Kupno samochodu nie zdarza się codziennie i łatwo zapomnieć o ważnych szczegółach podczas tak poważnej transakcji. W tym tekście opowiemy Ci elementach, o których powinieneś pamiętać, jeśli nabywasz pojazd i chcesz, żeby transakcja przebiegła pomyślnie. Zaczynamy!
Zacznij od umowy
Co prawda, najczęściej to osoba sprzedająca samochód zajmuje się kwestiami formalnymi w tym sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży, ale nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zaufać obcej osobie i podpisać dokument bez przeczytania. Umowa kupna-sprzedaży musi być sporządzona zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i to Twoim zadaniem jest dopilnowanie, by tak było. W końcu umowa kupna sprzedaży samochodu ma stanowić dowód zawarcia przez Ciebie transakcji. Jeśli szukasz dokumentu, który będzie pewny, wejdź na stronę autoumowa.pl.
Sprawdź samochód
Mało kto zna się na autach na tyle, by móc kupić samodzielnie samochód, sprawdzając go tylko na podjeździe u sprzedającego. Właśnie dlatego, gdy już wybierzesz odpowiedni pojazd, umów się w warsztacie samochodowym, by dokładnie sprawdzić auto, które chcesz kupić. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na zaufanego mechanika. A i jeszcze jedno. Unikaj fachowców polecanych przez sprzedawcę.
Przypilnuj dokumentów
Oprócz samochodu i kluczyków bardzo ważne jest, byś otrzymał również pełen komplet dokumentów. Chodzi przede wszystkim o:
- dowód rejestracyjny,
- dokument poświadczający zawarcie umowy OC,
- kartę pojazdu (sprawdź, co zrobić, gdy karta nie została dołączona: https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/).
Pamiętaj, że w przypadku, gdy zabraknie Ci jakiegoś dokumentu, możesz mieć duży problem z zarejestrowaniem pojazdu lub opłatą podatku PCC. Lepiej więc sprawdzić wszystko dwa razy. Zaoszczędzisz sobie czasu oraz nerwów.
Sprawdź dane w umowie
Nawet jeśli umowa kupna-sprzedaży będzie sporządzona w prawidłowy sposób, zawsze warto jest poprosić sprzedającego o dodatkowe sprawdzenie wpisanych danych. Chodzi przede wszystkim o informacje z dowodów osobistych, adresy zamieszkania oraz numery PESEL. Wszystkie te informacje będą weryfikowane w wydziale komunikacji, urzędzie skarbowym oraz w firmie ubezpieczeniowej. Dodatkowe sprawdzenie zajmie Ci dosłownie minutę i dzięki niemu będziesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Podsumowanie
Jak widzisz, jako kupujący musisz zadbać o szczegóły przebiegu transakcji, ponieważ to na Tobie spoczywają obowiązki związane z nabyciem nowego pojazdu. Unikaj więc pośpiechu i bądź skupiony podczas zapoznawania się z umową.
Komentarze (0)