USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych brzucha i tworzących je tkanek. Na czym polega zabieg, kiedy warto go wykonać i jak przygotować się do badania ultrasonografem?
USG jamy brzusznej – co to jest i czemu służy?
USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które zaleca się, gdy istnieje podejrzenie patologicznych zmian w obszarze tej części ciała. Badanie wykonuje się za pomocą ultrasonografu. Specjalna głowica emituje fale dźwiękowe, które odbijają się od narządów wewnętrznych i dają natychmiastowy obraz na ekranie urządzenia. Doświadczony specjalista może w ten sposób ocenić kształt i rozmiar poszczególnych narządów i ich tkanek oraz zaobserwować ewentualne anomalie. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Często stanowi wstęp do bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.
Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej? Wskazania
USG brzucha zalecane jest pacjentom, którzy cierpią na nawracające bóle brzucha o różnym nasileniu. Mogą one towarzyszyć rozmaitym schorzeniom, w tym zmianom nowotworowym. Badanie pozwala ocenić wielkość i budowę narządów oraz ewentualne anomalie rozwojowe. Jest także narzędziem diagnostycznym w leczeniu zapalenia otrzewnej, uszkodzeniu wątroby oraz w terapii złogów w drogach moczowych. Obraz pozwala także wykryć torbiele, guzy i inne niepokojące zmiany.
Badanie wykonuje się również w przypadku wystąpienia żółtaczki. Wystąpienie schorzenia może sugerować chorobę wątroby, potrzebna jest więc dalsza diagnostyka. Wskazaniem do USG jamy brzusznej są także długotrwałe zaparcia, biegunki i inne przewlekłe dolegliwości jelitowe, które mogą świadczyć o poważniejszych problemach z układem pokarmowym.
USG jamy brzusznej stosuje się w przypadku poważnych urazów jamy brzusznej, np. na skutek wypadków. Można też w ten sposób zdiagnozować źródło nieustannych kolek u dzieci. Wskazaniem do wykorzystania metody obrazowej jest ponadto powiększenie obwodu brzucha lub duże napięcie wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.
Jak przygotować się do badania brzucha ultrasonografem?
O ile badanie ultrasonografem nie wymaga zwykle szczególnych przygotowań, tak USG jamy brzusznej jest nieco bardziej specyficznym i wymagającym zabiegiem. Przygotowania do badania warto rozpocząć już jeden dzień przed planowanym terminem wizyty. Jednym z podstawowych zaleceń jest lekkostrawna dieta oraz ograniczenie alkoholu, napojów gazowanych i produktów, które mogą powodować wzdęcia. Warto także zażyć środki farmakologiczne, które eliminują powstawanie gazów lub węgiel medyczny.
W dniu badania należy pić tylko i wyłącznie wodę niegazowaną oraz przyjąć wszystkie regularnie stosowane leki. O ich liście warto poinformować lekarza. Może się zdarzyć, że niektóre z nich będą mieć wpływ na odczyt obrazu. 6 godzin przed wizytą pacjent powinien powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków. W przypadku niemowląt, nie można ich karmić i poić co najmniej 1,5 godziny przed badaniem.
Jeśli pacjenci są skierowani do badania szczegółowego pęcherza moczowego i prostaty powinni w czasie badania mieć wypełniony pęcherz, tak aby odczuwać parcie na mocz. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować niewłaściwym obrazem ultrasonograficznym i konieczności powtórzenia badania.
Jak wygląda USG jamy brzusznej? Przebieg badania
Jak zostało wspomniane powyżej, USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym zabiegiem. Badanie trwa zwykle około 10-15 minut. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, chyba że lekarz zaleci inaczej. W trakcie USG brzucha głowica aparatu ultrasonograficznego porusza się po brzuchu pacjenta, dając obraz tworzących go struktur. Dzięki temu lekarz może od razu dokonać wstępnej oceny lub diagnozy. USG brzucha można wykonać prywatnie bez skierowania lub zdecydować się na zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas badanie jest darmowe, ale wymaga zwykle dłuższego czasu oczekiwania.
Komentarze (0)