Connect with us

Czego szukasz?

Styl życia

Nawiedzony dom i skarb sprzed tysiąca lat. A wszystko to w jednej wsi [zdjęcia]

Niemal każda wieś ma swoją historię, ciekawostki i tajemnice. Ale nie każda ma kronikarzy, którzy je pozbierają i utrwalą dla potomnych. Topolinek takiego kronikarza ma.

Udostępnij
topolinek

Niewielki, liczący raptem 150 mieszkańców Topolinek, położony niedaleko Gruczna, kilkanaście kilometrów od Świecia, przed laty uwiódł Marka Wojciekiewicza, fotoreportera „Expressu Bydgoskiego”.

Zbudował tu dom i przeniósł się z Bydgoszczy razem z żoną, synem i córką. Urządzał plenery fotograficzne w urokliwych, porośniętych lasami parowach i na nadwiślańskich łąkach. Fotografował przyrodę, ludzi, stare ewangelickie cmentarze i menonickie chaty. Zbierał i zapisywał autentyczne historie i legendy opowiadane przez starszych mieszkańców.

Projekt Topolinek

Owocem tych zainteresowań był wydany w 2010 r. na płycie CD album fotograficzny, który rozdał mieszkańcom Topolinka.

- Spodobał się, więc pomyślałem o jego papierowej wersji. Rozszerzonej, bo przez ostatnie dziesięć lat wiele się w naszej wsi wydarzyło – mówi Marek Wojciekiewicz.

W planach jest już drugie wydanie, wzbogacone o zdjęcia archiwalne z opisami okoliczności, w których zostały zrobione

Dzięki wsparciu OKSiR-u w Świeciu i trzech miejscowych przedsiębiorców udało się wydrukować kilkadziesiąt egzemplarzy. Większość trafiła do rąk autorów zdjęć zamieszczonych albumie „Topolinek” i osób które przyczyniły się do jego powstania.

- W planach jest już drugie wydanie, wzbogacone o zdjęcia archiwalne z opisami okoliczności, w których zostały zrobione – zapowiada Marek Wojciekiewicz.

Wydawcą jest nieformalna grupa mieszkańców działająca pod nazwą Projekt Topolinek. Grupa ma już na swoim koncie wydanie trzech płyt muzycznych i organizację kilku imprez promujących wieś i okolice.

Dom Józefa

Wiele wsi ma swoje legendy, także te mroczne. Ma ją również Topolinek. W albumie znajdziemy tekst o tzw. domu Józefa.

Budowę swojego domu w Topolinku Józef Wojciechowski skończył w 1950 r., tuż przed tragiczną śmiercią pod kołami tramwaju w Poznaniu. Już za życia mieszkańcy wsi podejrzewali go o konszachty z diabłem. Może dlatego, że był zaradniejszy i przezorniejszy od sąsiadów.

W domu ukrył pod tynkiem instalację elektryczną i telefoniczną. I to na 17 lat przed elektryfikacja wsi! Nie mówiąc o telefonach, które w ogóle były wtedy w sferze marzeń. Intrygująca przezorność czy nadludzka wiedza?  

Wielokrotnie widzieli, jak wstrzymywał zegary, poruszał rodzinnymi portretami, a swój postawił na sztorc na stole. Kładł się obok żywych w łóżkach. Nie widzieli go, ale czuli jego ciężar

Za życia rzekomo widywano go w dwóch miejscach jednocześnie. Twierdzono, że miał dwie dusze. Po śmierci dusza Józefa podobno nie mogła zaznać spokoju. Miała to być kara za to, że zbudował go z cegły kościoła ewangelickiego, który stał w Grucznie w miejscu obecnej remizy.

Późniejsi mieszkańcy domu utrzymywali, że Józef szeleścił i tupał na strychu, gdy jego ciało już spoczęło w grobie. Wielokrotnie widzieli, jak wstrzymywał zegary, poruszał rodzinnymi portretami, a swój postawił na sztorc na stole. Kładł się obok żywych w łóżkach. Nie widzieli go, ale czuli jego ciężar. Włączał światło, dzwonił kieliszkami w kredensie.

Podobno Józef Wojciechowski za życia ukrył skarb w ścianie domu lub ogrodzie. Nikt go do tej pory nie odkrył. A przynajmniej nikt o tym nie słyszał.

Skarb na polu

Z Topolinkiem wiążą się również zupełnie nowe, za to realne, naukowe odkrycia. Dotyczą… skarbu.

Prowadzone w ostatnich dwóch latach poszukiwania pod nadzorem Wojciecha Siwiaka doprowadziły do okrycia skarbu, który około X w. ukryto na polu w pobliżu wzgórza Talerzyk, gdzie tysiąc lat temu wznosił się gród.

