Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Maria, Napoleon, Nikodem
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 18°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  33°C / 19°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  33°C / 20°C
REKLAMA

Ceny prądu idą w górę. Miasto montuje na ulicach tańsze oświetlenie. "Gdyby nie to, płacilibyśmy jeszcze więcej"

red
3 lipca, 08:23

Gmina Świecie kontynuuje modernizację miejskiego oświetlenia. W tej chwili dobiegają końca prace na ulicach znajdujących się na terenie byłej jednostki wojskowej w Świeciu.

Wymiana oświetlenia w byłej jednostce będzie kosztowała 97 tys. zł
Fot. UM w Świeciu
REKLAMA
REKLAMA

Niebawem powinna dobiec końca wymiana opraw lamp oświetleniowych na pięciu ulicach na terenie po jednostce wojskowej w Świeciu.

Chodzi o ulice: Wojsk Łączności, Sikorskiego, Bema, Sucharskiego i Maczka. W sumie zmodernizowanych zostanie 47 lamp, co będzie kosztowało 97 tys. zł.

- Nowe oświetlenie tylu LED to mniejszy pobór mocy o 50-70 proc. w stosunku do opraw starego typu – argumentuje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

REKLAMA
REKLAMA

Dodatkowo, w późnych godzinach nocnych, gdy ruch praktycznie ustaje, jasność automatycznie obniżana jest o 20 proc.

Przynosi to koleje oszczędności. Warto podkreślić, że zmniejszenie jasności jest tylko nieznacznie zauważalne dla ludzkiego oka – zaznacza wiceburmistrz.

Natomiast już jakiś czas temu zakończyły się prace na ulicach Sygietyńskiego i Dzierżanowskiego.

W tym przypadku nie ograniczono się tylko do opraw, ale zamontowano także nowe słupy. Te dotychczasowe już dawno przestały odpowiadać obecnym standardom.

REKLAMA
REKLAMA

Pomimo wysiłków związanych z modernizacją miejskiego oświetlenia, rachunek za prąd może okazać się dla gminy wyższy niż przed rokiem. To skutek gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej.

- W tej sytuacji możemy pocieszać się tylko tym, że gdybyśmy parę lat temu nie podjęli decyzji o wymianie oświetlenia w różnych częściach miasta, to teraz zmuszeni bylibyśmy płacić dużo wyższe rachunki – ocenia Paweł Knapik. - Są w Polsce miasta, które już mają z tym poważny problem.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Źródło: Urząd Miejski w Świeciu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (25)

Szkoda, że wymieniaja slupy i oswietlenie na nowych osiedlach. A co z tymi starymi? Slupy strasza wygladem, a lampy tez juz wiekowe sa. Żeromskiego, Dąbrowskiej, Tuwima... 

Odpowiedzi: 2

Okrężna tak samo

Odpowiedzi: 0

I świecą się parę razy w miesiącu do godz. 12 -14 szczególnie zimą ul Chopina stare złomy żrące energię 

Odpowiedzi: 0

Dokładnie. Logicznie myśląc powinno się zacząć wymianę od tych najstarszych. Dodatkowo wymieniane są w różnych częściach miasta. Trochę tu, trochę tam. Przypadek? 

Odpowiedzi: 0

A może by tak pomyśleć o oświetleniu ul.Laskowickiej ?

Odpowiedzi: 1

To ulica powiatowa. Napisz do starostwa 

Odpowiedzi: 0

Montuje się nowe a co z naprawą już nowych lamp Led uszkodzonych w wyniku wypadków zgłasza się władze wiedzą gdzie są i nic się  z tym nie robi interes jest niesprawne nie świecą nie zużywają energi

Odpowiedzi: 0

Co druga latarnia powinna być na czujnik ruchu, niema ruchu nie ma świecenia. To dopiero byłaby oszczędność.

Odpowiedzi: 0

Kto płaci za oświetlenie węzłów Gruczno,Dworzysko ?

Odpowiedzi: 0

Czy to napewno się zwróci. Przecież zakup i montaż tych nowych lamp kosztuje. Oszczędność będzie dopiero za lata to wtedy te lampy będą już do wymiany

Odpowiedzi: 0

Między krausego też są lampy które w ogóle nie świecą. Co z tym fantem zrobi władza. Pewnie nic

Odpowiedzi: 0

Z ledow przede wszystkim jest dużo przyjemniejsze światło. Tak trzymać Świecia. 

Odpowiedzi: 0

Trzeba przemyśleć temat pochodni na co trzecim słupie :)

Odpowiedzi: 1

Drzewiec do pozyskania przy okazji zbierania chrustu, a z drugiej strony zagrożenie kradzieżą przez dotowanych patusów którym chrustu nie chce się zbierać

Odpowiedzi: 0

Ponad 2tys za lampę, to z czego ona jest?!

Odpowiedzi: 0

To nie urząd miasta płaci za prąd, tylko podatnicy wpłacaja należności na konto urzędu i na szczęście do kasy chyba już można bezpiecznie wpłacać a urząd tylko jest listonoszem i przekazuje pieniądze do Enei !!!! Może ktoś wyjaśni kto płaci za prąd i oświetlenie w nocy zamku i kościołów w mieście ? Po co w nocy oświetlać jak ludzie śpią ? A to kilka tysięcy Wat!!

Odpowiedzi: 1

A czego się spodziewałeś od portalu który oplacany jest z Miejskiej kasy?

Odpowiedzi: 0

Nas stare przenieść na osiedla gdzie nie ma nas w ogóle

Odpowiedzi: 0

Po co lampy miasto śpi o 20.00 co wy teraz.

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się. Tylko zaorać to Świecie

Wokół w innych miastach, nawet tych małych tętni wieczorami życie, natomiast tutaj jest giknia z grzybnią. 

Odpowiedzi: 1

A co będziesz szalała codziennie hmm ? Zacznij od porzucenia pracy ! Melanżowałem parę lat po Polsce ,Niemcy ,Holandia Francja ,Anglia ...Jestem alkoholikiem lecz już nie pijącym !! Zobaczyłem dużo, zwiedziłem dużo knajp , melin , klubów w prawie wszystkich dużych miastach Europy .Wyszalałem się i jest mi dobże mieszkać w tak cichym i spokojnym miasteczku  .

Odpowiedzi: 1

To wegetuj.

Odpowiedzi: 0

Wymiana lamp na ledowe, a co z mocą bierną wytwarzaną przez lampy ledowe, jakoś nie widać żeby szafy oświetleniowe były modernizowane, wytwarzanie zbyt dużej mocy biernej skutkuje dodatkową opłatą wliczaną do rachunku, 

Odpowiedzi: 0

lampy ledowe w nowe miejsca to tak ale kto wam wcisnął ten kit o oszczędnościach przy wymianie starych na nowe. Pokażcie wyliczenie. 

Odpowiedzi: 0

Wszystkie żarówki ledowe w domu , urządzenia energooszczędne a rachunki 70% wyższe !!!!!!!!!! To jest fikcja !!!!!! 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz