Triak, określany też jako symistor, to urządzenie o charakterze półprzewodnika, stosowany najczęściej jako łącznik dwukierunkowy prądu, ale też w roli przekaźnika i regulatora mocy. Dowiedzmy się kluczowych informacji o tym elemencie.
Triak - co to takiego?
Te urządzenie półprzewodnikowe, to nic innego jak para tyrystorów połączonych przeciwrównolegle, znajdujące się w jednej obudowie. Dzięki urządzeniu możliwe jest przełączanie w systemach działających na prąd przemienny. Wynaleziony i opatentowany na początku lat 60. XX wieku cieszy się niezmienną popularnością.
Triak - co go wyróżnia?
Jak wspomnieliśmy, to, co wyróżnia triaki, to ich dwukierunkowe przewodnictwo prądu elektrycznego, który przepływa przez urządzenie. W dużej mierze odpowiada za to konstrukcja triaków - urządzenie składa się z dwóch przeciwbieżnych tyrystorów ze wspólną kontrolą. A skoro prąd elektryczny może płynąć w obu kierunkach, nie ma konieczności, by oznaczać przewody zasilające (anody i katody). Dzięki temu, że triak posiada pięć przejść, obie struktury są doskonale zorganizowane. Jego wybór zależy od miejsca formowania o ujemnej polaryzacji.
Dokładnie działa to tak, że w początkowym etapie triak jest zablokowany, więc prąd przez niego nie przepływa. Dopiero jak prąd zostaje przyłożony do elektrody kontrolnej, jej stan zmienia się na otwarty, a triak może zacząć przepuszczać prąd. Przepływa on w obu kierunkach, więc wszystko działa bez zarzutu. Ale żeby mieć pewność, że triak będzie działał w pełni swoich możliwości, używa się impulsu prądowego, przykładają go do elektrody sterującej.
Jakie są dostępne rodzaje triaków?
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje triaków, które można podzielić ze względy na różne parametry elektrody kontrolnej, ale nie tylko, gdyż można je też zaklasyfikować według wielu innych cech, między innymi tego, jak są zbudowane, jaką wytwarzaną ilość prądu, przy którym następuje przeciążenie, pod kątem wartości prądów do przodu i do tyłu, wielkością napięć do przodu i do tyłu czy rodzaju obciążenia elektrycznego.
Triaki - gdzie się je stosuje?
Triaki można wykorzystywać praktycznie wszędzie, nieprzypadkowo więc znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwie domowych, ale i w przemyśle. Najbardziej popularne urządzenia, w których się je stosuje to pralki, piekarniki, silniki elektryczne, piece elektryczne, wiertarki, zmywarki do naczyń, kuchenki indukcyjne, odkurzacze, sprzęcie audio i wideo.
Serdecznie zapraszamy do kupna triaków na tme.eu i zapoznania się z innym profesjonalnym sprzęt dostępnym od ręki.
Komentarze (0)