Eksploratorzy z Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka” zaopatrzeni w urządzenia do poszukiwania metalu i stosowne zezwolenia odkopali 78 srebrnych przedmiotów, 59 fragmentów monet, 40 artefaktów z żelaza i brązu oraz licznych fragmentów wczesnośredniowiecznej ceramiki.

Całość trafi do zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Album przybliża nam obrazy świąt, obrzędów religijnych, a przede wszystkim codzienność mieszkańców Topolinka na tle jego krajobrazów i pór roku. Można pozazdrościć tej niewielkiej wsi tak bogatej dokumentacji oraz zintegrowanej w tak dużym stopniu społeczności – pisze we wstępie do publikacji Jadwiga Luterek-Cholewska, współautorka świetnego „Bedekera gruczeńskiego”.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl


Wybrane zdjęcia z albumu „Topolinek” w galerii poniżej.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W poniedziałek doszło do tragicznego wypadku na drodze wojewódzkiej Świecie-Tuchola.

Wiadomości

W miniony piątek członkowie fundacji Elusive Child Protection Unit Poland ujawnili obsceniczne treści, jakie wysyłał mieszkaniec gminy Świekatowo 11-letniej dziewczynce. Mężczyzna miał wprost proponować...

Wiadomości

"Zagospodarowanie wschodniego brzegu Jeziora Świekatowskiego – Tarasy Świekatowa" to nazwa inwestycji, w ramach której powstanie teren rekreacji nad Jeziorem Świekatowskim.

Styl życia

Wiadomo już, kto wystąpi 4 lipca na Summer Hot Festival w Świeciu. W amfiteatrze usłyszymy i zobaczymy czterech wykonawców.

Wiadomości

Inwestor z Trójmiasta zamierza dać drugie życie staremu browarowi w Świeciu. W historycznym budynku ma być produkowane kraftowe piwo. To nie wszystko. Jedno z...

Historia

Za oficjalną datę powstania Powiatowego Domu Kultury w Świeciu przyjmuje się rok 1954. Dlaczego "przyjmuje się"? Bo trudno nie wspomnieć tego, co było wcześniej.

Wiadomości

Mieszkaniec gminy Świekatowo, który wysyłał osobie podającej się za 11-letnią dziewczynkę zdjęcia penisa i proponował jej seks, usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Świeciu....

Wiadomości

Udostępnij

Sport

To był jeden z najważniejszych meczów w historii Futsalu Świecie. Mimo nerwowego początku, spełniły się marzenia kibiców i zawodników o grze w ekstraklasie.

Wiadomości

Dziś po południu samochód osobowy dachował na poboczu drogi wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Wiadomo już więcej na temat okoliczności niedzielnego zdarzenia w gminie Bukowiec.

Wiadomości

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczyli w Festiwalu Służb Mundurowych zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy. Policjanci i pracownicy cywilni przybliżyli specyfikę codziennej...

Reklama

Popularne

Wiadomości

"Zagospodarowanie wschodniego brzegu Jeziora Świekatowskiego – Tarasy Świekatowa" to nazwa inwestycji, w ramach której powstanie teren rekreacji nad Jeziorem Świekatowskim.

Wiadomości

Inwestor z Trójmiasta zamierza dać drugie życie staremu browarowi w Świeciu. W historycznym budynku ma być produkowane kraftowe piwo. To nie wszystko. Jedno z...

Wiadomości

Udostępnij

Wiadomości

Od 5 kwietnia do 31 maja w gminie Świecie będzie trwała bezpłatna mobilna zbiórka odpadów, prowadzona przez spółkę Eko-Wisła.

Wiadomości

W ciągu ostatnich miesięcy znacznie spadły ceny mieszkań na rynku wtórnym w Świeciu. Teraz coraz częściej to kupujący dyktuje cenę, a nie sprzedający.

Wideo

Wideo

Pochodzący ze Świecia Andrzej Maniszewski, syn bohatera spod Monte Cassino, przekazał gminie zbiór cennych pamiątek po żołnierzach walczących pod dowództwem generałów Władysława Andersa i...

Wideo

Minął rok od otwarcia Centrum Pokoleń w Świeciu, miejsca które bardzo szybko zyskało sympatię seniorów, o czym można było się przekonać podczas dzisiejszej imprezy.

Wideo

Dziś w największej świeckiej szkole było wyjątkowo tłoczno. Wszystko za sprawą ósmoklasistów z niemal całego powiatu świeckiego, którzy chcieli sprawdzić, na co mogą liczyć...