Zbliża się koniec kolejnego roku podatkowego, a wraz z nim czas na pierwsze rozliczenia. Jak łatwo rozliczyć e podatki? Na co uważać w tym roku?
Twoj ePIT 2023 - wersja po pełnej aktualizacji
Jak wiadomo, Twój ePIT 2022/2023 to internetowa usługa podatkowa udostępniona przez Ministerstwo Finansów. Po raz pierwszy weszła w życie 15 lutego 2019 roku. Od tamtej pory na podatników czeka w wersji elektronicznej zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową. W każdej chwili można sprawdzić poprawność danych w e-Urzędzie Skarbowym. PITy online można weryfikować, modyfikować i w razie potrzeby odrzucić. Dzięki nim oszczędzamy czas spędzany wcześniej w urzędowej kolejce i nie musimy wypełniać ręcznie dokumentów.
Twój e-PIT logowanie
By sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, wystarczy zalogować się na podatki.gov.pl za pomocą swojego numeru PESEL lub NIP i daty urodzenia. Przygotuj też kwotę przychodu z zeszłorocznej deklaracji. Można też zalogować się przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną albo przez aplikację mObywatel. Sprawdź swój PIT gov, zatwierdź prawidłowe dane i otrzymaj szybszy zwrot podatku.
Program do rozliczania PIT e-deklaracje
Każdy e PIT program dostępny w sieci umożliwia wypełnienie deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu. Przy wyborze zwracaj uwagę na aktualizację programu, która powinna obejmować każdą zmianę w prawie podatkowym. E-podatki rozliczysz zatem bez zakłóceń, wypełniając dane z PIT-11 i innych deklaracji według podpowiedzi systemu w swoim zeznaniu rocznym. E PIT program daje sposób na wypełnienie wszystkich wymaganych deklaracji podatkowych oraz skorzystanie ze wszystkich dostępnych ulg i odliczeń w e-PITy 2023. Program podpowie najlepszą dla nas formę rozliczenia podatkowego.
Co wybrać - Twój ePIT czy dedykowany program?
Już od 15 lutego 2023 roku w usłudze Twój e-PIT zyskasz dostęp do swojego zeznania podatkowego za rok 2022. Od tej daty w e-Urzędzie Skarbowym czekać będą na podatników wypełnione deklaracje PIT-37, PIT 28 online, PIT 36, PIT-38 i pozostałe PITy 2023 roka.
Dzięki tej usłudze wybrani podatnicy są zwolnieni z obowiązkowego składania deklaracji podatkowej samodzielnie. Co można zrobić z Automatycznie wypełnioną e-deklaracją? Podatnik może ją zatwierdzić, zmodyfikować o dane niedostępne przez KAS lub odrzucić e deklaracje. Ten ostatni wybór przypada podatnikom, którzy muszą rozliczyć się samodzielnie.
Jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań system automatycznie prześle rozliczenie do urzędu skarbowego wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak takie zeznanie może nie uwzględniać pełni ulg i odliczeń przysługujących podatnikowi. Nie wykorzystane będzie także 1,5% dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dlatego warto zdecydować się na zewnętrzny program rozliczający e PIT 2023. Dzięki niemu sprawdzisz także kalkulator odsetek podatkowych za zaległości podatkowe.
Mój e PIT 37 - kogo obejmuje?
PIT-37 to najczęściej wypełniania przez Polaków deklaracja roczna. Służy do rozliczenia dochodów z pracy, renty, emerytury, umów o dzieło albo zlecenie, wykonywanej osobiście działalności i przychodów z praw autorskich. Jeśli oprócz właściwych dla PIT-37 źródeł dochodów podatnik osiągnął dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej wg skali podatkowej, z tytułu pracy poza krajem, z działów rolnych, z najmu opodatkowanego według nowej skali podatkowej lub dochody zostały uzyskane przez małoletnie dzieci – wtedy wszystkie wykazuje w e-deklaracji PIT-36.
Pozostałe e-deklaracje składane przez Internet
Po PIT-28 sięgają osoby, które uzyskały dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. PIT 28 elektronicne złożą także podatnicy rozliczający najem prywatny lub sprzedaż produktów pochodzących z własnej uprawy.
Z kolei PIT-36L rozliczysz w przypadku działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym (19%). Pozostałe deklaracje e PIT 2022 służące do rozliczenia rocznego to PIT‑38 przy dochodach z giełdy oraz PIT‑39 w przypadku dochodów z nieruchomości.
Możesz złożyć e-deklaracje wspólnie ze współmałżonkiem. Pamiętaj, że automatyczne zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełniane dla podatnika indywidualnie. Każdego roku trzeba to ustawienie jednak ponawiać.
ePIT dla młodych - PIT 0 dla kogo?
Jeśli Twoje dochody zaliczają się do jednej z trzech kategorii, nie ma konieczności składania e-deklaracji. Pierwszą z nich jest uzyskiwanie wyłącznie dochodów zwolnionych z opodatkowania, ktore są wymienione w art. 21 ustawy o PIT. Artykuł ten wymienia ok. 140 różnych dochodów wolnych od podatku.
Do nich zaliczają się m.in. dochody osiągane przez osoby do ukończenia 26. roku życia, dodatki rodzinne i wypłaty z IKE. Do drugiej kategorii wpadają rozliczenia PIT przeprowadzone urząd skarbowy na podstawie informacji PIT40A/11A od organu rentowego. Ostatnim przypadkiem jest wygranie na kasynie, wideoloteriach a także w lotto, ponieważ organizator sam odejmuje podatek od kwoty nagrody pieniężnej.
Komentarze (0)