Standard OEKO-TEX to niezależny, światowy, jednolity system testowania oraz certyfikacji materiałów, produktów i półproduktów tekstylnych na każdym poziomie ich wytwarzania. W procedurze tej uwzględniane są również materiały pomocnicze użyte podczas produkcji. Co warto wiedzieć o tym standardzie?
Ręczniki i inne tekstylia – jaki jest cel ich certyfikacji?
Dostarczenie klientowi niezależnej i wiarygodnej informacji o produkcie tekstylnym (tworzywa niebezpieczne powinny być dodatkowo oznakowane zgodnie z prawem), który jest testowany zgodnie z kryteriami STANDARDU 100, świadczy o klasie marki. Produkty z certyfikatem mają wpływ na skuteczną ochronę konsumenta.
Wspieranie przedsiębiorstw, które produkują wyroby włókiennicze poprzez wdrażanie procesów poprawiających bezpieczeństwo produktów w odniesieniu do człowieka i ekologii, bazując o ściśle określone kryteria naukowe i naturalne badania laboratoryjne.
Klasy certyfikacji produktów Standard OEKO-TEX – co warto o nich wiedzieć?
Badania substancji szkodliwych, zgodnie z normą standard OEKO-TEX, opierają się przede wszystkim o przeznaczenie materiałów i tkanin. Główna zasada głosi, iż im bardziej intensywny jest kontakt skóry z tkaniną, taką jak np. miękkie ręczniki, tym wyższe są wymagania, jakie musi spełnić materiał. Na pierwszym miejscu znajdują się produkty przeznaczone, dla których najmłodszych skóra wymaga specjalnej ochrony. Każdy artykuł dla niemowląt powinien spełniać najsurowsze kryteria, których standardu OEKO-TEX. Wykończenia wyrobów, które w swoim składzie zawierają formaldehydy, są całkowicie dyskwalifikowane, natomiast wymóg odporności na ślinę oznacza, iż kolory oraz nadruki, jakie mogą zawierać ręczniki czy ubranka, nie powinny się plamić ani rozmazywać, kiedy są ssane przez małe dzieci.
Wielu producentów, w trosce o dobry wizerunek oraz zdrowie najmłodszych, dobrowolnie poddaje badaniom swoje wyroby, które powinny podołać surowym normom dla klas produktów I i II oraz kategorii. Wyróżniamy produkty:
- Klasy I — są to tekstylia i materiały przeznaczone dla dzieci i niemowląt do lat trzech, np. pościel, śpioszki, prześcieradła, itp.
- Klasy II – w tej grupie znajdują się tekstylia i materiały dla dzieci i niemowląt, które przeważnie mają kontakt ze skórą, np. bluzki, koszule, skarpetki, spodenki itp.
- Klasy III – klasa ta zawiera tekstylia i materiały dla dzieci i niemowląt, które bezpośrednio nie mają styczności ze skórą, np. kurtki, płaszcze oraz odzież zewnętrzna.
- Klasy IV – obejmuje tekstylia i materiały do dekoracji, np. tkaniny tapicerskie i zasłony.
Komentarze (0)