Sezon jesienno-zimowy w pełni. Przed nami coraz chłodniejsze dni i noce, mroźne porywy wiatru, a także opady deszczu oraz śniegu. O infekcję więc nietrudno. W tym artykule przyglądamy się bliżej tabletkom na ból gardła. W jaki sposób one działają i co tak naprawdę zawierają. Przekonaj się!
Tabletki na gardło – pierwsza pomoc przy dolegliwościach bólowych
Nieprzyjemne drapanie, ból podczas przełykania i odczuwalny dyskomfort – to objawy, jakie towarzyszą zapaleniu gardła. Często też pojawia się jeszcze katar, kaszel i łzawienie oczu. Może to być infekcja o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym, choć niekiedy sam ból gardła pojawia się, gdy przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu, w pomieszczeniach klimatyzowanych bądź ogrzewanych, ale też gdy nadwyrężymy głos (w pracy, na koncercie czy w jeszcze innej sytuacji).
Objawy te zdecydowanie nie należą do przyjemnych, a mogą wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie, jedzenie i odpoczywanie. Warto wówczas sięgnąć po tabletki na gardło do ssania, które przypominają płaskie, kolorowe cukierki. Są dostępne w wielu wariantach smakowych, przy czym różnią się substancjami czynnymi i ich stężeniem. Mają zniwelować ból, złagodzić stan zapalny, a także znieczulić ten obszar i jednocześnie nawilżyć go. Można je kupić bez recepty – sprawdź tabletki na gardło w Nowa Farmacja.
Jakie substancje czynne zawierają tabletki na ból gardła do ssania?
Wspomnieliśmy już, że asortyment leków na ból na gardła jest naprawdę szeroki. Sprawdzamy zatem, jakie dokładnie substancje odpowiadają za ich skuteczne działanie. Oto najpopularniejsze z nich:
- flurbiprofen (Strepsils Intensive) oraz salicylan choliny (Cholinex) – pochodne kwasu salicylowego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej gardła. Polecane przy ostrym bólu;
- benzydamina (Tantum Verde) – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i odkażająco;
- chlorchinaldol (Chlorchinaldin) – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwpierwotniakowo. Nie ma ograniczeń wiekowych, więc mogą stosować go nawet dzieci;
- chlolheksydyna (Gardimax) – wykazuje silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne;
- chlorek cetylopirydyny (Orofar Max) – odkaża i zabija bakterie;
- porost islandzki (Isla) – występuje w ziołowych tabletkach na gardło. Osłania błonę śluzową gardła. Niweluje uczucie pieczenia i drapania;
- alkohol dichlorobenzylowy (Neo-Angin) i amylometakrezol (Septofar) – działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie;
- lidokaina (Inovox Express) – miejscowo znieczula i uśmierza ból.
Substancje pomocnicze w tabletkach na gardło
To jeszcze nie wszystko, bo pastylki na ból gardła, poza substancjami czynnymi, mają również szereg substancji pomocniczych. Należy wymienić tutaj przede wszystkim miód, który nawilża błonę śluzową gardła i działa antyseptycznie. Dodaje też ciekawych walorów smakowych. Działanie antyseptycznie oraz przeciwzapalne posiada także kwas winylowy. Natomiast uczucie chłodu i łagodne znieczulenie poczujemy po zażyciu tabletki z mentolem w składzie. Ponadto dobrze sprawdza się też witamina C, która wspiera układ odpornościowy organizmu.
Tabletki na gardło mogą być neutralne, miętowe lub owocowe. Producenci nie szczędzą aromatów wiśniowych, pomarańczowych, porzeczkowych, cytrynowych czy brzoskwiniowych, a cukier zastępują maltinolem.
Podsumowując, gdy czujesz, że coś się dzieje w Twoim gardle, nie czekaj, tylko reaguj. Tabletki na gardło – dawkowane zgodnie z zaleceniami producenta – są bezpieczne. Dobrze jest mieć je zawsze w domowej apteczce. Pamiętaj tylko, że jeśli pojawią się kolejne objawy albo silny ból nie znika po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u lekarza. Powodzenia!
Komentarze (0)