Czyste mieszkanie to mniej drobnoustrojów, mniej chorób, no i przyjemniejsza atmosfera. Zwłaszcza takie miejsca, jak łazienka, czy kuchnia są narażone na różnego rodzaju komplikacje, w tym także zapachowe, w przypadku różnego rodzaju zaniedbań. Choć czasami historie te mogą być całkowicie niezależne od naszego postępowania, a nieprzyjemna woń może być wynikiem innych problemów, np. z wentylacją.
1. Łazienka królestwem czystości
2. Stare receptury, nowe pomysły
3. Nieprzyjemną woń należy pokonać
4. Regularność ma znaczenie
Łazienka królestwem czystości
Łazienka jest tym miejscem w naszym lokalu mieszkalnym, które wymaga szczególnej pieczy, jeśli chodzi o czystość. Problemy czają się tutaj nie tylko na zewnętrznych częściach armatury, pod prysznicem, w wannie, na podłodze, czy na ścianach, ale są schowane w odpływach i syfonach.
Włosy, naskórek gromadzące się w rurach i kolankach oraz stosunkowo wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi bakterii. One to mogą stać się przyczyną nieprzyjemnych zapachów dochodzących ze zlewu czy wanny.
Od czasu do czasu warto te miejsca dokładnie przeczyścić albo udrożnić za pomocą ogólnie dostępnych produktów chemii gospodarstwa domowego. W poszukiwaniu tego typu rozwiązań możemy się udać do sklepu osiedlowego lub do Internetu. Wystarczy zwykłe "kliknij tutaj" i zaraz na wyciągnięcie ręki będziemy mieli całą masę produktów, dzięki którym nasze problemy zapachowe przestaną istnieć.
Stare receptury, nowe pomysły
Do sprzątania łazienki możemy więc używać produktów gotowych, ale możemy także pokusić się o ich wykonanie na bazie ogólnodostępnych środków, jak soda, ocet, itp. Takie babcine sposoby mogą być tańszą oraz bardziej ekologiczną alternatywą dla innych rozwiązań. Warto je wziąć pod uwagę.
Do udrażniania rur lepiej jednak stosować środki nieco bardziej agresywne, które bez trudu rozpuszczą zalegające wewnątrz resztki włosów, czy innych niepożądanych zanieczyszczeń. Unikniemy dzięki temu kłopotliwych zatkań i zatorów, mogących stać się przyczyną poważnych problemów z odpływem ścieków. Jeśli pomimo regularnego czyszczenia i mycia pomieszczenia zapach nadal się unosi w powietrzu, przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej.
Nieprzyjemną woń należy pokonać
Czasem problem może być wynikiem zaniedbań w projekcie wentylacji kanalizacji. Takie rzeczy należy dobrze projektować już na poziomie budowy budynku, zwłaszcza, gdy jest on podłączony do prywatnego szamba. Oczywiście ten problem może się także pojawiać w mieszkaniach w blokach, czy innych lokalizacjach, na których wykonanie nie mieliśmy wpływu.
Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam zlokalizować ich przyczynę oraz wyeliminować ją. Doraźnie pomóc może częste wietrzenie, używanie neutralizatorów zapachu, uchylanie drzwi do łazienki na korytarz, itp. Na szczęście takie kłopoty występują dość rzadko i mamy nadzieję, że nie padną Państwo ich ofiarą.
Regularność ma znaczenie
Ważną sprawą jest także to, by nie zastawiać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz pamiętać o regularnym udrażnianiu rur oraz przepływów. Najprawdopodobniej nie obędzie się bez odkręcania kolanek pod umywalkami i innych niezbyt przyjemnych czynności. Są to jednak czynności nieodzowne, a wykonane na czas, przy współudziale odpowiednich środków do czyszczenia, pozwolą nam zachować czystość oraz nieskalany zapach nawet w najmniejszej łazience.
Komentarze (0)