Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Zmiana nawyków żywieniowych - od czego zacząć?

1

Rozwój chorób metabolicznych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 jest konsekwencją przyjmowania nadmiernych ilości niezdrowego jedzenia. Zmiana stylu życia to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. Od czego zacząć wprowadzanie właściwych nawyków żywieniowych?

Co szkodzi Twojemu zdrowiu?

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych należy rozpocząć od eliminacji produktów oraz zmiany pewnych zwyczajów związanych z jedzeniem, które mogą potencjalnie zaszkodzić organizmowi. Dobrą praktyką będzie prowadzenie tzw. dzienniczka żywieniowego, czyli notowanie pór, rodzaju i ilości spożytych posiłków. Będzie nam wówczas dużo łatwiej obiektywnie ocenić, jak wygląda nasz dotychczasowy sposób odżywiania. 

Do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych należą:

  • Nadmierne spożycie kalorii. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile wynosi ich indywidualne zapotrzebowanie na energię. Spontaniczne sięganie po produkty spożywcze, czy nakładanie dużych porcji na talerz lub dodatkowy deser, powodują, że przyjmujemy więcej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm. Jeżeli jednocześnie mamy niską aktywność fizyczna, dochodzi do magazynowania nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej. 

Reklama
Reklama

W celu ustalenia kaloryczności swojego jadłospisu warto skorzystać z kalkulatora kalorii, który wskaże nasze podstawowe zapotrzebowanie na energię. 

  • Spożywanie przetworzonego jedzenia.

Szybkie tempo życia wymusza na nas sięganie po proste rozwiązania. Nie zawsze będą one służyły naszemu zdrowiu. Kupowanie gotowych dań, zupek instant, wysokokalorycznych słodkich lub słonych przekąsek, czy produktów głębokiego mrożenia typu pizza będą powodować przybieranie nadmiernych kilogramów. 

  • Brak regularnych posiłków.

Dużym błędem jest pomijanie śniadań i spożywanie większej części puli kalorii w drugiej części dnia. Pierwszy posiłek zapewnia nam dawkę energii do pracy mózgu i zapewnia odpowiedni poziom glukozy we krwi, przez co nie dochodzi do napadów głodu i podjadania. Spożywanie późnego obiadu lub obfite kolacje serwowane tuż przed snem będą zaburzać regenerację i utrudniać zasypianie. 

Reklama
Reklama
  • Picie słodzonych napojów. 

Słodkie napoje gazowane dostarczają duże ilości cukrów prostych, a co za tym idzie pustych kalorii, które będą powodować tycie. Np. półlitrowa butelka coli zawiera prawie 200 kcal. 

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Zmiany należy wprowadzać stopniowo i dać sobie bufor, na ewentualne odstępstwa od zdrowej diety. Zbyt wiele restrykcji i ograniczeń będzie miało negatywny wpływ na psychikę, co prowadzi do frustracji i obniżenia motywacji do utrzymania założeń planu dietetycznego. Warto podkreślić, że wiele potraw ma swoje zdrowsze odpowiedniki, a przepisy na popularne dania typu fast food można dowolnie modyfikować. 

Jakie nawyki wprowadzić, by zacząć zdrowo się odżywiać?

  • Jedz więcej warzyw i owoców. 

Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin i minerałów oraz bioaktywnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego. 

Reklama
Reklama
  • Rozpocznij dzień od pożywnego śniadania.

Pierwszy posiłek spożywany w ciągu dnia ma na celu dostarczenie energii po okresie nocnego postu. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymywać koncentrację i skupienie w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

  • Zadbaj o źródła białka w diecie.

Białko pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Z białek zbudowane są mięśnie, hormony i enzymy. Warto podkreślić, że odpowiednia podaż protein będzie wpływać na proces redukcji masy ciała, zapewniając uczucie sytości. 

  • Postaw na węglowodany złożone.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym takie jak pieczywo z pełnego ziarna, kasze, ryż brązowy zapewnią stały poziom energii i chronią organizm przed skokami glukozy we krwi.

  • Wprowadź zdrowe tłuszcze.

Nienasycone kwasy tłuszczowe będą wpływać na poprawę profilu lipidowego. Szczególnie kwasy z rodziny omega-3, które mają działanie przeciwzapalne, muszą zostać dostarczone wraz z dietą. W jadłospisie nie może zabraknąć oliwy z oliwek, awokado, olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia i tłustych ryb morskich. 

  • Pij wodę.

Właściwe nawodnienie organizmu to element zdrowej diety. Bardzo często pragnienie jest mylone z uczuciem głodu. Warto zastąpić słodkie napoje, czy soki czystą wodą mineralną. 

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo