Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Sport

Świecianie pokochali halówkę

Futsal Świecie ma szansę stać się, po Polpaku i Jokerze, trzecim klubem w historii naszego miasta, który będzie ściągał na trybuny w Hali Widowiskowo-Sportowej tłumy kibiców i rywalizował z najlepszymi drużynami w kraju.

Udostępnij
Futsal Świecie po wygranym meczu w Chojnicach / Fot. nadesłane

Futsal Świecie powstał w sierpniu 2021 r. z inicjatywy grupy osób, w tym Grzegorza Fettera, Tomasza Kellera, Marcina Kulewskiego i Krzysztofa Dobrowolskiego. Już w pierwszym sezonie działalności klub uzyskał akces do gry w II lidze futsalu, którą można powiedzieć, że wygrał w cuglach.

- Założenie klubu wiązało się z całą pewnością z ogromną popularnością, jaką zyskał w naszym mieście futsal, głównie za sprawą szesnastoletniej tradycji amatorskich rozgrywek Stalex Ligi – mówi Tomasz Keller, rzecznik prasowy Futsal Świecie – Udało nam się zebrać grupę zapaleńców tej dyscypliny i zawiązać stowarzyszenie. Szybko dołączyli pierwsi sponsorzy i kibice, sami byliśmy zdziwieni, że tak szybko to się rozwija – dodaje Tomasz Keller.

Po awansie do I ligi, klub postanowił zatrudnić legendę polskiego futsalu, Marcina Mikołajewicza, byłego wielokrotnego reprezentanta Polski i króla strzelców ekstraklasy.

Reklama
Reklama

- Osoba trenera jeszcze bardziej zwiększyła zainteresowanie naszym klubem, ale przede wszystkim wpłynęła bardzo pozytywnie na samych zawodników, którzy darzą „Mikiego” ogromnym szacunkiem – przyznaje Tomasz Keller.

Już w pierwszym sezonie występów w I lidze grupy północnej, Futsal Świecie jako beniaminek zaprezentował się z bardzo dobrej strony, zdobywając trzecie miejsce w rozgrywkach. Gdyby nie odrobina pecha - kilka punktów straconych w ostatnich sekundach i walkower za mecz w Gnieźnie - to niewykluczone, że już rok temu świecianie walczyliby o awans do ekstraklasy w meczach barażowych. Klub ustanowił też swój rekord, awansując do ćwierćfinału Pucharu Polski.

- Podczas meczu z Jagiellonią Białystok na trybunach zasiadło ponad tysiąc widzów. Atmosfera tego wydarzenia zaczęła już nieco przypominać nawet czasy Polpaku Świecie – wspomina Tomasz Keller

Reklama
Reklama

Działacze Futsalu Świecie przyznają, że ich największym sukcesem jest to, że udało im się przekonać do swojego projektu bardzo wielu ludzi.

- Mamy doskonałych zawodników, trenera, świetnych kibiców, sponsorów i władze miasta, które nas wspierają – wylicza Grzegorz Fetter, prezes klubu Futsal Świecie. – W krótkim czasie udało nam się zebrać wokół klubu wielu zaangażowanych ludzi, z których każdy wnosi ogromną wartość do całokształtu działalności. Mając taki potencjał ludzki możemy być pełni optymizmu, patrząc w przyszłość – dodaje prezes.

Podczas pierwszej sezonu w I lidze, zupełnie spontanicznie powstał Klub Kibica Futsalu Świecie. Jak przyznają działacze, fani sami potrafili się zorganizować bez jakiegokolwiek namawiania. Nie minęło kilka tygodni, a na trybunach świeckiej hali pojawiły się flagi i mnóstwo ludzi w żółto-czarnych koszulkach, które kibice sami sobie zamawiali. Tak spontanicznego ruchu kibicowskiego w Świeciu nie było od bardzo dawna.

Reklama
Reklama

- Musieliśmy nawet na hali wyznaczyć sektor dla klubu kibica – przyznaje Tomasz Keller. – Nasi fani są wspaniali, wspierają nas nawet w niektórych meczach wyjazdowych. Niedawno w bardzo ważnym dla nas spotkaniu w Chojnicach wzięła udział blisko stuosobowa ekipa. To bardzo budujące dla zawodników i całego klubu – mówi rzecznik.

Bakcyla futsalu załapał nawet burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, który chodzi na każdy mecz w Świeciu, a ostatnio widziany był również podczas spotkań w Gnieźnie i Chojnicach. Na trybunach świeckiej hali nie brakuje zresztą VIP-ów. Ostatnio na zaproszenie posłanki Iwony Karolewskiej pojawił się Łukasz Mackiewicz, wiceprezes mistrza Polski w futsalu, Constractu Lubawa.

Futsal Świecie obok zespołu Red Devils Chojnice upatrywany jest jako jeden z faworytów do awansu do Futsal Esktraklasy. W meczu na szczycie w Chojnicach, świecianie wygrali 3:1. Zajmując nawet drugie miejsce, ekipa Marcina Mikołajewicza zagrałaby w barażach z wicemistrzem grupy południowej. Nikt już w Świeciu nie ukrywa, że aspiracje są coraz większe. Po to między innymi klub dokonał w letnim okienku dwóch poważnych transferów w osobach Marcina Mrówczyńskiego i Mateusza Cymana, zawodników o ekstraklasowej przeszłości.

Reklama
Reklama

Jeżeli spełniłoby się marzenie działaczy, to do Świecia na mecze futsalowe regularnie jeździłyby takie zespoły jak Legia Warszawa, Widzew Łódź, Constract Lubawa czy Rekord Bielsko-Biała. Czy świecka hala po szesnastu latach znów będzie pękać w szwach, jak podczas koszykarskich meczów Polpaku? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych kilku miesięcy.   

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo