Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Szkolne lektury, czyli o tym, dlaczego zrywamy z książką

Nie wszyscy lubimy czytać (i nie musimy). Nie powinny więc dziwić nas reakcje dzieci i nastolatków zapytanych o stosunek do lektur szkolnych – książek, które w powszechnej opinii uchodzą za pozycje wartościowe i z określonych powodów godne uwagi.

Udostępnij
Fot. 123RF

Lektury, jakkolwiek by o nich mówić, najczęściej będą kojarzyć nam się z garścią najpopularniejszych nazwisk autorów i z twardą ławą szkolną – najwierniejszą towarzyszką w nudzie i apatii, kiedy znużeni zapytywaliśmy samych siebie (niewykluczone, że równocześnie z polonistami) o sens omawianego materiału. Dlaczego na to pozwalamy?

Przeciętnemu uczniowi pozostają na co dzień głównie bezradność i bierność; z przyzwyczajenia przyswaja on to, o czym mówi do niego nauczyciel, i bez większej refleksji notuje oraz stara się zapamiętać imiona bohaterów "Potopu" czy "Przedwiośnia", jakby wiedza ta miała odmienić życie młodego człowieka.

Reklama
Reklama

Tymczasem jednak literatura jest czymś znacznie większym i bardziej niedookreślonym. Trudno dokładnie ocenić jej kształt – znacznie prościej jest powiedzieć, czym nie jest. Z pewnością daleko jej do testów wiedzowych, do szkolnego omawiania i zamykania jej w interpretacjach, które wtłacza się do głów najmłodszych od wielu pokoleń.

Opis uczty w "Panu Tadeuszu", na przykład, "prześladował" zarówno naszych dziadków, jak i rodziców i tylko po to, byśmy dzisiaj wszyscy mogli zasiąść przy jednym stole i podyskutować o dziejach Tadeusza Soplicy, lecz zaraz… Czy naprawdę nikt z nas nie pamięta szczegółów? (a zdaliśmy przecież mnóstwo egzaminów!).

Reklama
Reklama

Podstawowym problemem w relacji szkoła-literatura nie jest, o dziwo, dobór tekstów (choć, naturalnie, jest on kluczowy, o czym za chwilę), do których znajomości zobowiązani są uczący się na poszczególnych etapach edukacji.

Najważniejszą sprawą jest sposób postrzegania dzieła literackiego; a najczęściej widziane jest ono w środowisku szkolnym jako składowa wielkiej machiny, podstawy programowej, której realizacja stanowi cel nadrzędny podczas współpracy nauczyciela i ucznia.

Reklama
Reklama

W praktyce prezentuje się to następująco: pierwsze dni tygodnia poświęcamy na powieść A, zaś pozostałe dni przeznaczamy na utwór B. Pośpiech, presja i przedmiotowe traktowanie światów literackich – te trzy doprowadzają do tego, że z literaturą w szkole nie da się obcować. Można ją co najwyżej musnąć.

W połowie lutego bieżącego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło się prekonsultacji w podstawie programowej kształcenia ogólnego. MEN, wraz z ministrą Barbarą Nowacką na czele, proponuje zmiany dotyczące kanonu lektur szkolnych; pojawiają się pewne modyfikacje polegające na wzbogaceniu listy o nowe pozycje, a także na wykreśleniu części utworów.

Reklama
Reklama

Wśród propozycji mają znaleźć się te, które reprezentują literaturę XXI wieku i poruszają problemy współcześnie uznawane za istotne. "Opowiadania bizarne" autorstwa Olgi Tokarczuk i "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego – te oraz inne tytuły mają pojawić się na liście lektur uzupełniających przeznaczonych dla szkół średnich.

Dodatkowo, w liceach i technikach, proponuje się również wykreślenie między innymi mickiewiczowskiego "Konrada Wallenroda". W szkole podstawowej natomiast proponuje się usunięcie wspomnianego "Pana Tadeusza", a konkretnie fragmentów związanych z opisem obyczajów i zwyczajów.

Reklama
Reklama

Jaki jednak cel ma zwalczanie przykrych objawów, jeśli polski system szkolnictwa wymaga naprawy od podstaw?

Chęć odświeżenia kanonu lektur szkolnych należy co prawda docenić, bo świadczy o gotowości MEN-u do podjęcia działań na rzecz młodego człowieka, lecz nie wolno nam zapomnieć, że nadal dotykamy jedynie wierzchołka góry lodowej. Żeby lekcje języka polskiego przestały kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, a teksty literackie zaczęto traktować z odpowiednim szacunkiem, należałoby całkowicie odmienić sposób myślenia o literaturze, a żeby tego dokonać… No cóż…

Zuzanna Menard

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo