Connect with us

Czego szukasz?

Styl życia

Jak leczyć trądzik różowaty i jakie są jego objawy?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry. W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, z którym borykają się nastolatkowie, odmiana różowata występuje u osób dorosłych. Może przybrać formę zaczerwienień, nieestetycznie prezentujących się rumieni, grudek i krostek na ciele. Co więcej, po okresie złagodzenia może dojść do zaostrzonego nawrotu stanu chorobowego. Jakie są symptomy świadczące o tym, iż ma się do czynienia właśnie z trądzikiem różowatym? Co może go wywoływać i w jaki sposób poradzić sobie z jego występowaniem?

Udostępnij

U kogo najczęściej można spotkać trądzik różowaty?

Zdecydowanie częściej na trądzik różowaty chorują kobiety. Mężczyźni rzadziej zapadają na tę chorobę. Gdy jednak ich dotyka, objawy przyjmują zazwyczaj ciężką postać i wymagają długotrwałego leczenia.

Istotne znaczenie ma również fototyp skóry. Największe skłonności do zachorowania na trądzik różowaty mają osoby z bardzo jasną lub jasną cerą oraz predyspozycjami do występowania piegów.

Jeśli u pacjentów wykryto łojotokowe zapalenie skóry, bardzo prawdopodobne jest, że prędzej czy później pojawią się na ich skórze grudki, krostki i zaczerwienienia.

Do innych przyczyn zachorowania na trądzik różowaty można również zaliczyć występujący w wieku nastoletnim trądzik młodzieńczy, uwarunkowania genetyczne, problemy i zaburzenia na tle hormonalnym, nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu odpornościowego, menstruacja, nadpobudliwość, nieodpowiednia dieta i narażanie się na chroniczny stres.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Omawiany przewlekły stan zapalny skóry może przejawiać się w wielu postaciach. Najłagodniejszą jest pojawiający się rumień. Zazwyczaj trwale się utrzymuje, choć przyjmuje również formę zaczerwienień tymczasowych w obrębie twarzy. U innych pacjentów dodatkowo występują grudki i krosty, które nieleczone zaczynają przybierać formę guzów i obrzęków. Bardziej zaawansowana odmiana wiąże się z utratą gładkości skóry, która skutkuje pojawianiem się nacieków ze wspomnianych guzów.

Sama skóra może szczypać, piec, swędzieć. W dotyku jest sucha, szorstka, nierównomierna, zdeformowana z powodu zmian przerostowych i ziarniniaków, które dodatkowo pozostawiają nieestetycznie wyglądające blizny.

Inne symptomy świadczące o zachorowaniu na trądzik różowaty to wyraźnie zarysowujące się pajączki naczyniowe na skórze, zgrubienie skóry, zapalenie mieszków włosowych, a w postaci ocznej będą to: jęczmienie, gradówki, nadwrażliwość na światło, łzawienie, pieczenie oczu, długotrwałe zapalenie w obrębie narządu wzroku i powiek. Osoby, które zaobserwowały u siebie wymienione wyżej objawy, powinny zastanowić się nad konsultacją ze specjalistą, jakim jest dermatolog Warszawa.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy zrezygnować z kosmetyków, które mogą podrażniać naskórek i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych wykwitów. Konieczne jest wyeliminowanie preparatów na bazie alkoholu oraz tych, które mogą rozgrzewać skórę i tym samym rozszerzać naczynia krwionośne, co prowadzi do osłabienia ich ścianek.

Najlepszym wyborem są kosmetyki do cery wrażliwej o działaniu nawilżającym. Jeśli chodzi o złuszczanie naskórka, zdecydowanie lepsze są peelingi enzymatyczne od tych ziarnistych. Te drugie mogą potęgować występujący na skórze stan zapalny i uszkadzać miejsce nacieków, co przyczynia się do rozprowadzania znajdującej się w guzach i krostach wydzieliny.

Produkty, które powinny znaleźć się w kosmetyczce, to preparaty wzmacniające barierę hydrolipidową naskórka i ścianki naczyń krwionośnych, o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym czy redukujące obrzęki.

Metody leczenia trądziku różowatego

W zależności od zaawansowania stanu chorobowego dermatolog może zalecić wprowadzenie leczenia antybiotykami w formie tabletek, maści i kremów.

Konieczna będzie także zmiana nawyków żywieniowych i zrezygnowanie z produktów, które zaostrzają objawy trądziku. Mowa tu chociażby o czekoladzie, alkoholu, ostrych przyprawach, owocach cytrusowych i silnie przetworzonej żywności.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama