Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Walentynki bez „dymka”: palaczu rzuć palenie!

Nowy Rok przywitaliśmy już jakiś czas temu. Miałeś w planach stworzenie listy noworocznych postanowień, ale jak przyszło co do czego to niestety nałóg wygrał. Z całą pewnością COVID-19 pokazał nam jak ważne jest zdrowie i to właśnie na nim powinniśmy się skupić. Przestań robić sobie wymówki. Każdy moment to dobry moment na pożegnanie zgubnego nałogu. Palaczu, mieszkańcu naszego pięknego Świecia czy rzucisz palenie w Walentynki?

Udostępnij
swiecie

Pandemia nie pomaga

Och tak, nie pomaga! Tak jak wielu mieszkańców Świecia planowałeś zrzucić parę kilogramów, a może chciałeś odżywiać się zdrowiej, rzucić palenie? Niestety, siłownie w dalszym ciągu zamknięte, w restauracjach jedzenie wciąż na wynos. Jak w takich warunkach coś zmienić? COVID-19 pokrzyżował plany wielu z nas, popychając do nałogu.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS dla Biura ds. Substancji Chemicznych okazuje się, że Polacy i Polki w czasie lockdown-u powróciło do palenia papierosów lub paliło jeszcze więcej. Palenie papierosów jak i każde inne uzależnienie wpływa na trwałość związku, a problem jest rzeczywiście poważny. Według raportu opracowanego przez Global Drug Survey, który skupił się na globalnym badaniu uzależnień, w 2019 roku aż 94% ankietowanych przyznało się do korzystania z alkoholu, 64.5% sięgnęło po substancje psychoaktywne typu THC, a 61% paliło papierosy. Te dane przerażają.

Reklama
Reklama

Palaczu, mieszkańcu Świecia przestań robić sobie wymówki. Nie znajdziesz idealnej okazji do rzucenia palenia, taki dzień nie nadejdzie. Naszym zdaniem każdy dzień jest dobry na pożegnanie się ze zgubnym nałogiem, dlaczego nie zrobić tego w Walentynki?

Przerażające statystyki na temat palenia

Czy zdajesz sobie sprawę, że na całym świecie papierosy pali ponad miliard ludzi? Takie dane zebrała Światowa Organizacja Zdrowia, która mówi, że przez najbliższe 5 lat, liczba ta utrzyma się na podobnym poziomie. Zdaniem WHO palenie papierosów rocznie zabija blisko 7 milionów ludzi. 1 milion zgonów jest wywołana przez bierne palenie. Tak, dobrze rozumiecie. Paląc papierosy wpływacie nie tylko na własne zdrowie, ale również zdrowie swoich bliskich!

Reklama
Reklama

Musicie pamiętać, że to nie nikotyna jest problemem, ale dym papierosowy! Toksyczne substancje, powstające w wyniku spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze (aż 800 st. Celsjusza) znajdują się właśnie w papierosowym dymie. Jest on główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W samej Polsce choruje na nią około 2 mln palaczy, a w skali roku z jej powodu życie traci 15 tysięcy Polek i Polaków. Na temat szkodliwego dymu papierosowego, zdanie ma również środowisko medyczne:

„(… )Co piąty nowotwór żołądka zależy od dymu papierosowego. Dym papierosowy dostarcza metale ciężkie, tlenek węgla, ciała smoliste, aldehydy i ketony i to, co powoduje największe uzależnienie, czyli nikotynę. Nikotynę wykorzystuje się też w terapiach zastępczych. Dostarczanie nikotyny do organizmu palacza służy przede wszystkim zmniejszeniu objawów abstynencji. Ma nauczyć pacjenta życia bez papierosa. Gwałtowne rzucenie papierosów może przyjmować niekiedy objawy nawet zagrażające prawidłowemu funkcjonowaniu pacjenta. Trzeba o tym pamiętać i dlatego zaleca się ostrożne stosowanie nikotynowej terapii zastępczej u osób z chorobą wieńcową. Często takie terapie są u nich niewskazane. Natomiast potencjalną pomocą dla palaczy, ale nie tyle w leczeniu nikotynizmu, co w redukcji niekorzystnych skutków zdrowotnych tego nałogu, są tzw. produkty heat-not-burn [tzw. podgrzewacze tytoniu – dop. red.]. Pacjenci, którzy zamienili konwencjonalne papierosy na tzw. produkty heat-not-burn, mają znacznie rzadsze dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Szczególnie te, które związane są z zaburzeniami czynnościowymi czy to górnego, czy dolnego odcinka układu pokarmowego. Na pewno jest to jakaś alternatywa. (…)” – dodaje prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie chcesz rzucić? Poznaj alternatywy

Reklama
Reklama

Jeżeli nie potrafisz rzucić palenia z dnia na dzień i potrzebujesz na to więcej czasu, to rozważ zamianę tradycyjnego papierosa na jego mniej szkodliwą dla zdrowia wersję jak podgrzewacz tytoniu typu IQOS czy elektroniczny papieros.

Zarówno IQOS jak i e-papieros generują aerosol zamiast dymu. Co je różni? IQOS zawiera prawdziwy tytoń, który jest podgrzewany, ale go nie spala (tak jak w papierosie). Z kolei elektroniczne papierosy zawierają płyn (tzw. liquid) z nikotyną. Ze względu na sporą ofertę e-papierosów na rynku i co za tym idzie liquidów, każdy z nich nie został przebadany medycznie, ani pod kątem bezpieczeństwa. Inaczej sprawa się ma z podgrzewaczem tytoniu typu IQOS, który jest najdokładniej przebadanym medycznie produktem HnB. Na jego temat wydano 30 raportów i opinii agend rządowych instytucji ochrony zdrowia publicznego, które zaświadczają mniejszą toksyczność podgrzewanego tytoniu w porównaniu z paleniem papierosów. Takie opinie wydały publiczne oraz niezależne ośrodki naukowe między innymi w: USA, Norwegii, Japonii, Belgii czy Niemczech.

Użytkowanie IQOS-a nie wiąże się z przykrym zapachem na ubraniach, włosach czy dłoniach. Od jego stosowania nie żółkną zęby, palce. Można go stosować w domu, gdyż nie wytwarza popiołu, żaru, nie pozostawia przykrego zapachu w pomieszczeniu, na zasłonach czy firankach.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo