Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Afera z wycinką. "W drzewach nie było śladów chronionych chrząszczy, które podobno widział ekolog"

Andrzej Bartniak
6 kwietnia, 13:38

Kontrola przeprowadzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska nie wykazała żadnych śladów obecności chronionego chrząszcza pachnicy dębowej. Jednak ostateczna decyzja odnoście kontynuowania koniecznej wycinki drzew na trasie z Laskowic do Krąplewic należeć będzie do konserwatora zabytków, który wstrzymał roboty z innego powodu.

Podczas piątkowej kontroli entomolog nie doparzył się obecności pachnicy dębowej
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Kontrola przeprowadzona w piątek tuż przed Wielkanocą przez komisję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska kończy dyskusję o możliwości zablokowania inwestycji ze względu na obecność w wycinanych drzewach zagrożonego wyginięciem chrząszcza z rodziny kruszczycowatych. Stanowiska pachnicy dębowej miał się dopatrzeć na trasie budowy ekolog związany z bydgoskim Stowarzyszeniem MODrzew.

- Oględziny prowadzone pod nadzorem entomologa nie wykazały żadnych śladów dowodzących obecności pachnicy dębowej. Zarówno w usuniętych drzewach, jak i tych dopiero przeznaczonych do wycięcia - twierdzi Anna Gondek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
REKLAMA

Pod protokołem podpisała się komisja i jak podkreśla rzeczniczka, jest to dla RDOŚ wiarygodne potwierdzenie.

- Znacznie bardziej niż pojedynczy głos osoby twierdzącej, że natknęła się na kokolit - zaznacza Anna Gondek.

Słowo to, które pojawia się w różnych wypowiedziach przyrodników, oznacza skorupkę z próchna i odchodów, którą tworzy larwa przed przepoczwarzeniem.

We wspomnianym protokole jest natomiast mowa o jednym stanowisku zajmowanym przez rzadkie porosty, również podlegające ochronie. W tym przypadku sprawa jest jednak prostsza.
REKLAMA

Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu może wystąpić z wnioskiem do RDOŚ o odstąpienie od ochrony tego stanowiska. Innymi słowy, ze względu na wagę inwestycji i bezpieczeństwo ludzi, może poprosić o zgodę na wycięcie tego drzewa. Taką zgodę na pewno dostanie, tyle, że spowoduje to pewną zwłokę.

Warto też nadmienić, że jednym z obowiązków nałożonych na inwestora, w tym przypadku powiat świecki, jest nasadzenie nowych drzew w stosunku 1,5 drzewa za każde wycięte w związku z modernizacją trasy Laskowice-Krąplewice. To oznacza, że powiat będzie musiał zlecić nasadzenie prawie 300 nowych drzew. Oczywiście, nie przy drodze.  

- Miejsca nasadzeń wskaże gmina Jeżewo, z którą zawarliśmy porozumienie w tej sprawie - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.
REKLAMA

To jednak nie jest koniec kłopotów Powiatowego Zarządu Dróg i wykonawcy. Wycinka jest wstrzymana za sprawą Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, który wszczął postępowanie w sprawie ponownego wpisania alei dębowo - klonowej do rejestru zabytków. 

Na razie nie wiadomo, jak to się zakończy. Liczono, że jakieś oficjalne pismo określające dalsze postępowanie wpłynie w miniony piątek, ale tak się nie stało. Dziś także nic nie wpłynęło.

- Każdy dzień zwłoki to dla nas poważny kłopot - ubolewa Adam Meller. - Chcemy być w zgodzie ze wszystkimi procedurami, dlatego cierpliwie czekamy, chociaż coraz trudniej zachować spokój.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (16)

Te nasadzenia są nic nie warte. Jakby sądzili drzewa kilkuletnie już to prędzej by się to jakoś zrównało a nie badyle za 5 złotych z przeceny

Odpowiedzi: 1

Człowiek typu wszystko na nie. Jak tak upragniesz roślinek, to kup sobie kawałek ziemi i zacznij sadzić całą masę drzew. Pamiętaj tylko żeby były kilkuletnie, a nie badyle za 5 złotych z przeceny. Możesz zasadzić nawet całą działkę!!!!

Odpowiedzi: 0

co za problem posadzić po 75 drzew nad każdym z jezior Stelchno,Laskowickie,Zamkowe,Lipno... Nikt by nie miał nic przeciwko. Wyciąć tę aleję i z głowy. 

Odpowiedzi: 0

Mam nadzieję, że koszty zwiazane z przestojem spowodowanym domniemaną obecnością chrząszcza (koszt pensji pracowników na postoju brutto, motogodziny jakie powinny w tym czasie wypracować maszyny i oczywiście niedogodności za ograniczenia w ruchu pojazdów, itp.) zapłaci właśnie ten Pan ekolog, lub Stowarzyszenie MODrzew.

Odpowiedzi: 3

Tak powinno być. Pseudo ekolodzy. Powinni chodzić bez butów aby nie deptać przyrody. 

Odpowiedzi: 1

Pewnie myślisz, że to ma być ironia. Sprawdź, jak w stosunku do przyrody zachowują się dziniści. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Tu się zgodzę z tobą i jeszcze kara więzienia dla nauczki za wprowadzenie ludzi w błąd a nq bonus wpierdo... 

Odpowiedzi: 0

Nie ma co na gościa psioczyć .. chciał dobrze a że niedouczony to cóż. Jacy członkowie taka organizacja. Nie dogadali się a można było im zlecić nasadzenia i żuczek by wyparował.

Odpowiedzi: 0

zapraszamy Wójta na zebranie koła PZW w Laskowicach,omowimy temat wspólnie z wedkarzami,kazdy ma łopatę i chęci oraz nosa co do miejsc mas wodą ,gdzie przyda się ochroną przed wiatrem. Pozdrawiam koło na 99.

Odpowiedzi: 0

Zawiadomić prokurature w związku z oszustwem dokonanym przez tych pajacy z tej ekomeliny

Odpowiedzi: 0

No i potwierdziła się opinia na temat ekologów co wszędzie szukają rozgłosu. 

Odpowiedzi: 0

Nasadzenie to nie wtykanie patyczków pod blokiem na osiedlu .. nad takimi nasadzeniami jest nadzór kilka lat .. wsadzić trzeba nie 300 a z 400 lub więcej drzewek bo ich stan będzie kontrolowany. To co wypadnie się nie liczy dopiero to co za 3 czy 5 lat pozostanie. Inaczej kara i to pewnie miliony…

Odpowiedzi: 0

Jeden patoekolog znalazł (przywiózł ze sobą?) odchody chrząszcza i zablokował budowę drogi i wycinkę znienawidzonych przez mieszkańców drzew. Chory kraj. 

Odpowiedzi: 0

Teraz ten DZBAN ekolog niech płaci za opóźnienie, banda śmierdzących nierobów z kolczykami w nosie i dredami przepoconymi. Do roboty prawdziwej - opatay i las sadzić. Ale nie, to wymaga wysiłku i nie ma poklasku, natomiast spektakularne wycie i bicie piany... Jakim dzbanem trzeba być, żeby z tego przyjemność czerpać. Niedojrzałe wyprane mózgi.

Odpowiedzi: 1

Żadnej merytoryki, tylko inwektywy. Czy to brak argumentów? Bez pozdrowień

Odpowiedzi: 0

Znienawidzonych przez mieszkańców drzew.? Drzewo szybko się wycina ale na takie dęby jak te wycięte trzeba czekać dziesiątki lat. Niedługo kominkowych dębów w naszym kraju nie będzie. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz