Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Ubezpieczenie AC – tarcza ochronna samochodu!

zdj

Obawiasz się kradzieży samochodu? Mieszkasz w regionie, gdzie często dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych? Chcesz mieć pewność, że w razie spowodowania stłuczki, Twoje auto również będzie można naprawić z odszkodowania? Jeśli tak, to pomyśl o autocasco!

Ubezpieczenie OC chroni Cię od konsekwencji błędów na drodze. W razie spowodowania szkody innemu uczestnikowi ruchu, to ubezpieczyciel zapłaci za ich naprawienie. Z kolei AC będzie finansowym wsparciem dla Ciebie, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone, skradzione lub zniszczone – więcej profesjonalnej wiedzy o autocasco znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/.

Ochrona autocasco

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, podobnie jak assistance i NNW. Kupuje się je w pakiecie z OC. Dzięki niemu właściciel samochodu otrzyma wsparcie finansowe, gdy samochód zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Pamiętaj, że ubezpieczyciele oferują droższe pełne AC, a także tańsze AC Mini o ograniczonej ochronie – np. do kradzieży i szkody całkowitej.

Zawsze warto zadać sobie pytanie – w jakich sytuacjach będę mógł liczyć na odszkodowania z AC? Jeśli wykupisz pełne autocasco i dotrzymasz wszystkich warunków umowy, to ubezpieczenie to będzie przydatne, gdy:

Reklama
Reklama
 • samochód zostanie skradziony – wprawdzie w ostatnich latach liczba kradzieży w Polsce spadła i utrzymuje się na stałym poziomie, to złodzieje mają swoje ulubione marki, więc zawsze warto mieć AC,
 • auto uszkodzi lub zniszczy żywioł – siły przyrody mają potężną moc, więc powódź, obsunięcie ziemi, silny wiatr mogą łatwo spowodować szkody w pojeździe,
 • uszkodzenia spowoduje osoba trzecia – zostawiasz auto na parkingu, a po powrocie okazuje się, że cały bok jest zarysowany i wgnieciony, a sprawca się ulotnił,
 • jesteś sprawcą kolizji – otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela w naprawie pojazdu.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. W przeciwieństwie do OC jego działania nie reguluje ustawa, a wewnętrzne zapisy ubezpieczyciela (oczywiście oparte na przepisach prawa). Oznacza to, że warunki autocasco mogą się od siebie różnić w zależności, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupisz polisę. 

To ma znaczenie!

Podstawowa zasada, o której każda osoba ubezpieczająca auto powinna pamiętać, mówi, by przed wyborem dobrowolnego ubezpieczenia zawsze zapoznać się z OWU. Co to takiego jest?

Rozwinięcie skrótu OWU to ogólne warunki ubezpieczenia. To dokument tworzony przez ubezpieczyciela, w którym zapisane są najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia, takie jak zakres i przedmiot ochrony, wyłączenia odpowiedzialności, obowiązki stron umowy ubezpieczeniowej, sposób i warunki wypłacenia odszkodowania. Zawsze warto zapoznać się z OWU, a przynajmniej z résumé z najważniejszymi zapisami – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl 

Reklama
Reklama

Wybierając autocasco, należy zwrócić uwagę na:

 • zakres ochrony – ważny zapisy o tym, jakie rodzaje szkód objęte są  ochroną oraz na jakim terytorium (Polska, Europa),
 • rodzaj sumy ubezpieczenia – może być ona odnawialna bądź nieodnawialna, a także stała lub zmienna (jej wybór ma wpływ na cenę AC i wysokość odszkodowania),
 • udział własny – określa, jaką część szkody będziesz musiał pokryć z własnych środków (wartość procentowa lub kwotowa),
 • minimalna wartość szkody – od jakiej wysokości szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie (często jest to 500 zł),
 • sposób likwidacji szkody – kosztorysowy, warsztatowy czy w ASO (wybór wpływa także na to, czy do naprawy pojazdu będą użyte części oryginalne, czy zamienniki),
 • wyłączenia odpowiedzialności – wymienia zdarzenia, które nie są objęte ochroną, a także terytoria (np. w AC to często terytoria Rosji, Ukrainy, Białorusi),
 • zgłoszenie szkody – ubezpieczyciele określają, w jakim czasie po dowiedzeniu się o szkodzie lub od jej zaistnienia należy ją zgłosić.

W OWU znajdziesz także inne informacje o warunkach AC. Postawmy sobie takie pytanie: rezygnacja z AC – czy to możliwe? Niestety odpowiedź na to pytanie jest negatywna – w zasadzie nie ma możliwości rezygnacji z AC. Jednak w niektórych sytuacja umowa ubezpieczeniowa może wygasnąć:

 • doszło do szkody całkowitej, utraty pojazdu,
 • nastąpiło wyrejestrowanie pojazdu,
 • wyczerpała się suma ubezpieczenia,
 • właściciel auta nie opłacił kolejnej raty składki,
 • auto zmieniło właściciela.

Jeśli umowa wygaśnie przed dniem określonym w umowie na przykład w wyniku sprzedaży pojazdu, to ubezpieczonemu przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Oczywiście po szkodzie całkowitej lub kradzieży ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, a dopiero potem umowa wygaśnie.

U którego ubezpieczyciela warto szukać AC? Nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedź – każdy z nich ma swoją strategię wyliczania składki, która będzie lepsza dla jednego kierowcy, a gorsza dla drugiego. Dlatego warto skorzystać z porównywarki Mubi, która zbierze najlepsze oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo