusowego.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama