W Polsce jest duże zapotrzebowanie na dobrych specjalistów edukacyjnych. Stąd też duże zainteresowanie kierunkiem pedagogiki, a wielu studentów decyduje się na podyplomowe studia pedagogiczne. Forma studiów podyplomowych pozwala uzyskać kwalifikacje niezbędne w zawodzie. Do tego pedagogika dzieli się na różne specjalizacje, a co za tym idzie – można wybrać różne zawody, nie tylko nauczycielskie. Czego można nauczyć się na studiach i jaką pracę dają?
Podyplomowe studia pedagogiczne – atrakcyjny kierunek pełen perspektyw
Studia podyplomowe na kierunku pedagogicznym skierowane są do osób, które swoją pracą chcą nieść pomoc innym. Wykazują się empatią i wrażliwością, otwartością, a zarazem opanowaniem i cierpliwością wobec innych. Pedagodzy mogą realnie wpływać na losy swoich podopiecznych, śledzić ich losy i wspomagać w rozwoju społecznym, intelektualnym i fizycznym. Pedagogika jest bardzo rozległą dziedziną, która dzieli się na specjalizacje skupione wokół danej tematyki.
Właśnie dlatego pedagogika jest zawsze w TOP najczęściej wybieranych kierunków: spełnia aspiracje wielu studentów, a możliwości zdobycia pracy w zawodzie jest naprawdę sporo. Świetną opcją na zdobycie niezbędnych uprawnień oraz umiejętności są podyplomowe studia pedagogiczne, które nastawione są na kształcenie przyszłych pedagogów, gotowych do pracy tuż po otrzymaniu dyplomu. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Nauka trwa od 2 do 3 semestrów, więc jest to dynamiczny rodzaj studiów, który przynosi szybkie rezultaty.
Kierunki najczęściej wybierane przez studentów pedagogiki
Przyszli słuchacze mają do wyboru kilka specjalizacji. Ich charakter z góry określa, jak będzie wyglądała przyszła praca w zawodzie oraz gdzie następnie można znaleźć zatrudnienie.
Wśród najczęściej wybieranych specjalizacji są:
- Pedagogika wczesnoszkolna – kierunek przygotowujący do pracy nauczyciela.
- Pedagogika resocjalizacyjna – dziedzina skupiająca się na dopasowaniu jednostki do życia społecznego.
- Pedagogika opiekuńcza i wychowawcza – przygotowuje do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych itp.
- Pedagogika artystyczna – specjalizacja oparta na edukacji artystycznej, dająca możliwość pracy jako plastyk w szkole, domach kultury, klubach, galeriach i placówkach rehabilitacyjnych oraz społecznej.
- Arteterapia – dział pedagogiki wykorzystujący różne formy sztuki (muzyka, plastyka, taniec) w terapii lub rehabilitacji.
- Muzykoterapia – kierunek wykorzystujący muzykę w celach terapeutycznych.
- Logopedia – specjalizacja skupiająca się na leczeniu zaburzeń mowy.
Jak dostać się na podyplomowe studia pedagogiczne?
Podstawowym warunkiem umożliwiającym złożenie aplikacji na podyplomowe studia pedagogiczne jest posiadanie dyplomu studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Podyplomówki są uzupełnieniem wcześniej zdobytego wykształcenia, kolejnym etapem edukacji. Z tego względu na pedagogikę aplikują absolwenci studiów pedagogicznych, ale także pokrewnych: psychologicznych, socjologicznych lub biologicznych.
Na studia decydują się także osoby mające zupełnie inny rodzaj wykształcenia, ale często chcą coś zmienić w swoim życiu. Dla nich jest to pierwszy etap do wstąpienia na nową ścieżkę zawodową. Wszelkie informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego pod adresem: studia-pedagogiczne.pl.
Komentarze (0)