Przedwojenny propagator turystyki i krajoznawca Mieczysลaw Orลowicz w napisanym przez siebie w 1924 r. โIlustrowanym Przewodniku po Cheลmnie i ลwieciuโ podaje:
Pod koniec XVIII w. Fryderyk II kazaล czฤลฤ zamku, do tego czasu w stanie mieszkalnym zachowanego, zamieniฤ na magazyn, zaล resztฤ skazaล na rozbiรณrkฤ na materiaล budowlany. Poczฤ tkowo jedno skrzydลo mieลciลo zarzฤ d, drugie magazyn solny. Z powodu zaniedbania budynku, rozebrano najpierw skrzydลo poลudniowe, podczas gdy pรณลnocne jeszcze do r. 1825 byลo pod dachem.
Pรณลบniej rozebrano dach z powodu obawy zawalenia, a z czasem zaczฤto rozbieraฤ teลผ mury. Dopiero Fryderyk Wilhelm IV wstrzymaล rozbiรณrkฤ ruin, a nawet w r. 1843 kazaล odnowiฤ jednฤ z wieลผ. Obecnie z czterech skrzydeล zachowaลy siฤ tylko mury parteru skrzydลa pรณลnocnego, gdzie niegdyล byลa kaplica i sala kapitulna, a z innych skrzydeล tylko fundamenty lub piwnice. W ruinach kaplicy sฤ jeszcze ลlady malowideล ลciennych. Ozdobฤ ruin jest wieลผa, 34 m. wysoka, ktรณra obecne swe zakoลczenie otrzymaลa w czasie restauracji w r. 1843, wtedy teลผ wybito drzwi w jej dolnej czฤลci i urzฤ dzono schody. [pisownia oryginalna]
Ze ลwiecia donoszฤ , ลผe ustawiono tam na wieลผy ruiny zamkowej przyrzฤ d do dawania sygnaลรณw w razie niebezpieczeลstwa powodzi
Dalej autor wspomina, ลผe po roku 1840 rzฤ d pruski otoczyล ruiny zamku opiekฤ , poddajฤ c mury kilkakrotnym restauracjom m.in. w 1859 i 1878 r. oraz w latach 1898-1902.
Ze ลwiecia donoszฤ , ลผe ustawiono tam na wieลผy ruiny zamkowej przyrzฤ d do dawania sygnaลรณw w razie niebezpieczeลstwa powodzi. Sygnaล skลada siฤ z trzech kul i trzech stoลผkรณw przyczepionych do masztu. Jedna kula przyczepiona do masztu oznacza, ลผe woda w Chwaลowicach. Zawichoลcie nad Sanem roลnie, dwie kule ลผe pod Warszawฤ , trzy ลผe pod Toruniem. Stoลผki oznaczajฤ odpowiednio do kul, ลผe lody na Wiลle ruszajฤ - podaje โGazeta Toruลskaโ w 1898 r.