Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Kości i prochy. O tajemniczym kopcu w lesie krążyły legendy wśród mieszkańców

Wysoki na 2,5 m kopiec o średnicy 12 m znajdujący się w lesie niedaleko Wisły od dawna intrygował okolicznych mieszkańców. Nietrudno było się domyśleć, że jest dziełem ludzkich rąk. Jednak nawet najstarsi z nich nie wiedzieli, kto, kiedy i po co go usypał.

Udostępnij
033333

- Podczas prac, przyszedł jeden z mieszkańców. Wspominał, jak matka opowiadała mu, że podobno kiedyś palono tu kobiety podejrzane o czary - mówi Mateusz Sosnowski, doktorant Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - O tyle miał rację, że kopiec rzeczywiście skrywa ludzkie prochy i szczątki.

Nie palono tu jednak rzekomych czarownic, a sam kopiec sięga czasów Chrystusa.

Kurhan w Kozielcu

Dwa lata temu kopcem w Kozielcu (gmina Nowe), na granicy doliny Wisły, zainteresowali się pracownicy Nadleśnictwa Starogard. Powiadomili urząd ochrony zabytków. Podejrzewano, że jest to kurhan, czyli starożytna mogiła. Konserwator zabytków zaproponował przeprowadzenie badań pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowemu w Osiu.

Reklama
Reklama

Wybór nie był przypadkowy. Pracownik parku, Mateusz Sosnowski, odkrył w 2018 r. w lesie niedaleko Osia pozostałości osady Gotów istniejącej między II a V w. n.e., a potem był członkiem zespołu badawczego.

Natrafiono na nią dzięki danym z lotniczego skaningu laserowego, który pozwolił dostrzec ślady zagród, pól, a nawet dróg. Całość zajmowała około 200 ha. Podczas wykopalisk odkryto m.in. na przedmioty codziennego użytku. Odkrycie koło Osia okrzyknięto drugim Biskupinem.

Goci grzebali w kurhanie zarówno popioły zmarłych, jak i całe ciała

Reklama
Reklama

Prace prowadzone w Kozielcu koło Nowego potwierdziły przypuszczenia, że jest to kurhan. Wysoki na 2,5 m kopiec o średnicy 12 m to, najprościej ujmując, spory starożytny cmentarz.

- Wyjątkowość tego kurhanu polega na tym, że nie jest pojedynczą mogiłą. Wznoszono go stopniowo, usypując coraz wyżej następne warstwy podczas składania kolejnych zmarłych - mówi Mateusz Sosnowski.

Przybysze ze Skandynawii

W trakcie wykopalisk natrafiono na szczątki należące do dwóch osób i fragment ceramiki.

Reklama
Reklama

- Dzięki temu można było ustalić, że kurhan powstał około 2 tys. lat temu - wyjaśnia Mateusz Sosnowski. - Wzniosła go ludność tzw. kultury wielbarskiej, utożsamianej z Gotami. Trudno określić, ile osób tu pochowano, bo praktykowali oni obrządek birytualny, czyli poddawali zwłoki kremacji lub grzebali całe ciała.

To właśnie mniej więcej w okresie, kiedy zaczęto wznosić kurhan koło Nowego, na Pomorzu pojawiły się pierwsze grupy Gotów, przybyłych ze Skandynawii.

Z czasem przemieszczali się coraz bardziej na południe, osiedlając się nie tylko na obecnych ziemiach polskich, ale też na terenach współczesnej Ukrainy i docierając aż do Imperium Rzymskiego. Około V w. n.e. ostatnie grupy Gotów porzuciły swoje osady na naszych ziemiach, wskutek najazdu Hunów.

Reklama
Reklama

Gdzieś tu musiała być osada...

- Zapewne gdzieś w tych okolicach znajdowała się gocka osada - podejrzewa Mateusz Sosnowski. - Nie sposób jednak powiedzieć, czy wznosiła się 200 metrów czy kilka kilometrów od kurhanu. Nie było to przedmiotem naszych badań.

Wykopaliska w Kozielcu już zakończono. Aby gruntownie zbadać kurhan, potrzebne byłyby większe fundusze. Zostanie on opisany, sfotografowany i skatalogowany. Znalezione w nim ludzkie szczątki i fragment ceramiki trafią do urzędu ochrony zabytków, a potem zapewne do bydgoskiego muzeum.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Od niedzieli gości w Świeciu prawie 80 uczniów z Niemiec, Danii, Grecji, Włoch i Belgii. Przez najbliższy tydzień będą gośćmi w domach uczniów I...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama