Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  20°C / 8°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  23°C / 10°C
REKLAMA

Było uroczyście. Budynek z mieszkaniami dla seniorów już otwarty [zdjęcia]

red
23 marca 2023, 21:56

W czwartek oficjalnie otwarto blok z mieszkaniami chronionymi przy ul. Królowej Bony 2 w Świeciu. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł. Gmina wydała z własnego budżetu jednak tylko 2 mln, bo resztę stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przecięcie wstęgi przez burmistrza, przewodniczącego rady i p.o. kierownika OPS
Fot. UM w Świeciu
REKLAMA

Zebranych gości powitała w czwartkowe popołudnie dyrektorka placówki, Joanna Stolarska-Kurowska. Z zaproszenia skorzystali m.in. Barbara Studzińska starosta świecki, Tadeusz Pogoda, były burmistrz, a obecnie radny sejmiku województwa, Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, przedstawiciel wykonawcy z firmy Solgrud, wielu radnych, a także Peter Burger, burmistrz partnerskiego miasta Gernsheim.

Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, przybliżył okoliczności, w jakich zrodził się pomysł na budynek z mieszkaniami chronionymi dla seniorów.

REKLAMA
REKLAMA

- Wszystko zaczęło się w 2017 r., gdy gmina zdecydowała się na sprzedaż swoich udziałów w ciepłowni Veolia. Ówczesny burmistrz Tadeusz Pogoda zaproponował, aby uzyskane w ten sposób 3 mln zł przeznaczyć na potrzeby seniorów - wspominał burmistrz.

Jak chwilę później wyjaśnił Tadeusz Pogoda, to właśnie jego ówczesny zastępca, Krzysztof Kułakowski wpadł na to, aby stworzyć podobną placówkę.

- Pamiętam, jak wrócił podekscytowany z wyjazdu do Szczecina, gdzie miał okazję przyjrzeć się budynkowi z mieszkaniami chronionymi. Po krótkiej naradzie doszliśmy do wniosku, że zrobimy coś podobnego - mówił Tadeusz Pogoda.

REKLAMA
REKLAMA

Gmina rozpoczęła intensywne starania o dodatkowe pieniądze. Niestety, kolejne próby nie przynosiły efektu z powodu braku odpowiednich konkursów. To dość nowatorskie rozwiązanie, dlatego nie ma wiele programów, które dają szansę na pozyskanie odpowiednich pieniędzy. Mimo to, zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy.

Ostatecznie pozyskano dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. I to duże, bo na budowę kosztującą 7,5 mln zł gmina wydała z własnego budżetu tylko 2 mln.

Burmistrz Krzysztof Kułakowski dziękował radnym podczas czwartkowej uroczystości, że wykazali duże zrozumienie dla inwestycji.

REKLAMA
REKLAMA

Z kolei przewodniczący rady Jerzy Wójcik podkreślał, że budynek jest wyrazem umiejętności patrzenia w przyszłość.

- Niestety, dane demograficzne pokazują, że w szybkim tempie będzie przybywać osób w wieku emerytalnym - mówił przewodniczący. - Jednocześnie będzie maleć grupa młodych ludzi mogących się nimi opiekować. Takie miejsca jak to, będą coraz bardziej potrzebne.

Gmina jest na to dobrze przygotowana. Lokalizacja budynku nie jest przypadkowa. Usytuowano go w ten sposób, aby móc w przyszłości powiększyć o drugie, prostopadłe skrzydło.

Po poświęceniu domu przez księdza Mariusza Herolda, proboszcza parafii pw. św. Józefa, zaproszeni goście przenieśli się do środka, gdzie po krótkim występie zespołu Kociewianki, można było obejrzeć pokoje.

REKLAMA
REKLAMA

Zamieszka w nich blisko 50 osób. Lista nie jest jeszcze kompletna. Dopiero trwa rekrutacja.

Oprócz mieszkań chronionych, w budynku będzie działał także dom dziennego pobytu oferujący 25 osobom aktywne spędzanie czasu.

 • W piątek 24 marca w godz. 10.00-17.00 odbędzie się dzień otwarty, podczas którego będzie można obejrzeć mieszkania chronione i zapoznać się z proponowaną ofertą.
 • Również 24 marca rozpocznie się nabór wniosków na korzystanie z mieszkań chronionych. Wnioski będą dostępne w budynku przy ul. Bony 2 oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu i na stronie internetowej OPS.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

REKLAMA
REKLAMA

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Komentarze (20)

Gdzie była rekrutacja do pracy w tym miejscu?

Odpowiedzi: 2

Hmmm, może jeszcze będzie? 

Odpowiedzi: 0

Jak byłam wcześniej w OPS i pytałam o pracę to pani odpowiedziała, że jeszcze nie ma rekrutacji, teraz mieszkania są już otwarte, a na stronie ops-u dalej nie widziałam informacji, żeby przyjmowali do pracy. 

Odpowiedzi: 1

Ale cv kazdy ma prawo złożyć w ośrodku pomocy ;)

Odpowiedzi: 1

Dobry żart. Wyborny. Już rozdane posady po znajomych.

Odpowiedzi: 0

U znajomych

Odpowiedzi: 0

Jery się świeconej wody wystraszył.

Odpowiedzi: 1

A tam został razem z Tadziem a co

Odpowiedzi: 0

okropne te ciemne zielenie i szarosci...

Odpowiedzi: 1

Faktycznie.j Jak w siedzibie Zusu lub Krusu;)

Odpowiedzi: 0

Ręce z kieszeni wyjąłbyś kolego gdy przebywasz w towarzystwie kobiety która jeszcze do Was coś mówi.

Odpowiedzi: 1

...

Odpowiedzi: 0

...

Odpowiedzi: 1

Jurek jest jak podatek wszędzie i zawsze

Odpowiedzi: 0

Posady znowu rozdane po znajomości? Nigdzie nic o rekrutacji nie było 

Odpowiedzi: 0

...

Odpowiedzi: 0

Non stop te same ryje od przecinania wstęg...ten system musi pier....ac 

Odpowiedzi: 1

To jest ich praca, tak jak kierowcy, lekarza, a więc każdy z nich jeżeli dowiózł towar, czy wyleczył kogoś powinien dostać oprócz wypłaty famfary, podziękowania i splendoar. Władza na każdym szczeblu uważa, że jeżeli oni coś zrobią (co jest ich obowiązkiem) należy im się szczególna atencja i uznanie. 

Odpowiedzi: 0

I kto tam będzie mieszkał skoro seniorzy mają swoje mieszkania, przecież nie mieszkali w ziemiankach albo pod mostem. 

Odpowiedzi: 0

I kolejny raz nie było żadnego naboru do pracy a wszystkie wakaty obsadzone. Przypadek czy #tematdlauwagi ?

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz