Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Prawidłowe użytkowanie zmywarki - czego producent nie zaleca

zdj-czolo-promo

Zmywarki na dobre zadomowiły się w większości kuchni. Dzięki nim pracochłonne i niewdzięczne zajęcie, zmywanie ręczne, powoli odchodzi „do lamusa”. Czy wiesz jednak, jakich przedmiotów lepiej nie umieszczać w zmywarce? Jak rozpoznać, która rzecz nadaje się do mycia mechanicznego? 

Dlaczego warto mieć zmywarkę? 

Lista korzyści płynących z posiadania zmywarki stale rośnie. Dlaczego powinieneś rozważyć zakup zmywarki do twojego domu? Z co najmniej kilku powodów: 

Reklama
Reklama
  • ogranicza zużycie wody, 
  • myje i jednocześnie wysusza, 
  • może wyparzyć przedmioty z bakterii i zarazków, 
  • chroni Twoje ręce przed detergentami, 
  • daje Ci więcej czasu dla siebie. 

Co można wkładać do zmywarki? 

Utarło się, że zmywarka służy wyłącznie do mycia sztućców, szklanek i talerzy. Tak naprawdę, zakres pracy zmywarki jest znacznie szerszy, niż by się nam wydawało. Jak zatem ocenić, które przedmioty kuchenne możemy myć w zmywarce? Najłatwiej sprawdzić na opakowaniu, czy posiada specjalne oznaczenie informujące o takiej możliwości. Może ono wyglądać dwojako:  

  • symbol kieliszka i widelca, 
  • rysunek małego oraz dużego talerza, i strumieni wody

Takie oznaczenie znajdziesz także na pudełku w trakcie zakupów (np. przy zestawie sztućców lub garnków). Dlaczego to ważne, aby sprawdzać, które przedmioty możemy umieścić w zmywarce? Ponieważ niektóre naczynia bądź pojemniki wykonane są z tworzyw mogących się odkształcić, ewentualnie rozkleić.  

Reklama
Reklama

Do zmywarki możesz włożyć: 

  • sztućce, 
  • garnki (nierdzewne), 
  • formy żaroodporne, 
  • plastikowe pojemniki (ale nie wszystkie), 
  • niemowlęce naczynia i butelki, smoczki,
  • delikatne szkło lub porcelana – jeśli urządzenie posiada specjalny program (delikatne mycie w niskiej temperaturze). 

Co ciekawe, wiele osób wykorzystuje zmywarkę do mycia niecodziennych przedmiotów, jak: 

  • czapka z daszkiem (mycie bez użycia detergentu) – daszek nie ulegnie odkształceniu, 
  • część przyborów łazienkowych (mydelniczka, grzebień itp.), 
  • dziecięce zabawki (muszą być odporne na wysoką temperaturę) – niektórzy rodzice w ten sposób odkażają i oczyszczają np. klocki lub gryzaki. 

Czego nie powinno się wkładać do zmywarki? 

Reklama
Reklama

Przede wszystkim nie umieszczamy w zmywarce zastawy i kubków ręcznie ozdabianych, zwłaszcza tych z delikatnego szkła lub porcelany powlekanej srebrnymi lub złotymi, odręcznie malowanymi paskami bądź ornamentami.  

Co jeszcze znajduje się na liście przedmiotów „niemile widzianych” w zmywarce? Między innymi: 

  • naczynia wykonane z materiałów termoplastycznych, 
  • sztućce i naczynia aluminiowe (mogą zmienić kolor),
  • patelnie i garnki teflonowe,
  • kryształy oraz szkło ołowiowe (o ile producent nie poda inaczej),
  • naczyń srebrnych razem ze stalą oksydowaną (reakcja chemiczna powodująca osadzanie ciemnego nalotu),
  • antyki – istnieje szansa trwałego uszkodzenia oraz zmatowienia,
  • przedmioty z cyny – ryzyko odkształcenia,
  • sprzęty żeliwne – rdza,
  • przedmioty, które są zanieczyszczone środkami chemicznymi – grozi wybuchem (rozpuszczalniki). 

A co z delikatnym szkłem i kryształami? 

Warto na etapie zakupu zmywarki sprawdzić jej funkcje. Przykładowo, zmywarki Electrolux serii 900 ComfortLift posiadają pakiet Glass Care – silikonowe stabilizatory SoftSpikes, dzięki którym możesz myć delikatne szkło bez obawy o jego stłuczenie w wyniku przemieszczania się szklanek pod ciśnieniem wody, a także uchwyty SoftGrip do bezpiecznego podtrzymywania kieliszków.

Niezwykle przydatną funkcją tego modelu jest także podnoszony dolny kosz – układaj naczynia wygodnie i bez ograniczeń. Z kolei wyświetlacz TimeBeam poinformuje Cię o postępach cyklu zmywania. Zmywanie naczyń jeszcze nigdy nie było tak proste!

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama